Tag:
  • Materiały prasowe nadawcy komunikatu

    Składniki mineralne i witaminy: pediatra o ważnych elementach w diecie niemowlaka (mat.zlecony)

    Najważniejsze składniki odżywcze dziecko otrzymuje wraz z pokarmem mamy (lub mlekiem następnym, jeśli wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe), a na etapie rozszerzania diety także z posiłkami uzupełniającymi. Dowiedz się – z artykułu autorstwa lek. med. Izabeli Migalskiej-Łyczko, pediatry, eksperta BebiKlub.pl – jakich składników pokarmowych nie może zabraknąć w codziennym menu niemowlęcia oraz dlaczego są tak ważne dla jego organizmu.

    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Pokarmy, których nie należy dawać niemowlętom

    Mleko krowie lub roślinne można podawać niemowlętom? Nie. Tymczasem z badań zleconych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego na temat żywienia dzieci w 1. roku życia wynika, że 23 proc. ankietowanych rodziców zadeklarowało podawanie niemowlęciu mleka krowiego, a roślinnego – 18 proc. Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest pokarm matki, a jeśli nie jest to możliwe – mleko modyfikowane. Do pierwszych urodzin maluch powinien ponadto pić jedynie wodę.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Mleko mamy najlepsze – nie daj się przekonać reklamie

    Choć wiele kobiet bardzo chce karmić swoje dzieci piersią, nie zawsze jest to łatwe. Sytuację utrudniać mogą… reklamy mleka zastępczego i sposoby jego dystrybucji – taki jest główny wniosek raportu z badania zgodności marketingu produktów dla niemowląt i małych dzieci z międzynarodowym kodeksem produktów zastępujących mleko kobiece.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak przechowywać mleko kobiece

    Kobiece mleko jest najlepszym pokarmem dla malutkiego dziecka. Czasem jednak matka nie może karmić piersią, bo nie będzie jej przy nim z powodu wyjazdu, leczenia itp. Mleko można jednak wcześniej odciągnąć i przechować, nawet przez szereg dni, o czym przypominamy przed Światowym Dniem Karmienia Piersią, przypadającym na 1 sierpnia.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Wcześniak: instrukcja obsługi

    Na temat opieki nad wcześniakami krąży wiele mitów. Na przykład, że są zbyt słabe by zostać zaszczepione, albo, że nie powinno się z nimi wychodzić na spacery. Czy aby na pewno?

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Mleko kobiece - co (jeszcze) kryje?

    Mleko kobiece jest najprawdopodobniej najbogatszym pokarmem ludzkiego niemowlęcia. Unikalne pod wieloma względami – poza składnikami odżywczymi i dobrze poznanymi czynnikami odpowiedzi immunologicznej, takimi jak przeciwciała, ciągle kryje tajemnice, odkrywane przez naukowców.

    Dr Aleksandra Wesołowska
    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy