Zrozumieć zapisy ustawy o zdrowiu psychicznym

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, która rodziła się w bólach, ma już 30 lat. W wydawnictwie C.H.Beck ukazał się czwarty na rynku komentarz pomagający zrozumieć poszczególne jej zapisy Ustawa wymaga jednak pilnej korekty, m.in. trzeba stworzyć rozwiązanie systemowe dla centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych. Ich pilotaż nie może trwać w nieskończoność.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Powstaje też pytanie, czy pewne zapisy obowiązującej Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, jak ten o zastosowaniu przymusu bezpośredniego, nie zestarzały się? Czy nie powinien zmienić się jej język, wspominający np. o „upośledzonych umysłowo”? Nawet jeśli sama zmiana terminologii nie wyeliminuje problemów.

Autorzy komentarza: Marek Balicki, lekarz specjalista psychiatra, były minister zdrowia; dr Agnieszka Fiutak, adwokat, specjalista z dziedziny prawa medycznego; dr hab. Teresa Gardocka, dyrektor Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS – starali się go tak napisać, aby ktoś, kto ma w rodzinie chorego, mógł łatwo zrozumieć zapisy obecnej ustawy.

Środki przymusu bezpośredniego

Najwięcej kontrowersji, zdaniem Marka Balickiego, budzą artykuły 23 i 24. Były minister zdrowia podkreśla, że sądy za spełniające kryteria ustawy uznają 99 proc. przyjęć do szpitali psychiatrycznych bez zgody pacjenta. Tymczasem drastyczna forma postępowania z osobą chorą powinna być stosowana sporadycznie.

Dr hab. Teresa Gardocka zbadała wszystkie instytucje, w których przebywają osoby chore psychicznie. Są takie, gdzie w ogóle nie stosuje się środków przymusu bezpośredniego wobec chorych, ale i takie, gdzie stosuje się je codziennie. Wszystko zależy od personelu. Problemem też jest fakt, że wniosek o umieszczenie osoby chorej w ośrodku nie może być złożony przez rodzinę, co miało zabezpieczać przed nadużyciami w kwestiach majątkowych. Tymczasem w praktyce wnioski składane przez gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej to nic innego jak chęć pozbycia się lokatora z mieszkania komunalnego. Tego ustawodawca nie przewidział.

Podobnie jak nie przewidział sytuacji, że 98-letnia pani umieszczona w ośrodku może w ten sposób zostać rozdzielona z mężem, z którym przeżyła 68 lat.

Centra zdrowia psychicznego – dobry pomysł poza systemem

Autorzy komentarza uważają, że z perspektywy czasu widać, jak dobrym pomysłem były centra zdrowia psychicznego, które powstały w 2018 r. Nie mają one oparcia w zapisach prawnych, więc pilotaż jest przeciągany w nieskończoność – centra istnieją jakby poza systemem. Obecnie, jak zapewnia ministerstwo zdrowia, centra pokrywają już połowę populacji. Czy więc nadal jest to pilotaż? Działają na podstawie rozporządzenia w niezgodzie z artykułem 5a Ustawy. Inna sprawa, że im będzie ich więcej, tym jakość będzie słabsza. Chodzi o deficyt odpowiednio wyszkolonych kadr.

zdj.PAP

Centra Zdrowia Psychicznego zapewniają kompleksową pomoc blisko domu pacjenta

Centra Zdrowia Psychicznego zapewniają dostęp do kompleksowej opieki psychiatrycznej na terenie całej Polski, również w regionach, gdzie do tej pory nie było oferty dla pacjentów z problemami psychicznymi i psychiatrycznymi. Projekt jest realizowany w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.  

Zdaniem Marka Balickiego centra sprawdzają się do tej pory, ponieważ każde z nich ma swój obszar i określoną liczbę osób, za które odpowiada. Centra dostają ryczałt. Jeśli z jakiegoś powodu pacjent odpłynie z ich terenu, pieniądze na niego są potrącane. Problem polega na tym, że obecnie nie ma podmiotu, który zająłby się osobami, które z jakiegoś powodu nie dostały się pod opiekę centrów.

