Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na lepsze zapamiętywanie

Jutro ważna klasówka? Efekty będą lepsze, gdy dziś poćwiczysz intensywniej niż zwykle. Zdaniem brytyjskich naukowców 30-minutowe zwiększenie aktywności fizycznej w porównaniu ze średnią uzyskiwaną przez daną osobę wiąże się z lepszą pamięcią roboczą i epizodyczną następnego dnia.

AdobeStock
AdobeStock

Choć wiadomo było, że ludzki mózg wykazuje lepsze umiejętności poznawcze przez kilka godzin po ćwiczeniach wciąż nie było wiadomo, jak długo utrzymuje się ten efekt. Zdaniem naukowców z UCL (University College London) i Uniwersytetu Oksfordzkiego możemy na to liczyć przez cały następny dzień.

W krótkim czasie ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu i stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, które wspomagają szereg funkcji poznawczych.

Wiadomo, że te zmiany neurochemiczne trwają do kilku godzin po ćwiczeniach. Jednak naukowcy zauważyli, że inne stany mózgu związane z ćwiczeniami trwały dłużej, np. ćwiczenia mogą poprawiać nastrój nawet do 24 godzin.

PAP

Ruch a mózg: chcesz mieć dobrą pamięć? Ćwicz jak najwięcej!

Przybywa dowodów, że aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie i polepszenie funkcji poznawczych. Przynajmniej u osób, które są w grupie ryzyka rozwinięcia zaburzeń funkcji poznawczych z racji wieku – mają 50 lat i więcej.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, wykazało, że osoby w wieku od 50 do 83 lat, które danego dnia wykonały więcej niż zwykle umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej, uzyskały lepsze wyniki w testach pamięci wykonanych dzień później.

Znaczenie ma również sen, szczególnie ten głębszy. Zespół badawczy odkrył, że w niewielkim stopniu odpowiada to także za związek między ćwiczeniami a lepszą pamięcią następnego dnia.

„Nasze odkrycia sugerują, że krótkotrwałe korzyści dla pamięci z aktywności fizycznej mogą trwać dłużej niż wcześniej sądzono, prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko kilka godzin po ćwiczeniach. Więcej snu, szczególnie głębokiego snu, wydaje się przyczyniać do tej poprawy pamięci” – zaznaczyła dr Mikaela Bloomberg z UCL, jedna z autorek badań, cytowana w komunikacie uczelni.

Badacze wyjaśniają, że  umiarkowana lub intensywna aktywność to taka, która przyspiesza tętno – może to być szybki spacer, taniec lub wejście po schodach kilka pięter.. Nie musi to być ustrukturyzowany trening.

Naukowcy podkreślają jednak, że było to badanie na małej próbie uczestników, więc powinno być powtórzone na większej, by potwierdzić wyniki.

 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP

    Sztuka upadku

    Fizjoterapeuci namawiają, by uczyć się bezpiecznie upadać. Dzięki temu można uniknąć poważnych urazów, zwłaszcza zimą. Ważna jest pamięć mięśniowa, którą szczególnie w dojrzałym wieku też powinno się trenować. Jak upadać, by bez szwanku wstać?

  • Adobe Stock

    Mięśnie, ścięgna i więzadła w sporcie

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Ciało człowieka to skomplikowana architektura, szczególnie w sporcie narażona na ekstremalne siły. Jak odnajdują się w tym mięśnie, więzadła i ścięgna? Co to za struktury i dlaczego powinno zmienić się filozofię sportu? – wyjaśnia dr Marek Krochmalski, specjalista ortopedii, traumatolog, prezes Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł.

  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko drugiego nowotworu

    Osoby z nadwagą lub otyłością mają zwiększone ryzyko wystąpienia określonych nowotworów, między innymi raka trzonu macicy, trzustki, jelita grubego oraz dróg żółciowych. Większe jest też prawdopodobieństwo drugiego nowotworu pierwotnego – wynika z badania opublikowanego w JAMA Network Open.

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

NAJNOWSZE

  • PAP

    Sztuka upadku

    Fizjoterapeuci namawiają, by uczyć się bezpiecznie upadać. Dzięki temu można uniknąć poważnych urazów, zwłaszcza zimą. Ważna jest pamięć mięśniowa, którą szczególnie w dojrzałym wieku też powinno się trenować. Jak upadać, by bez szwanku wstać?

  • Nowoczesne pompy insulinowe to furtka do normalnego życia

  • Jak dobrze przeżyć święta? Najpierw wyrzućmy słowo „muszę”

  • Sezon chorobowy w pełni

  • Otyłość – przez żołądek do…mózgu

  • Adobe Stock

    Krzyczysz? Krzywdzisz!

    Werbalna przemoc wobec dzieci może powodować różnego typu zaburzenia psychiczne w późniejszym życiu – alarmują naukowcy. Według ostrożnych szacunków, globalne koszty takiego zachowania wynoszą 300 mld dolarów rocznie.

  • Zgryz ze zgryzem, czyli jak prostowano zęby