Tag:
  • Fot.PAP

    Reprotoksyny - problemy z płodnością z powodu pracy

    Reprotoksyny to substancje chemiczne, które mogą wpływać szkodliwie na cykl płciowy, produkcję nasienia, przebieg ciąży czy rozwój potomstwa, a także laktację – wyjaśnia Paweł Wdówik, lekarz specjalista i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy. Takie substancje mają widnieć w Kodeksie pracy obok rakotwórczych i mutagennych jako groźne dla człowieka w miejscu pracy. Którzy pracownicy są na nie narażeni i na jaką ochronę mogą liczyć?

    Paweł Wdówik, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy i Klaudia Torchała
    3 minuty czytania
  • Fot. Stock

    Bristol Myers Squibb laureatem konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2022

    Firma biofarmaceutyczna Bristol Myers Squibb znalazła się w gronie laureatów konkursu „Great Place to Work® - Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2022”, zajmując trzecie miejsce w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 500 pracowników. To już kolejne tak ważne wyróżnienie dla Bristol Myers Squibb w tym prestiżowym rankingu.

    5 minut czytania
  • Rys. Sever Salamon

    Jak pracodawcy mogą zadbać o zdrowie swoich pracowników

    Otyłość i choroby jej towarzyszące, niski poziom aktywności fizycznej oraz starzenie się - to istotne czynniki obniżające sprawność i wydajność pracowników, a także przyczyniające się do ich częstszych absencji. Dlatego eksperci apelują, aby aktywnie przeciwdziałać tym problemom i podpowiadają, jak to robić.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Praca służy zdrowiu: to fakt!

    Choć na koniec wakacji wielu narzeka, nie warto tego robić. Naukowe badania wskazują, że pracy człowiek potrzebuje nie tylko do zapewnienia sobie dochodów czy satysfakcji, ale także dla lepszego zdrowia. Pod warunkiem jednak, że to praca odpowiednia.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kobieto, ta praca Ci szkodzi!

    Wiele kobiet nie ma problemów z utrzymaniem wagi, a potem nagle, niczym dotknięte przez złą czarownicę - zaczynają tyć. Powodów tego może być mnóstwo, a jednym z nich być może jest stresująca praca, o czym świadczą badania przeprowadzone przez zespół szwedzkich naukowców pod kierunkiem dr Sofii Klingberg z uniwersytetu w Goteborgu.

    Anna Piotrowska i Anna Piotrowska
    3 minuty czytania
  • ilustracja środowiska pracy/Fot. PAP/P. Werewka

    PracoDawca Zdrowia, czyli patenty na zdrowie pracownika

    Bezpłatne szczepienia, spotkania z dietetyczką, konsultacje połączone z dermatoskopią, by ocenić pieprzyki, owoce w kuchni dostępne dla wszystkich, rowery do skorzystania podczas przerwy na lunch – tak między innymi dbają o zdrowie swoich pracowników niektóre firmy.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy