Sprawdź swoje płuca. Zrób spirometrię!
Jeśli masz kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, możesz mieć poważną chorobę układu oddechowego. Od 25 do 30 września można za darmo sprawdzić stan swoich płuc, robiąc w wielu ośrodkach w Polsce za darmo spirometrię.
Bezpłatne badania spirometryczne odbywają się w czasie Dni Spirometrii w ponad 270 ośrodkach w całym kraju. Dni Spirometrii, w ramach których odbywają się darmowe badania, są organizowane od siedmiu lat. W tym czasie przebadano już ponad 40 tysięcy osób, a u ponad 9 tysięcy wykryto obturację, czyli ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
- Spirometria to proste, nieinwazyjne badanie, w trakcie którego ocenia się objętość i pojemność płuc oraz prawidłowość przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Badanie daje szansę na wczesne wykrycie wielu chorób układu oddechowego – mówi Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zapisz się na badania
Jeśli ktoś chce wziąć udział w darmowych badaniach spirometrycznych, musi się zarejestrować. Listę placówek, które będą prowadziły badania w ramach obchodów Dni Spirometrii 2017 można znaleźć na stronie http://www.astma-alergia-pochp.pl. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, pacjent otrzyma list do lekarza POZ z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki i leczenia.
W czasie Dni Spirometrii organizatorzy chcą znaleźć osoby, które mają kaszel i duszności powodowane np.: przez przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP) lub astmę oskrzelową, lecz nie są zdiagnozowani. W Polsce na astmę choruje 4 mln osób, a na POCHP - 2 mln.
- Połowa astmatyków i aż 80 proc. chorych na POCHP nie wie o tym, że są chorzy – podkreśla Dąbrowiecki. - Odczuwają duszności, mają uczucie ucisku w klatce piersiowej, czemu towarzyszą świsty i długotrwały kaszel. Im szybciej rozpozna się te choroby, tym lepsze są efekty leczenia. Dzięki terapii pacjent ma mniej zaostrzeń choroby i może chodzić do szkoły, studiować i pracować, bo kaszel i zmęczenie nie ograniczają ich aktywności.
Astmę powoduje stan zapalny oskrzeli, który powstał po kontakcie z uczulającymi alergenami lub jako wynik przewlekających się infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Astmatyk może zacząć kaszleć, gdy ma kontakt z zimnym powietrzem, dymem tytoniowym i intensywnymi zapachami. Kaszel mogą także wyzwolić silne emocje i wysiłek fizyczny.
POCHP – chorują nie tylko palacze
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) znajduje się na trzecim miejscu jako przyczyna umieralności ludzi na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje ok. 210 mln ludzi, a co roku 3 mln umiera z powodu tej choroby.
- POCHP skraca życie o 10, 15 lat, jeśli choroba jest późno rozpoznana - podkreśla Dąbrowiecki.
Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc rozpoznawana jest najczęściej w grupie osób po 40 roku życia, które wcześniej paliły tytoń przez wiele lat. Chorzy na POChP kaszlą i okresowo odksztuszają gęstą plwocinę. Niestety osoby palące tytoń nie przejmują się przewlekającym się kaszlem uważając go za objaw „oczyszczania się” płuc. Osoba niepaląca, kaszląc kilka dni poszukuje odpowiedzi dlaczego tak się dzieje. Palacz kaszląc wiele lat znajduje usprawiedliwienie dla swoich objawów, co powoduje, że dopiero wykonując badanie spirometryczne można rozpoznać chorobę - niestety czasami w ciężkiej postaci.
Dlaczego chorują palacze?
Dym tytoniowy wnikający do płuc wywołuje nadmierną odpowiedź obronną organizmu –przewlekłe zapalenie - prowadzące do włóknienia małych dróg oddechowych i uszkodzenia miąższu płucnego (rozedma).
Główne czynniki ryzyka wystąpienia POChP to palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza. Narażenie zawodowe na szkodliwe pyły, gazy i dymy może także powodować rozwój choroby. Dzieje się tak w około 10 proc. zachorowań.
W czasie tegorocznych Dni Spirometrii oprócz badania, będą także przekazywane informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu, toksycznego działania zanieczyszczeń powietrza.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (zdrowie.pap.pl)