– Chodzi o inny sposób płacenia: wzięcie odpowiedzialności za populację. Z dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć, że centra spisały się w momentach próby. Pamiętamy dramatyczny pożar w koszalińskim escape roomie. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło wtedy pięć nastolatek. Miejscowe centrum w ciągu godziny zorganizowało pomoc dla rodzin ofiar. Centra były też bardziej otwarte na potrzebujących pomocy w lockdownie w porównaniu do placówek ochrony zdrowia – mówi Marek Balicki.

Jak istotny jest sposób płacenia, Marek Balicki pokazuje na przykładzie szpitali. Mają one płacone za osobodzień. Robią więc wszystko, żeby łóżka były zajęte – czy hospitalizacja ma sens, czy też nie.
Były minister zdrowia zwraca też uwagę, że problemem jest finasowanie klinik psychiatrycznych ledwie na poziomie szpitali rejonowych, gdy potrzeby w klinikach są zdecydowanie większe.

Psychiatra dziecięca i młodzieżowa

Reforma psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej miała na celu przekierowanie pacjenta ze szpitala do pomocy środowiskowej, bowiem ponad 70-80 proc. problemów rozwojowych nastolatków może zostać rozwiązane poza szpitalem. Wystarczy interwencja psychologa lub terapeuty środowiskowego.

Dr hab. Teresa Gardocka przypomina przypadek przedszkolaka, który został przewieziony karetką do szpitala psychiatrycznego, bo nie chciał zjeść deseru i zachowywał się zbyt ekspresyjnie. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić. Prawdziwym problemem, zdaniem prawniczki z USWPS, jest brak psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych oraz słaby poziom psychologów dzieci i młodzieży.

Ponadto rzeczywistość pokazuje, że system szkolny i medyczny nie mogą działać w rozdzieleniu – jeśli tak się dzieje, nie jest dobrze. Zdaniem Teresy Gardockiej błędem było przeniesienie w 2015 r. na podstawie Ustawy o zdrowiu publicznym problemów zdrowia psychicznego i ich prewencji do Narodowego Programu Zdrowia. Aby uniknąć takich błędów, powinny powstać zespoły złożone z kompetentnych ludzi z trzech ministerstw: zdrowia, edukacji, pomocy społecznej – które dokonałyby przeglądu przepisów. Powinny również powstać centra zdrowia psychicznego dla dzieci na wzór tych dla dorosłych. Z innym sposobem finansowania, z lokalnymi punktami zgłoszeniowo-koordynacyjnymi.

Fot. PAP/P. Werewka

Kontrowersje w projekcie zmiany ustawy o zdrowiu psychicznym

Czy osoby, które nie przystają społecznie, mają lekkie zaburzenia psychiczne, chociażby lękowe, albo są pod wpływem używek, będą mogły trafić do szpitala psychiatrycznego bez wyrażania na to zgody? Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego budzi kontrowersje. Dowiedz się więcej.

– Mamy wystarczające doświadczenie i ekspertów, aby zmieniona Ustawa o zdrowiu psychicznym weszła w życie już od stycznia 2025 r. Potrzebna jest wola polityczna – uważa Marek Balicki.

– Pilotażu centrów nie można przedłużać w nieskończoność. We Włoszech są one wspomagane przez lokalne organizacje, które wykonują olbrzymią pracę społeczną. Bo to od lokalnej społeczności, jej relacji, zależy, czy osoba po kryzysie psychicznym wróci do funkcjonowania – podkreśla były minister zdrowia.
Człowiek jest taki, w jaki sposób jest traktowany

Katarzyna Szczerbowska, była rzeczniczka prasowa centrów zdrowia psychicznego, która sama jest po trzykrotnym doświadczeniu kryzysu psychicznego, potwierdza, że postawy ludzi wobec chorych są najważniejsze.

– Zdrowiałam na oczach ludzi. Otrzymywałam wsparcie. Za każdym razem musiałam przebywać długo w szpitalu, bo moi lekarze byli świadomi, że po wyjściu ze szpitala nie ma dla mnie nic. Teraz więc z radością patrzę na centra. Nie infantylizujcie nas, nie współczujcie, nie czyńcie z nas inwalidów. Po prostu stwórzcie bezpieczny czas na powrót do społeczeństwa. Człowiek jest taki, w jaki sposób jest traktowany – podsumowuje Szczerbowska.

Trochę historii

Przed 1994 r., od kiedy obowiązuje obecna ustawa, nie było rubryki na zgodę pacjenta na leczenie. To w warunkach rodzącej się demokracji było nieakceptowalne.

– Prace nad Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego sięgają okresu międzywojennego. Już wtedy część dyrektorów szpitali psychiatrycznych była przeciw regulacjom prawnym. Podnosiły się głosy: wiemy, jak postępować. Prace nad ostatnim projektem trwały 20 lat. W czasach karnawału Solidarności zaczęto się bać, że zapisy zostaną wykorzystane w ten sposób, że niewygodni politycznie zostaną „skazani” na szpitale psychiatryczne. Tak było w NRD. A prawda była taka, że w stanie wojennym wiele osób politycznie niewygodnych znalazło schronienie w szpitalach psychiatrycznych. W ustawie chodziło przede wszystkim o trzy aspekty: zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi należytej opieki, zadbanie o ich prawa obywatelskie, a także o prewencję – wspomina Marek Balicki.

Beata Igielska, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Spotkanie dla przedstawicieli mediów i środowiska lekarskiego z okazji premiery komentarza do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, Warszawa 11.04.2024

Więcej o komentarzu od Ustawy

Autorka

Beata Igielska

Beata Igielska - Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w mediach ogólnopolskich, gdzie zajmowała się tematyką społeczną. Pisała publicystykę, wywiady, reportaże - za jeden z nich została nagrodzona w 2007 r. W Serwisie Zdrowie publikuje od roku 2022. Laureatka nagród dziennikarskich w kategorii medycyna. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury, muzyki, sztuki. Jej konikiem jest teatr – ukończyła oprócz polonistyki, także teatrologię.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Ubezpieczenie zdrowotne a profilaktyka - jak dbać o zdrowie z właściwym ubezpieczeniem?

    Materiał promocyjny

    Aktywna umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym w zakresie ochrony zdrowia i życia jest niezbędna, aby mieć możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia np. w razie wystąpienia poważnej choroby. Takie rozwiązanie to wsparcie profilaktyczne i diagnostyczne dla całej Twojej rodziny. Chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o swoje zdrowie posiadając odpowiednio dobrane ubezpieczenie? Przeczytaj ten poradnik i wybierz odpowiedni zakres ochrony.

  • zdj. AdobeStock

    Zmiany czasu odbijają się na naszym zdrowiu

    Już w ten weekend, w nocy z 26 na 27 października, przestawimy zegarki z godz. 3 na 2, co oznacza, że pośpimy o godzinę "dłużej". Eksperci jednak już od dawna przekonują, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia - zanim przyzwyczaimy się do nowego ustawienia godziny często borykamy się z zaburzonym rytmem snu, problemami z zaśnięciem, nagłą zmianą nastroju i zmęczeniem.

  • zdj. PAP/kadr z filmu

    Zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów wymaga skutecznych narzędzi prawnych

    Materiał promocyjny

    Naszą misją jest ochrona praw pacjenta, dlatego postuluję o wzmocnienie narzędzi prawnych, aby skutecznie zwiększać bezpieczeństwo każdej leczonej osoby - powiedział Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, podczas uroczystej gali 15-lecia działalności tej instytucji. Dodał, że budowanie nowoczesnego systemu ochrony zdrowia musi być skoncentrowane na pacjencie.

  • materiały EFNI

    Dariusz Joński o ustawie „Apteka dla Aptekarza 2.0”: konieczna rewizja

    Materiał promocyjny

    Brak stabilności i niespójność przepisów: to główne bolączki, na które zwracali uwagę uczestnicy panelu o rynku aptecznym podczas Europejskiego Forum Idei (EFNI) w Sopocie. Przedsiębiorcy biorący udział w dyskusji zapowiedzieli także złożenie pozwu zbiorowego, związanego ze stratami spowodowanymi przez ustawę potocznie zwaną „Apteką dla Aptekarza 2.0”. Zdaniem europosła Dariusza Jońskiego, ustawa jest niekonstytucyjna i powinna zostać wycofana.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku