Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na lepsze zapamiętywanie
Jutro ważna klasówka? Efekty będą lepsze, gdy dziś poćwiczysz intensywniej niż zwykle. Zdaniem brytyjskich naukowców 30-minutowe zwiększenie aktywności fizycznej w porównaniu ze średnią uzyskiwaną przez daną osobę wiąże się z lepszą pamięcią roboczą i epizodyczną następnego dnia.
Choć wiadomo było, że ludzki mózg wykazuje lepsze umiejętności poznawcze przez kilka godzin po ćwiczeniach wciąż nie było wiadomo, jak długo utrzymuje się ten efekt. Zdaniem naukowców z UCL (University College London) i Uniwersytetu Oksfordzkiego możemy na to liczyć przez cały następny dzień.
W krótkim czasie ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu i stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, które wspomagają szereg funkcji poznawczych.
Wiadomo, że te zmiany neurochemiczne trwają do kilku godzin po ćwiczeniach. Jednak naukowcy zauważyli, że inne stany mózgu związane z ćwiczeniami trwały dłużej, np. ćwiczenia mogą poprawiać nastrój nawet do 24 godzin.
Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, wykazało, że osoby w wieku od 50 do 83 lat, które danego dnia wykonały więcej niż zwykle umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, uzyskały lepsze wyniki w testach pamięci wykonanych dzień później.
Znaczenie ma również sen, szczególnie ten głębszy. Zespół badawczy odkrył, że w niewielkim stopniu odpowiada to także za związek między ćwiczeniami a lepszą pamięcią następnego dnia.
„Nasze odkrycia sugerują, że krótkotrwałe korzyści dla pamięci z aktywności fizycznej mogą trwać dłużej niż wcześniej sądzono, prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko kilka godzin po ćwiczeniach. Więcej snu, szczególnie głębokiego snu, wydaje się przyczyniać do tej poprawy pamięci” – zaznaczyła dr Mikaela Bloomberg z UCL, jedna z autorek badań, cytowana w komunikacie uczelni.
Badacze wyjaśniają, że umiarkowana lub intensywna aktywność to taka, która przyspiesza tętno – może to być szybki spacer, taniec lub wejście po schodach kilka pięter.. Nie musi to być ustrukturyzowany trening.
Naukowcy podkreślają jednak, że było to badanie na małej próbie uczestników, więc powinno być powtórzone na większej, by potwierdzić wyniki.