Materiał promocyjny

Nowoczesne technologie pomagają w korekcji wad wzroku

Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Największym problemem jest postępująca krótkowzroczność, która osiąga status epidemii. Prognozuje się, że do roku 2050 przypadłość ta dotknie prawie połowy ludzkiej populacji.

Tomasz/Adobe Stock
Tomasz/Adobe Stock

Nowoczesny styl życia, w którym dominuje praca z monitorami, a także większy kontakt ze światłem sztucznym, powodują wzrost krótkowzroczności. Niepokojące są rosnące statystyki szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania nawet 50 proc. studentów w Polsce może mieć krótkowzroczność. Wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka są kluczowe, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wad wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom korekcji możliwe jest odzyskanie ostrości widzenia i poprawienie jakości życia.

Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od rodzaju i zaawansowania wady, a także indywidualnych preferencji. Pacjenci najchętniej wybierają okulary korekcyjne, młodsze osoby soczewki kontaktowe. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne metody chirurgii refrakcyjnej, m.in. laserową korekcję wzroku (zabiegi laserowe typu Smile i Presbyond), soczewki fakijne (ICL) czy refrakcyjne wymiany soczewek (RLE).

„Chirurgia refrakcyjna rogówki to jedna z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod korekcji wad wzroku, a na świecie wykonano już przeszło 10 mln zabiegów laserowej korekcji wzroku metodą Smile” - podkreśla specjalistka okulistyki dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska.

Wizyta kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie korekcji wady wzroku. Obejmuje kompleksowy zestaw pomiarów i badań okulistycznych, a jego wyniki dają możliwość wyboru optymalnej metody dla pacjenta. Zdecydowana większość osób (ok. 80 proc.) zainteresowanych przeprowadzeniem zabiegu korekcji wad wzroku spełnia kryteria kwalifikacyjne.

Zabieg korekcji laserem jest krótki, bezbolesny i precyzyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego. Praca lasera na każdym oku trwa kilkanaście sekund. Należy jednak zarezerwować sobie co najmniej 3-4 godziny, aby spokojnie dojechać, przygotować się, a następnie odpocząć po zabiegu w placówce medycznej.

Dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska, specjalistka okulistyki, zapewnia, że „zabieg laserowej korekcji wad wzroku jest całkowicie bezbolesny. Przed rozpoczęciem zabiegu do worka spojówkowego są podawane krople znieczulające, które mają natychmiastowe działanie zaś sam zabieg jest przeprowadzany w wygodnej pozycji leżącej”.

To, jak długo będą zachodzić procesy gojenia się oczu, zależy od wielkości wady, a także rodzaju zastosowanej metody laserowej korekcji wzroku. Do tego dochodzi jeszcze czas potrzebny na stabilizację efektów zabiegu. Choć poprawa widzenia odczuwalna jest już w ciągu kilku pierwszych dni, to na pełen efekt trzeba poczekać dłużej, nawet kilka miesięcy. Warto jednak podkreślić, że wszelkie niedogodności związane z gojeniem się oczu mają charakter tymczasowy. 

Powrót do aktywnego trybu życia, pacjenci mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport możliwy jest już po tygodniu.

Laserowa korekcja wzroku to najbardziej popularna obecnie metoda w Polsce, a zabieg ma charakter trwały i najczęściej jest wykonywany jednorazowo. Niezwykle rzadko zdarza się, że dochodzi do regresji wady wzroku, wtedy pacjent może być poddany dodatkowej korekcie.

„Najważniejsze, aby odwiedzić placówkę przed wykonaniem zabiegu. Idealna sytuacja to możliwość odbycia kwalifikacji z chirurgiem, który sam wykonuje zabieg - daje to możliwość uzyskania wszystkich informacji i buduje zaufanie pacjenta do osób je wykonujących. Warto także potwierdzić rzetelną opinię wśród osób, które już wykonały zabieg” - powiedziała Agnieszka Szpara, prezes sieci klinik Optegra.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Źródła

[1] Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050


[2] Badania przesiewowe wzroku – przegląd piśmiennictwa Vision screening – literature review Arleta Głowacka 1/, Bogdan Miśkowiak 2/ 1/ Klinika Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 2/ Katedra Optometrii i Biologii Układu Wzrokowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

ZOBACZ PODOBNE

  • P.Werewka/PAP

    Psychodeliki z grzybów – zagrożenie większe niż myślisz

    Psychodeliczne substancje znajdują się w grzybach występujących w Polsce. Eksperci od uzależnień zwracają uwagę, że nie tylko dorośli, ale i dzieci, podążając za instrukcjami z internetu, sięgają po chemiczne wrażenia. To niebezpieczne dla dorosłych, a skrajnie niebezpieczne dla rozwijającego się nastolatka.

  • 1.	PAP – kadr z filmu

    Polscy lekarze wprowadzają innowacje w chirurgii: kleje zamiast szwów po operacji

    Materiał promocyjny

    Nowe technologie wkraczają w tak ważną dziedzinę dla Polaków jak operacje stawów. Chirurdzy podkreślają, że udana operacja wymiany stawu nie ogranicza się do wszczepienia implantu. Równie ważne jest zamknięcie rany, które zmniejszy ryzyko groźnych infekcji pooperacyjnych.

  • Adobe Stock

    Spastyczność w porażeniu mózgowym – terapia jest, ale…

    Spastyczność to jeden z głównych objawów mózgowego porażenia dziecięcego. W jej leczeniu dokonał się przełom - młodzi pacjenci mają dostęp do skutecznej i bezpiecznej terapii. Jednak, gdy wchodzą w dorosłość muszą kontynuować leczenie innym niż dotychczas preparatem. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w zapisach programów lekowych, które powinno się ujednolicić.

  • Igor/Adobe Stock

    Jak zdrowo zbierać grzyby

    Grzybobranie ma wartość rekreacyjną, a same grzyby głównie walory smakowe, bo substancji odżywczych niewiele. Niosą też ze sobą ryzyko zatrucia, czasem śmiertelnego. Dlatego zbierajmy wyłącznie te z gąbczastą powierzchnią pod kapeluszem. Blaszkowe zostawmy, bo one są najbardziej trujące – radzi dr n.med. Eryk Matuszkiewicz toksykolog z Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych dr Wandy Błeńskiej z Ośrodkiem Informacji Toksykologicznej w Poznaniu.

NAJNOWSZE

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Cukrzyca lubi sport

  • Jak zdrowo zbierać grzyby

  • Energiczny spacer to też forma ćwiczeń

  • Rozmowy online – mózg ich nie lubi

  • P.Werewka/PAP

    Psychodeliki z grzybów – zagrożenie większe niż myślisz

    Psychodeliczne substancje znajdują się w grzybach występujących w Polsce. Eksperci od uzależnień zwracają uwagę, że nie tylko dorośli, ale i dzieci, podążając za instrukcjami z internetu, sięgają po chemiczne wrażenia. To niebezpieczne dla dorosłych, a skrajnie niebezpieczne dla rozwijającego się nastolatka.

  • Jak zaradzić epidemii uzależnienia od ekranów?

  • Spastyczność w porażeniu mózgowym – terapia jest, ale…