Pięć zdrowych nawyków, które wydłużą ci życie

Zdrowe żywienie, regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, niepalenie papierosów i niskie spożycie alkoholu – tych pięć nawyków, według naukowców z Uniwersytetu Harvarda, może wydłużyć ludzkie życie o ponad 10 lat.

Fot.PAP/J.Turczyk/Zdjęcie ilustracyjne
Fot.PAP/J.Turczyk/Zdjęcie ilustracyjne

W renomowanym amerykańskim czasopiśmie naukowym Circulation ukazały się niedawno wyniki dużego badania, zrealizowanego pod kierownictwem zespołu ekspertów z Harvard T.H.Chan School of Public Health, którego celem było zmierzenie wpływu pięciu kluczowych elementów zdrowego stylu życia na średnią oczekiwaną długość życia (life expectancy), a także ryzyko najgroźniejszych chorób przewlekłych.

Badacze z Uniwersytetu Harvarda wzięli pod lupę następujące czynniki, związane ze zdrowym stylem życia (low-risk lifestyle factors): 

  • niepalenie papierosów,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała (wskaźnik BMI na poziomie 18,5-24,9),
  • przynajmniej 30 minut (lub więcej) umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie,
  • niskie spożycie alkoholu (np. nieprzekraczające 1 kieliszka zawierającego 150 ml wina dziennie w przypadku kobiet i 2 takich kieliszków w przypadku mężczyzn),
  • zdrowy sposób żywienia.

W ramach badania, przeanalizowane zostały dane dotyczące stylu życia oraz stanu zdrowia grupy ponad 78 tys. kobiet (obejmujące okres aż 34 lat), a także ponad 44 tys. mężczyzn (za okres 27 lat), które pochodziły z dobrze znanych innych amerykańskich badań: The Nurses Health Study (kobiety) i The Health Professionals Follow-up Study (mężczyźni).

Zdrowy styl życia: jakie korzyści daje? 

Po przeanalizowaniu tej góry danych okazało się, że w przypadku osób, które nie przestrzegały w swym dorosłym życiu żadnej z wymienionych wyżej pięciu prozdrowotnych zasad, średnia oczekiwana długość dalszego życia w wieku 50 lat wyniosła tylko 25 lat u mężczyzn i 29 lat u kobiet.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jak zwiększyć szanse na długie życie po zawale

Kardiolodzy ostrzegają, że blisko połowa osób po zawale serca umiera w ciągu 5-10 kolejnych lat. Ale nie musi tak być. Po zawale jest spora szansa na długie życie. Pod pewnymi warunkami.

Tymczasem, w grupie osób, które praktykowały wszystkie z pięciu wymienionych nawyków chroniących zdrowie, oczekiwana długość dalszego życia w wieku 50 lat wyniosła aż 43 lata u kobiet i 38 lat u mężczyzn. Zatem, dzięki zdrowemu stylowi życia kobiety mogą zyskać średnio 14 dodatkowych lat życia, a mężczyźni 12 lat, w porównaniu do osób, które o siebie nie dbają.

Badanie wykazało też, że osoby, które praktykowały najzdrowszy styl życia były aż o 82 proc. mniej narażone na śmierć z powodu chorób sercowo-naczyniowych i o 65 proc. mniej narażone na śmierć z powodu raka, w porównaniu do osób prowadzących najbardziej niezdrowy styl życia.

„Niestety, skłonność ludzi do przestrzegania zasad zdrowego stylu życia jest wciąż zbyt niska. Dlatego, w polityce zdrowotnej należy kłaść większy nacisk na konkretne działania środowiskowe, wspierające i promujące zdrowe żywienie oraz inne elementy zdrowego stylu życia” – podkreśla Frank Hu, jeden z autorów badania, z Harvard T.H.Chan School of Public Health.

Niezdrowy styl życia: czym grozi? 

Warto dodać, że wnioski wypływające z amerykańskiego badania są zbieżne z tym, co od wielu lat głosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Fot. PAP

Niezdrowa atmosfera w naszych samochodach

W zamkniętej kabinie auta razem z ludźmi podróżują rozmaite patogeny i szkodliwe związki, które siłą rzeczy – pasażerowie wdychają. To kolejny argument za tym, by jak najrzadziej korzystać z samochodów.

Eksperci WHO podkreślają, że na liście 10 najważniejszych przyczyn zgonów na świecie (w większości przedwczesnych) pierwsze trzy miejsca zajmują niezakaźne, przewlekłe choroby cywilizacyjne (choroba niedokrwienna serca, udar mózgu i przewlekła obturacyjna choroba płuc) – a więc choroby, którym w dużej mierze można zapobiegać, dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia.

Jeśli chcesz wziąć zdrowie w swoje ręce, dowiedz się więcej na temat najważniejszych elementów zdrowego stylu życia – klikając TUTAJ

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

Źródła:

Artykuł naukowy dotyczący wpływu stylu życia na oczekiwaną długość życia z czasopisma Circulation

Materiały informacyjne na temat przyczyn zgonów ze strony internetowej WHO

Artykuł ekspercki na temat chorób cywilizacyjnych ze strony WHO

ZOBACZ PODOBNE

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia

    Refundacją pomp insulinowych powinni być objęci pacjenci z cukrzycą typu 1 również po ukończeniu 26 lat. Zbiegamy o takie rozwiązanie w Ministerstwie Zdrowia. Dlaczego? Bo nowoczesne technologie pozwalają na lepszą kontrolę glikemii i minimalizują ryzyko powikłań – zaznacza prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

  • Krioterapia – zimno ratujące życie 

  • Geofagia, czyli jedzenie ziemi

  • Pacjent z wrodzoną wadą serca musi mieć zdrowe zęby

  • AdobeStock

    Chatbot-psychoterapeuta? Lepiej zachować ostrożność

    Eksperci analizują coraz intensywniej rozwijane programy, które dzięki sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać osobom doświadczających kryzysu psychicznego, a nawet – jak sugeruje niekiedy marketing – potencjalnie zastąpić terapeutę. Wniosek? Przy ich stosowaniu trzeba bardzo uważać.

  • Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

  • Nadmiar herbat ziołowych nie sprzyja zdrowiu