Każdy lekarz przepisze bezpłatny lek dla dzieci i osób powyżej 65 lat?

Pracujemy nad tym, by bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz poniżej 18. r.ż. mogli przepisywać wszyscy lekarze – zaznaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Obecnie takich uprawnień nie mają m.in. lekarze opieki paliatywnej czy przyjmujący prywatnie. O zmianę przepisów apelowali pacjenci, a także środowisko lekarskie.

fot.PAP
fot.PAP

Do 30 sierpnia 2023 roku bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75. roku życia. Wtedy weszły w życie przepisy poszerzające grono uprawnionych o osoby powyżej 65. r.ż. oraz poniżej 18. r.ż. Leki bezpłatne przepisać może ograniczone grono lekarzy, ale też pielęgniarek (informacja poniżej), a na recepcie musi znaleźć się określony kod uprawnienia: w przypadku dzieci „DZ”, a w przypadku seniorów „S”.

Aktualnie trwają prace nad tym, by wszyscy lekarze mogli przepisywać bezpłatne leki. Jak zapowiedział w rozmowie z Serwisem Zdrowie wiceminister Miłkowski, w kwietniu lub maju projekt zmian powinien trafić do konsultacji publicznych.

Równocześnie wiceminister wyjaśnił, że lista tych leków nie powinna ulegać jakiejś dużej zmianie, bo praktycznie wszystkie leki dla tej populacji znajdują się na liście (dla osób do 18 lat to 2800 pozycji na liście refundacyjnej, dla seniorów 3754 pozycje – nie jest to jednak tożsame z liczbą leków, bo substancja czynna może występować kilka razy na liście pod różną nazwą, postacią i w różnej dawce).

– Tu przyjęliśmy praktycznie pełną listę leków, która jest przeznaczona dla tej populacji, w związku z tym właściwie nie ma już czego poszerzać. Wydatki na te leki są o 10–15 proc. wyższe od tego, co szacowaliśmy. Liczyliśmy, że będzie to około 1,6 mld zł (rocznie – red.), a jest to ok. 1,9 mld zł. To podwojenie tego, co było – wyjaśnił wiceminister.

Kiedy pacjent może otrzymać lek bezpłatnie?

Lek musi znajdować się w wykazie refundacyjnym, który jest w tej chwili uaktualniany co trzy miesiące (następna lista pojawi się w kwietniu). Pacjent musi mieć też zdiagnozowane schorzenie, które objęte jest wskazaniem w refundacji (załącznik A1 obwieszczenia refundacyjnego).

Kto obecnie może przepisać lek z listy dostępnych bezpłatnie?

Może to zrobić lekarz lub pielęgniarka, którzy mają podpisaną umowę z NFZ, w tym pediatra i lekarz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, lekarz z poradni specjalistycznej (AOS), lekarz pracujący w szpitalnym oddziale, na SOR lub Izbie Przyjęć – w tych dwóch ostatnich przypadkach wyłącznie w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.

Receptę taką może wystawić również lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania. W takim przypadku może przepisać bezpłatny lek dla siebie lub bliskich członków swojej rodziny.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/bezplatne-leki
https://podyplomie.pl/aktualnosci/09163,lekarzy-hospicjow-nalezy-uprawnic-do-wystawiania-recept

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku