Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na lepsze zapamiętywanie

Jutro ważna klasówka? Efekty będą lepsze, gdy dziś poćwiczysz intensywniej niż zwykle. Zdaniem brytyjskich naukowców 30-minutowe zwiększenie aktywności fizycznej w porównaniu ze średnią uzyskiwaną przez daną osobę wiąże się z lepszą pamięcią roboczą i epizodyczną następnego dnia.

AdobeStock
AdobeStock

Choć wiadomo było, że ludzki mózg wykazuje lepsze umiejętności poznawcze przez kilka godzin po ćwiczeniach wciąż nie było wiadomo, jak długo utrzymuje się ten efekt. Zdaniem naukowców z UCL (University College London) i Uniwersytetu Oksfordzkiego możemy na to liczyć przez cały następny dzień.

W krótkim czasie ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu i stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, które wspomagają szereg funkcji poznawczych.

Wiadomo, że te zmiany neurochemiczne trwają do kilku godzin po ćwiczeniach. Jednak naukowcy zauważyli, że inne stany mózgu związane z ćwiczeniami trwały dłużej, np. ćwiczenia mogą poprawiać nastrój nawet do 24 godzin.

PAP

Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!

Przybywa dowodów, że aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie i polepszenie funkcji poznawczych. Przynajmniej u osób, które są w grupie ryzyka rozwinięcia zaburzeń funkcji poznawczych z racji wieku – mają 50 lat i więcej.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, wykazało, że osoby w wieku od 50 do 83 lat, które danego dnia wykonały więcej niż zwykle umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, uzyskały lepsze wyniki w testach pamięci wykonanych dzień później.

Znaczenie ma również sen, szczególnie ten głębszy. Zespół badawczy odkrył, że w niewielkim stopniu odpowiada to także za związek między ćwiczeniami a lepszą pamięcią następnego dnia.

„Nasze odkrycia sugerują, że krótkotrwałe korzyści dla pamięci z aktywności fizycznej mogą trwać dłużej niż wcześniej sądzono, prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko kilka godzin po ćwiczeniach. Więcej snu, szczególnie głębokiego snu, wydaje się przyczyniać do tej poprawy pamięci” – zaznaczyła dr Mikaela Bloomberg z UCL, jedna z autorek badań, cytowana w komunikacie uczelni.

Badacze wyjaśniają, że  umiarkowana lub intensywna aktywność to taka, która przyspiesza tętno – może to być szybki spacer, taniec lub wejście po schodach kilka pięter.. Nie musi to być ustrukturyzowany trening.

Naukowcy podkreślają jednak, że było to badanie na małej próbie uczestników, więc powinno być powtórzone na większej, by potwierdzić wyniki.

 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock/magdagalkiewicz

    Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

    Zgodnie z dzisiejszym alertem RCB popołudniu możemy spodziewać się opadów marznącego deszczu lub mżawki. Może być niebezpiecznie - ortopedzi radzą, by poruszając się po śliskiej nawierzchni, naśladować… pingwiny. Dzięki temu będziemy bezpieczniejsi na śliskim chodniku.

  • Adobe Stock

    Karta EKUZ – zdrowotny paszport

    Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Adobe

    Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

    Będę się więcej ruszać, lepiej odżywiać, mniej denerwować, porzucę nałogi – to najczęstsze postanowienia noworoczne Polaków. Co zrobić, żeby tym razem udało się nam wytrwać w postanowieniu? Trzeba zadbać, by ich realizacja dawała nam satysfakcję, sprawiała przyjemność.

  • AdobeStock

    8 rzeczy, które przydadzą Ci się na siłownię

    Materiał promocyjny

    Zajęcia na siłowni to świetny sposób na dążenie do wymarzonej sylwetki czy poprawianie swoich wyników sportowych. Warto jednak we właściwy sposób przygotować się do każdego treningu. Oto lista rzeczy, które zawsze powinieneś mieć przy sobie!

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji