Palenie zwiększa ryzyko migotania przedsionków

Im więcej papierosów, tym rosną szanse, że rozwinie się u pacjenta zaburzenie rytmu serca zwane migotaniem przedsionków. Ryzyko rośnie niezależnie od tego co palimy: niebezpieczne są nie tylko papierosy, ale nawet fajki wodne.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Migotanie przedsionków to jedna z najczęściej występujących na świecie arytmii serca. Cierpi na nie mniej więcej jedna na sto dorosłych osób, przy czym im pacjent jest starszy tym szansa, że zachoruje jest większa. Pomiędzy 25. a 30. rokiem życia migotanie przedsionków występuje u 3-4 osób na tysiąc, a po 60. roku życia liczba ta zwiększa się aż do 90 osób na tysiąc. Migotanie przedsionków jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ odpowiada za 20-30 proc. udarów i znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Uważa się, że w 2030 roku w Unii Europejskiej będzie ok 14-17 milionów pacjentów cierpiących na tą chorobę.  

Nowe badania zespołu norweskiego epidemiologa dr Dagfinna Aune z Imperial College London i  Bjørknes Høyskole w Oslo dowodzą, że jednym z czynników, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia migotania przedsionków jest palenie papierosów. I co najważniejsze im więcej palimy – tym ryzyko gwałtownie rośnie.

Papierosy szkodzą sercu

Naukowcy dokonali metaanalizy (a więc ponownej, rygorystycznej analizy statystycznej, pozwalającej wyciągać uogólnione wnioski) 22 publikacji opisujących w sumie 29 różnych badań. Obejmowały one prace z Europy, Ameryki Północnej, Australii i Japonii, opisujące blisko 40 tys. przypadków migotania przedsionków wśród ponad 670 tys. osób.

Wyniki były jednoznaczne. W porównaniu do osób w ogóle niepalących palenie:

  • 5 papierosów dziennie zwiększa ryzyko migotania o 9 proc.
  • 10 papierosów - 17 proc.
  • 15 papierosów - 25 proc.
  • 20 papierosów - 32 proc.
  • 25 papierosów - 39 proc.
  • 29 papierosów - 45 proc.

Średnio, każde 10 papierosów więcej dziennie oznacza 14 proc. większe ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.  

Fot. PAP

Kto choruje na raka płuca?

To największy kiler wśród nowotworów, zarówno ze względu na częstość występowania, jak i umieralność. Prestiżowe pismo NEJM doniosło właśnie, że w USA rośnie występowanie raka płuca u młodych kobiet, przy czym nie da się tego wyjaśnić paleniem tytoniu.

Czytaj również

Co więcej, w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły, aktualni palacze mają 32 proc. większa szanse na tę chorobę, podczas gdy byli tylko palacze 9 proc. Według naukowców jest to bezsprzeczny dowód na zależność między ilością wypalanych papierosów a wystąpieniem migotania przedsionków.

- Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Odkryliśmy, że wśród palaczy ryzyko migotania przedsionków jest większe, ale spada znacząco, jeśli dana osoba rzuci palenie – mówi dr Aune.   

Uczony podkreśla, że palenie jest śmiertelnie niebezpiecznym uzależnieniem. W przypadku osób, które palą całe życie ryzyko śmierci na schorzenie będące bezpośrednia konsekwencją nałogu wynosi 50 proc. Ich życie będzie również 10 lat o krótsze.

Szkodzą nawet fajki wodne

Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, związane z prewencją chorób sercowo-naczyniowych są jednoznaczne: zaleca się unikania wyrobów tytoniowych w każdej z możliwych postaci: zwykłych papierosów, papierosów „light” czy „mild”, cygar, fajek a nawet fajek wodnych. (Które wbrew obiegowej opinii są szkodliwe tak jak zwykłe fajki czy papierosy).

- Wyniki naszych badań dostarczają kolejnych dowodów korzyści zdrowotnych wynikających z rzucenia palenia i, co więcej,  korzyści płynących z niewchodzenia w ten nałóg przede wszystkim. Z perspektywy zdrowia publicznego zapobieganie migotaniu przedsionków i wielu innym chorobom ma ogromne znaczenie – mówi dr Aune.

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl       

Źródło: Aune et al., “Tobacco smoking and the risk of atrial fibrillation: A systematic review and meta-analysis of prospective studies”, European Association of Preventive Cardiology 2018
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy