Rasizm szkodzi wszystkim

Globalizacja pędzi, świat „maleje”, a to oznacza, że nie tylko rodacy wyjeżdżają do innych krajów. Polskę odwiedzają i zaczynają w niej mieszkać także goście z różnych części globu – studenci, turyści, pracownicy – w tym innego koloru skóry. Co ciekawe, okazywanie pozbawionego rasowych uprzedzeń szacunku to klucz nie tylko do zdrowych relacji społecznych, ale, jak pokazują badania, także warunek dobrego zdrowia.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Większość badań na ten temat pochodzi z krajów wielokulturowych, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Jednak niektóre z nich zwracają uwagę na skutki rasizmu, które najprawdopodobniej mogą mieć miejsce w dowolnym miejscu na Ziemi. Jak na przykład donieśli naukowcy z University of California, San Francisco (UCSF), rasizm doświadczany w różnych sferach życia powodował u czarnoskórych kobiet wyraźny wzrost ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową. Badacze przeanalizowali dane na temat prawie 50 tys. ochotniczek obserwowanych przez 22 lata. Kobiety, które regularnie spotykały się z rasizmem w pracy, doświadczały go sprawach dotyczących zamieszkania i kontaktach z policją, miały średnio o 26 proc. wyższe ryzyko choroby. Znaczenia przy tym nie miały rasistowskie doświadczenia w codziennych, osobistych interakcjach.

- Rasizm strukturalny istnieje – pojawia się w miejscu pracy, w instytucjach edukacyjnych, w interakcjach z systemem sprawiedliwości – podkreśla prof. Michelle A. Albert, autorka badania, prezes American Heart Association. - Teraz mamy twarde dane łączące rasizm z wynikami sercowo-naczyniowymi, co oznacza, że jako społeczeństwo musimy pracować nad wszystkim, co rasizm strukturalny utrwala - dodaje.

Rasizm sprzyja otyłości

Z kolei zespół z Boston University, w badaniu z udziałem obserwowanych przez 12 lat prawie 60 tys. afroamerykańskich kobiet, zauważył związek rasistowskiego traktowania z ryzykiem otyłości. Tymczasem, jak przypominają naukowcy, otyłość to czynnik ryzyka m.in. chorób serca, cukrzycy typu 2, problemów ortopedycznych i zgonu z różnych przyczyn.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dlaczego kobiety tkwią w przemocowym związku: siedem przyczyn

Latami trwają w związku, w którym są bite i poniżane. Wycofują zeznania, czym wręcz irytują otoczenie. Poznaj przyczyny, dlaczego tak trudno wyjść z relacji przemocowej.

- Doświadczenia związane z rasizmem mogą częściowo tłumaczyć częste występowanie otyłości wśród Afroamerykanek - wyjaśniła Yvette C. Cozier, DSc, MPH, adiunkt epidemiologii na Uniwersytecie w Bostonie.

Na podstawie innych, opisanych w literaturze badań prowadzonych z udziałem ludzi oraz na zwierzętach, autorzy odkrycia twierdzą, że kluczową rolę odgrywa chroniczny stres doświadczany przez ofiary rasowej dyskryminacji. 

Ofiary rasizmu gorzej śpią

Za powiązaniami rasizmu z problemami zdrowotnymi mogą stać różne mechanizmy. Jak pokazali badacze z University of Pennsylvania w Filadelfii, rasistowskie traktowanie osłabia jeden z filarów dobrego zdrowia, jakim jest sen. Obserwacja ponad 7 tys. osób wskazała, że pod wpływem subiektywnie odczuwanego rasizmu, zaburzenia snu pojawiały się 61 proc. częściej. 

- Badanie to wykazało, że środowiskowy czynnik stresowy, który istnieje wyłącznie na poziomie społecznym - postrzegana dyskryminacja rasowa - miał wpływ na prawdopodobieństwo zaburzonego snu – mówi główny autor badania, dr Michael A. Grandner.

Nie miało przy tym znaczenia, czy ofiarą rasizmu była osoba czarnoskóra, czy rasy białej, czy była biedna albo bogata. Nie miała znaczenia także płeć.

Rys. Sever Salamon

Przemoc wobec osób starszych. Najczęściej ze strony opiekuna

- Sen jest niezbędny dla zdrowia i zależy od niego wiele procesów w naszym ciele potrzebnych do dobrego funkcjonowania. Zaburzony sen może być czynnikiem przyczyniającym się do chorób serca, cukrzycy, przyrostu masy ciała, depresji, nowotworów, wypadków samochodowych, słabych wyników w pracy i wielu innych problemów. I chociaż sen to proces biologiczny, może być podatny na wpływ środowiska społecznego – podkreśla dr Grandner.

Doświadczanie rasizmu w dzieciństwie

Badanie przeprowadzone w Kanadzie, na Drexel University College of Medicine wskazało natomiast, że z powodu rasizmu ucierpieć możne zdrowie już dzieci i młodzieży. Eksperci przyjrzeli się dzieciom z mniejszości etnicznych, z których cześć już w młodym wieku doświadczało rasowej dyskryminacji. 

- Niestety, dzieci często padają ofiarą dyskryminacji – mówi prof. Lee M. Pachter, współautor badania. 

On i jego zespół przyglądał się prawie 300, należącym do mniejszości, młodym osobom w wieku od 9 do 18 lat. Aż 88 proc. z nich przeżyło co najmniej jedno rasistowskie doświadczenie. 

Najpowszechniejsze zachowania to różnego typu uwagi czy obelgi czy nieuzasadnione śledzenie przez pracowników ochrony w sklepie. Podobne doświadczenia miały zarówno osoby pochodzenia latynoskiego, jak i czarnoskóre, chłopcy i dziewczęta, w każdym wieku. Jednocześnie naukowcy odkryli wyraźny związek między doświadczaniem rasizmu i depresją.

Fot. PAP/P. Werewka

Ekspert ds. bezpieczeństwa radzi, jak reagować, by nie dopuszczać do przemocy

- Nie tylko większość dzieci należących do mniejszości doświadcza dyskryminacji, ale także spotykają się one z nią w wielu kontekstach: w szkołach, miejscowej społeczności, w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami. To jak słoń w rogu pokoju. Jest obecny, ale nikt naprawdę o tym nie rozmawia. A może to mieć istotne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego tych dzieci – podkreśla dr Pachter.

Rasizm szkodzi wszystkim

Myliłby się ten, kto by myślał, że na rasizmie cierpią tylko jego ofiary. Nic bardziej mylnego, co doskonale pokazał projekt badawczy przeprowadzony na University of California, Berkeley. Sprawdzał on wpływ rasistowskich uprzedzeń osób białych na zdrowie zarówno na ich czarnoskórych sąsiadów, jak i na nich samych. Badanie objęło aż 1,4 mln ludzi z 1,7 tys. hrabstw w USA. Na tak stworzonej mapie silny rasizm pokrywał się z częstszym występowaniem chorób serca. Dotyczyło to głównie Afroamerykanów, którzy m.in. mieli gorszy dostęp do opieki zdrowotnej. To jednak nie koniec historii. 

Cierpieli także biali, choć mniej, a naukowcy tłumaczą to gorszymi, powodującymi stres relacjami społecznymi, jakie zwykle panują w ogarniętych rasizmem miejscach.

- Wyniki sugerują, że życie w rasowo wrogim środowisku może być szkodliwe zarówno dla grup padających ofiarą rasizmu, w tym przypadku osób czarnoskórych, jak i dla grup, które są rasistowsko uprzedzone – w tym przypadku osób białych – podkreśla główny autor pracy opublikowanej na łamach „Psychological Science”, dr Jordan Leitner. 

Marek Matacz dla zdrowie.pap.pl

Źródła:
Doniesienie na temat rasizmu i chorób serca u kobiet
https://newsroom.heart.org/news/higher-levels-of-perceived-racism-linked-to-increased-risk-of-heart-disease-in-black-women?preview=35927364a33d66dfdb64f9bbedbc207e

Doniesienie na temat rasizmu i otyłości
https://www.eurekalert.org/news-releases/628625

Doniesienie na temat rasizmu i zaburzeń snu
https://www.eurekalert.org/news-releases/493949

Doniesienie na temat związków rasizmu z depresją u dzieci
https://www.eurekalert.org/news-releases/804171

Doniesienie o powszechnej szkodliwości rasizmu 
https://news.berkeley.edu/2016/09/06/racism-heart-health/

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku