Tag:
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Pięć zasad pielęgnacji osób starszych

    Starzenie się to najczęściej stopniowa utrata sprawności fizycznej, a często również psychicznej. Zwykle dochodzi do tego dodatkowe utrudnienie  - wielochorobowość. Zawsze jednak można zapobiec wielu niekorzystnym zdarzeniom i zminimalizować wiele dolegliwości.

    4 minuty czytania
  • Ilustracja tekstu o upadkach/Fot. PAP/P. Werewka

    Upadek dla seniora to śmiertelne ryzyko

    Seniorzy są szczególnie narażeni na upadki. Odmiennie niż u młodych, tego rodzaju wydarzenie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje, a twardych danych dostarcza na to ostatni raport o sytuacji zdrowotnej ludzi w Polsce. Można ryzyko upadku zminimalizować - sprawdź, jak.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP

    Mieszkanie dla seniora - jak zapobiegać upadkom

    Co roku, blisko jednej trzeciej osób powyżej 65. roku życia zdarza się upaść – najczęściej we własnym domu. Architekt dr Jan P. Cieśla podpowiada, co zmienić w mieszkaniu, aby stało się przyjazne seniorom – czyli bezpieczne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu (WIDEO).

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Mieszkanie przyjazne dla seniora

    Jesień życia nie musi wiązać się z przeprowadzką do domu opieki. Po dostosowaniu mieszkania do potrzeb osób starszych, mogą one długo cieszyć się samodzielnością we własnych czterech kątach. I to nawet pomimo niepełnej sprawności.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP

    Dowiedz się, jak urządzić przestrzeń dla seniora

    Otoczenie seniora – odpowiednio zaprojektowane i urządzone – stanowi doskonały sposób na zapobieżenie nieszczęściu, jakim jest upadek. 27 listopada będzie można się zapoznać z najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie.

    1 minuta czytania
  • Grafika PAP

    Jak starzeć się zdrowo i aktywnie

    Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z kondycją i jakością życia osób w starszym wieku będzie można uzyskać podczas specjalnej debaty organizowanej 14 listopada w Warszawie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak opiekować się seniorem i nie zwariować

    Opieka nad osobami starszymi to ciężka praca, obciążająca fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego często prowadzi u ich opiekunów do wypalenia i depresji. Dowiedz się, czy można tego uniknąć i dlaczego opiekun musi działać jak detektyw.

    7 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Upadki u seniorów - jak im zapobiegać?

    Co roku w Polsce upada ponad milion seniorów. To jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, a u osób powyżej 65 lat najczęstsza przyczyna śmiertelności. Wielokrotnie częstsza niż wypadki komunikacyjne – ostrzega Narodowy Instytut Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Upadki u seniorów mogą być śmiertelne

    Typowy scenariusz: babcia wiesza firanę przed świętami, ma zawroty głowy, upada i łamie kość udową. 10 proc. pacjentów w podeszłym wieku po takim urazie umiera dwa miesiące od wypadku. U innych pojawia się lęk przed kolejnym upadkiem i rusza cała kaskada chorób.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B