Tag:
  • Adobe Stock/Eakrin

    Onkologia i kardiologia jednym głosem o profilaktyce

    Profilaktyka w chorobach układu krążenia i nowotworowych, które odpowiadają za ponad 60 proc. zgonów w Polsce, powinna stać się kluczowa, bo „każda złotówka wydana na nią to miliony zaoszczędzone na leczenie” – wskazują kardiolodzy i onkolodzy. Przestawiają pięć postulatów, które powinny mieć zastosowanie w praktyce. Czas na działanie – podkreślają.

    4 minuty czytania
  • zdjęcie: American Heart of Poland

    Niemal 3000 uczestników drugiej edycji Centralnego Klubu Pacjenta

    Materiał promocyjny

    Fundacja „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland po raz drugi zorganizowała Centralny Klub Pacjenta dla mieszkańców z całej Polski, 24 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przeprowadzono kilkaset badań oraz rozmów z ekspertami, specjalistycznych warsztatów, udzielono porad medycznych. Wszystko bezpłatnie, po to, by wpierać w profilaktyce oraz codziennej trosce o zdrowie.

    4 minuty czytania
  • grafika: Gedeon Richter Polska

    Powiedz jej o tym - Nowa edycja kampanii „W kobiecym interesie”

    Materiał promocyjny

    Firma Gedeon Richter Polska wystartowała z kolejną odsłoną ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”. 8 maja, w Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika, w trasę po Polsce ruszył mobilny gabinet ginekologiczny.

    3 minuty czytania
  • Zdj. Damian Holding Sp. z o.o.

    Przebadaj się na wiosnę

    Wiosna to czas odrodzenia i nowych początków. To także idealny moment, aby zainwestować w swoje zdrowie poprzez regularne badania profilaktyczne. Dla kobiet szczególnie istotne jest dbanie o stan swojego organizmu i świadomość swojego zdrowia. Dlatego zachęca się do wykonania serii badań, które pomogą w wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie.

    2 minuty czytania
  • Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Badaj regularnie swoje jądra

    Nowotwór jąder, najbardziej powszechny typ nowotworu męskiego przed czterdziestką, jest w większości przypadków wyleczalny, ale musi być wykryty na wczesnym etapie. Niepokojące zmiany można zauważyć samemu, a diagnostyka w dużej mierze jest dosłownie w męskich rękach. Wystarczy samokontrola jąder. To nic skomplikowanego, ale 41 proc. panów nie robi tego wcale. Wstydzą się, czy o tym nie myślą? Raczej to drugie – wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster.

    3 minuty czytania
  • Fot. M. Kmieciński

    Wciąż masz szansę skorzystać z programu "Profilaktyka 40 Plus"

    Z programu "Profilaktyka 40 Plus" skorzystało dotychczas 2,7mln osób – to zaledwie 10 proc. z uprawnionych. Dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wydłużeniu programu do końca czerwca 2024 roku – tak więc ci, którzy jeszcze z niego nie skorzystali, mają czas, aby się przebadać. Kolejną nowością jest możliwość ponownego wykonania badania.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/J. Turczyk

    Porada diagnostyczna. Nowe świadczenie w koszyku NFZ?

    Porada diagnostyczna to świadczenie medyczne przygotowane z myślą o pacjentach, ale też specjalistach. Diagności laboratoryjni mogliby pomagać w doborze odpowiednich badań i ich interpretacji – wyjaśniła Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

    1 minuta czytania
  • fot. anix/Adobe Stock

    Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy

    Powinniśmy pamiętać, by raz do roku zbadać sobie krew i mocz. Sprawdzić np. poziom glukozy,  cholesterolu, kreatyniny. Takie wstępne badania pomagają wychwycić wiele chorób. Jak o tym nie zapomnieć? Zrób sobie po prostu  najlepszy prezent na urodziny  –  radzi Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

    2 minuty czytania
  • Badasz się w punkcie pobrań? Tracisz dwa razy więcej czasu niż na dojazd do pracy

    25 proc. z nas na dotarcie do punktu pobrań poświęca więcej, niż godzinę – wynika z badań wykonanych na zlecenie uPacjenta. To ponad dwa razy tyle, ile zajmuje średnia podróż do pracy w Polsce. Dla 23 proc. ankietowanych wizyta w gabinecie wiąże się z koniecznością wzięcia urlopu z pracy. W efekcie blisko co trzeci z nas w ciągu minionych 12 miesięcy nie wykonał podstawowych badań krwi.

    3 minuty czytania
  • źródło: Nutropharma

    Farmaceutki dają przykład jak dbać o zdrowie

    W ostatnich latach status zawodu farmaceuty ulegał licznym przemianom. Dzisiaj, w dużej mierze dzięki zmianie ustawy o zawodzie farmaceuty,  farmaceuci, reprezentowani w Polsce w większości przez kobiety – to nie tylko sprzedawcy leków i innych produktów farmaceutycznych, ale także promotorzy i doradcy ds. zdrowia. Wystartowała akcja „Promotorki zdrowia – farmaceutki”, której celem jest promocja edukacyjnej roli farmaceutek w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zwrócenie uwagi na potrzebę wykonywania badań profilaktycznych, nie tylko przez pacjentów, ale także przez same farmaceutki.  

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D

  • Leczenie nadciśnienia zaraz po diagnozie daje większe szanse na zdrowie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP