Materiał promocyjny

Jakie są najczęstsze objawy owrzodzeń jamy ustnej?

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na podrażnienia i występowanie miejscowych zmian zapalnych. Należą do nich m.in. bolesne owrzodzenia. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? Czym się objawiają? Sprawdź.

Grafika Adobe Stock
Grafika Adobe Stock

Czym są owrzodzenia jamy ustnej?

Owrzodzenie to otwarta rana błony śluzowej. Uszkodzenie jest głębsze niż powierzchowna nadżerka, obejmuje obszar poniżej warstwy podstawnej nabłonka aż do błony śluzowej właściwej. Do owrzodzenia dochodzi wtedy, gdy ulegnie rozpadowi wykwit pierwotny, czyli krostka, guzek, afta itp. Wówczas następuje stopniowa dezintegracja patologicznie zmienionej tkanki. Masy martwicze oddzielają się i powstaje kraterowaty ubytek w tkance. Zazwyczaj po zagojeniu owrzodzenia pozostają blizny [1].

Co powoduje owrzodzenia w buzi?

Przyczyny owrzodzeń mogą być różne. Do najczęstszych zaliczane są m.in. [1, 2]
•    infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze;
•    choroba Addisona-Biermera związana z niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12;
•    niedobór żelaza;
•    gruźlica, kiła, odra, AIDS, ospa wietrzna i półpasiec;
•    choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego u dzieci (owsiki);
•    choroba trzewna (celiakia);
•    choroby endokrynologiczne (cukrzyca);
•    reakcje polekowe (po antybiotykoterapii, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, po leczeniu immunosupresyjnym i cytostatykach);
•    liszaj płaski Wilsona (postać nadżerkowo-wrzodziejącą);
•    choroby nowotworowe;
•    aftowe zapalenie jamy ustnej (afty Mikulicza, afty Suttona).

Bardzo często przyczyną zmian na błonie śluzowej w jamie ustnej są urazy mechaniczne. Mogą powstać na skutek nieostrożnej higieny, w czasie zabiegów stomatologicznych, podczas noszenia protezy lub aparatu ortodontycznego. Owrzodzenie może pojawić się również po przygryzieniu błony albo po spożyciu twardych pokarmów [2]. Przyczyną mogą być także oparzenia termiczne, chemiczne, popromienne lub elektryczne [1].

Jakie są najczęstsze objawy owrzodzeń w obrębie jamy ustnej?

Zmiany chorobowe jamy ustnej w postaci owrzodzeń są bolesne. Utrudniają gryzienie, połykanie i mówienie. Towarzyszy im ogólne rozbicie, złe samopoczucie oraz może występować stan podgorączkowy. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy infekcji wirusowej, gorączka może być wysoka, pojawiają się bóle mięśniowe oraz powiększeniu ulegają węzły chłonne [2].

W zależności od dolegliwości, z którą współwystępują, owrzodzenia jamy ustnej (https://sachol.com.pl/akademia-zdrowej-jamy-ustnej/baza-wiedzy/nadzerki-i-owrzodzenia-jamy-ustnej-przyczyny-i-metody-leczenia/) można poznać również po kilku charakterystycznych cechach wyglądu [1]:


•    kształt owalny (np. afty Suttona) lub nieregularny (np. zmiany polekowe);
•    małe zmiany (np. gruźlica popierwotna), duże zmiany powyżej 10 mm (np. afty Suttona);
•    równe i gładkie brzegi (np. kiła I-rzędowa), nierówne i poszarpane (np. gruźlica popierwotna);
•    wyciek ropnej wydzieliny i zmiany zapalne w obrębie wykwitu (np. wrzodziejące zapalenie jamy ustnej);
•    twarda podstawa zmiany (np. afty Suttona lub zmiany nowotworowe).

Czym są owrzodzenia aftowe?

Najczęstszą przyczyną nawracających owrzodzeń w obrębie błony śluzowej jamy ustnej są afty. To zmiany, które można podzielić na trzy grupy [3].


•    Afty małe (afty Mikulicza) - najczęstsze owrzodzenia aftowe. Są niewielkie, mają od 2 do 10 mm wielkości. Występują zazwyczaj pojedynczo i nie sprawiają bardzo dotkliwych dolegliwości bólowych. Znikają w ciągu 7-14 dni, nie pozostawiają po sobie blizn.


•    Afty duże (afty Suttona) - rzadki rodzaj owrzodzeń aftowych. Zmiany są duże, o średnicy ponad 1 cm. Są bardzo bolesne, goją się długo, nawet przez kilka lub kilkanaście tygodni, i pozostawiają blizny.


•    Afty opryszczkowate to również rzadko spotykany rodzaj owrzodzeń w jamie ustnej. Tworzą liczne zmiany o średnicy od 1 do 3 mm. Zazwyczaj dotykają osób dorosłych. Goją się w ciągu 4 tygodni, bez bliznowacenia.

Jak leczyć owrzodzenia jamy ustnej?

Podstawą zwalczania bolesnych owrzodzeń w jamie ustnej jest leczenie ich przyczyn oraz zadbanie o prawidłową higienę i dietę bogatą w najważniejsze składniki odżywcze. Zalecane jest płukanie jamy ustnej preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym [3]. Miejscowo można stosować preparat na afty i owrzodzenia, którego składniki działają znieczulająco, przeciwbólowo, ściągająco i przeciwzapalnie.

W przypadku dużych aft i poważnych stanów zapalnych konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze silniejsze środki miejscowe lub leki ogólnoustrojowe.

Artykuł powstał przy współpracy z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

[1] Waśniewska-Okupniak E., Szyfter W., Diagnostyka zapaleń jamy ustnej z nadżerkami i owrzodzeniami błony śluzowej, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, Tom 4, Nr 1 (2015), s. 15-19.

[2] Nowak M., Nadżerki i owrzodzenia występujące w jamie ustnej - rozpoznanie, leczenie, profilaktyka onkologiczna, 2020 (witryna internetowa: https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/nadzerki-i-owrzodzenia-wystepujace-w-jamie-ustnej-rozpoznanie-leczenie-profilaktyka-onkologiczna (dostęp: 12.02.2024)).

[3] Przegląd Pediatryczny, Owrzodzenia aftowe (witryna internetowa: https://przegladpediatryczny.pl/a1353/Owrzodzenia-aftowe.html (dostęp: 12.02.2024)).

Więcej na: sachol.com.pl

Źródło informacji: Bausch Health Poland Sp z o.o.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku