Onkologia i kardiologia jednym głosem o profilaktyce

Profilaktyka w chorobach układu krążenia i nowotworowych, które odpowiadają za ponad 60 proc. zgonów w Polsce, powinna stać się kluczowa, bo „każda złotówka wydana na nią to miliony zaoszczędzone na leczenie” – wskazują kardiolodzy i onkolodzy. Przestawiają pięć postulatów, które powinny mieć zastosowanie w praktyce. Czas na działanie – podkreślają.

Adobe Stock/Eakrin
Adobe Stock/Eakrin

Przedstawiciele towarzystw: onkologicznego (PTO) i kardiologicznego (PTK) mówią jednym głosem. Jednoczą siły, by przede wszystkim zapobiegać chorobom onkologicznym i kardiologicznym, tym bardziej, że wiele je łączy. U ich podstaw leżą te same czynniki ryzyka. Niezmiennie to: palenie, alkohol i niezdrowe jedzenie, które przyczynia się do nadwagi i otyłości. Są przekonani, że tym chorobom można skutecznie zapobiegać i poprawić nieubłagane statystyki. Aby tak się stało, trzeba m.in. skonsolidować działania.

– (…) mamy krajową sieć onkologiczną, a krajowa sieć kardiologiczna będzie lada chwila. Zaczynają się od profilaktyki, tylko każda robi to trochę oddzielnie, a to nie o to chodzi (…) Nie możemy mówić o profilaktyce oddzielnie – podkreślił prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Dlatego też przedstawiciele PTO i PTK przestawili pięć postulatów. Pod nimi podpisują się także środowiska pacjentów. Mają nadzieję, że uda się wypracować zmiany systemowe. Postulaty ujęto w hasła.

•    Profilaktyka się opłaca

– Postulujemy zwiększenie wydatków na opiekę zdrowotną z niecałych 2 proc. do wysokości średniej UE, czyli 5,5 proc., ponieważ każda złotówka wydana na profilaktykę to miliony zaoszczędzone na leczeniu – zaznaczył prof. Rutkowski.

Według ekspertów profilaktyka się opłaca. Jest inwestycją. Tymczasem na te działania w Polsce wydaje się średnio ok. 22 euro na pacjenta, podczas gdy w Niemczech, które są liderem – 458 euro. Nasz kraj plasuje się na szarym końcu. Zajmuje drugie miejsce od końca, wyprzedzając jedynie Maltę. Zdaniem specjalistów należy poszerzyć np. programy profilaktyczne, chociażby o test FIT, czyli krew utajoną w kale. To element diagnostyki raka jelita grubego, która zniknęła z programu przesiewowego.

zdj. AdobeStock

Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim najnowszym raporcie zaleca wprowadzenie obowiązkowych etykiet ostrzegawczych na opakowaniach napojów alkoholowych. Ma to podnieść świadomość na temat rakotwórczego działania etanolu i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

•    Szkoła zdrowych nawyków

Edukację zdrowotną trzeba zaczynać już od najmłodszych lat. Powinna być to jedna, obowiązkowa godzina w szkołach podstawowych i średnich, by kształtować zdrowe nawyki, tym bardziej, że nadwaga i otyłość dotyka 30 proc. uczniów w wieku 7-14 lat, a u kilkunastu procent nastolatków diagnozuje się 1 lub 2. stopień nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo wychowawcy i nauczyciele powinni być szkoleni i wspierani przez specjalistów, by „tę wiedzę od samego początku wdrażać”.

•    Kalendarz zdrowia w twoim telefonie

18 mln Polaków posiada Internetowe Konto Pacjenta, a z internetowej wersji korzysta 6 mln. Telefon komórkowy stał się centrum zarządzania. Dlatego też IKP powinno stać się „osobistym asystentem zdrowia – przypominającym, motywującym i edukującym użytkownika o profilaktyce”. To kalendarz, w którym powinny znaleźć się przypominania o badaniach profilaktycznych, zaległych i zbliżających się terminach wizyt, ale też za jego pośrednictwem pacjent powinien mieć dostęp do portali edukacyjnych. Na razie jednak ten potencjał cyfrowy nie jest w pełni wykorzystywany. Dlaczego IKP nie może działać jak alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB)? – zastanawiali się eksperci. 

Adobe Stock

Wapowanie - „sport” nastolatków

Co czwarty nastolatek pali tradycyjne papierosy, większość sięga jednak po e-papierosy - kolorowe, smakowe i nieprzebadane. Największe urządzenie potrafi pomieścić w sobie tyle nikotyny co 30 paczek papierosów. Są i takie, które jej nie zawierają, ale – jak pokazują badania – zawierają analogi nikotyny, które trzy razy mocniej uzależniają – ostrzega prof. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

•    Pokolenie wolne od dymu

Trzeba skutecznie realizować strategię antynikotynową. W szczególności chodzi o wyeliminowanie stosowania e-papierosów przez młodzież, bo co czwarty licealista używa e-papierosów, a to one zwiększają ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych o ponad 30 proc. Nikotyna, jak wskazują eksperci, szkodzi rozwojowi mózgu, obniża koncentrację i sprzyja depresji. U młodszych palaczy szybciej rozwija się uzależnienie i trudniej je leczyć. Problemem jest również to, że w Polsce są tylko trzy poradnie antynikotynowe. 

– Wyceny nie są zachęcające, a społeczeństwo jest oporne na profilaktykę – podkreśliła dr hab. Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologicznego-PIB w Warszawie.

•    Zatrzymać epidemię otyłości

Otyłość zwiększa ryzyko chorób przewlekłych: cukrzycy, niektórych nowotworów, udaru, chorób serca. Dane GUS pokazują, że ponad połowa Polaków powyżej 15. r.ż. ma nadwagę, w tym 18,5 proc. cierpi na otyłość. NFZ w 2023 roku wydał – jak przypominają uczestnicy konferencji – 3,8 mld zł na leczenie chorób związanych z otyłością, dlatego też konieczne jest poszerzenie programu KOS-BAR, w tym refundacja porad dietetycznych, psychologicznych, farmakoterapii otyłości. Rekomendują wspieranie zdrowej żywności poprzez dotacje i ulgi podatkowe i obowiązkowe oznaczenia (np. Nutri-Score), które informują o składzie produktów.

– Mimo że spożywamy mniej cukru białego, to tak naprawdę spożywamy go więcej, bo się ukrył w naszej żywności – zaznaczył prof. Rutkowski.

Adobe Stock/Oksana Kuzmina

Badanie: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

Choć coraz więcej niemowląt karmionych jest piersią, a ich dieta poszerzana jest umiejętniej, to wciąż jest ona nieodpowiednia. Zbyt mało w niej warzyw, olejów roślinnych, a na późniejszych etapach – innych wartościowych składników. Za dużo cukru, soli, produktów przetworzonych i pojadania. Rezultat? Co czwarty przedszkolak ma nadwagę – wynika z badania PITNUTS 2024 przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka oraz Fundację Nutricia.

Choroby nowotworowe i serca w liczbach

Choroby kardiologiczne i onkologiczne są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu Polaków. Nowotwory złośliwe diagnozuje się rocznie u ponad 180 tys. osób, a niewydolność serca zdiagnozowano u 1,4 mln Polaków. Każdego roku dochodzi też do ok. 70 tys. zawałów. Do najczęstszych nowotworów w naszym kraju należą rak płuca i jelita grubego; u mężczyzn wysoko jest także rak prostaty, a u kobiet – piersi. 

Jeśli chodzi o koszty leczenia tych chorób, to pochłaniają one blisko 90 mld zł rocznie. Są to koszty nie tylko bezpośrednie, ale też pośrednie, bo człowiek chory np. przestaje pracować, a przywrócenie go na rynek pracy jest „czasochłonne i nie do końca efektywne” – zwrócił uwagę prof. Robert Gil. 

– Mamy nadzieję, że te postulaty staną się ciałem – wyraził nadzieję prof. Piotr Rutkowski.
Eksperci nie łudzą się. Działania profilaktyczne przynoszą efekty nie od razu. Dlatego dają dekadę, by te „zmiany zaowocowały”. Warunek? Trzeba je wprowadzić i to jak najszybciej. Zapowiadają, że z postulatami pojawią się w Ministerstwie Zdrowia.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) pt. „Kardiologia i onkologia jednym głosem – czas na profilaktykę, czas na działanie!” (7.05.2025)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Sherry Young

    Test na HIV w gabinecie lekarza POZ

    Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może już zlecić bezpłatny test na HIV. Taki ruch zwiększy dostęp pacjentów do diagnostyki i pozwoli wcześniej wykrywać ewentualne zakażenie oraz skuteczniej je leczyć. To tym istotniejsze, że średnio 5–6 Polaków dziennie dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa. Mimo to blisko co piąta zakażona osoba pozostaje nieświadoma.

  • Sanofi: inwestowanie w profilaktykę to fundament zdrowia i konkurencyjności Europy

    Materiał promocyjny

    Choć polska prezydencja w Radzie UE dobiega końca, tematy związane ze zdrowiem nie schodzą z europejskiej agendy. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiele miejsca poświęcono działaniom na rzecz wzmocnienia systemów ochrony zdrowia i ich cyfrowej transformacji. Coraz wyraźniej widać też wspólne przekonanie, że to profilaktyka, innowacje i rozwój sektora life sciences powinny kształtować długoterminową strategię Europy.

  • Adobe

    Szczawiany – mroczne oblicze rabarbaru

    Chłodnik z botwiny, szpinakowe smoothie czy kwaśna zupa szczawiowa to kulinarne symbole wiosny. Zielone liście dostarczają przecież witamin i minerałów, buraki cennych antyoksydantów, a rabarbar kusi orzeźwiającym smakiem. Jednak wszystkie te rośliny łączy pewien nieoczywisty związek chemiczny – szczawiany, znane też jako kwas szczawiowy i jego sole. Ta sama substancja, która nadaje szczawiowi i rabarbarowi ich charakterystyczną kwaskowatość, ma również ciemniejsze oblicze. 

  • AdobeStock/Goffkein

    W leczeniu astmy są możliwości, zawodzi system

    Mamy świetne leki do leczenia astmy, ale gorzej jest z edukacją i to zarówno pacjentów, jak i lekarzy, przez co chorzy przerywają terapie, albo nadużywają leków ratunkowych, co ma dla nich poważne konsekwencje zdrowotne. Szwankuje też program leczenia biologicznego, który jest niezwykle skutecznym, ale nieoptymalnie wykorzystywanym narzędziem w leczeniu astmy ciężkiej – uważa prof. Maciej Kupczyk, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego kadencji 2021–2024.

NAJNOWSZE

  • Chemioterapią nie tylko w nowotwory

    Pacjenci boją się chemioterapii i jej skutków ubocznych. Tymczasem skierowania na leczenie cytostatykami coraz częściej wystawiają reumatolodzy, neurolodzy czy dermatolodzy, i to z zupełnie innych wskazań niż nowotworowe. 

  • Zespół cieśni nadgarstka niedocenianą cechą RZS

  • Test na HIV w gabinecie lekarza POZ

  • Mleko matki pamięta emocje

  • Szczawiany – mroczne oblicze rabarbaru

  • Umieranie dopełnia życie

    Umieranie to szczególny czas w życiu człowieka. Kluczem dobrej śmierci jest spełnione życie, ale jeśli takie nie było, to jest jeszcze szansa na dobre podsumowanie. Nawet żal może przerodzić się w coś pięknego – podkreśla dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Niepoczytalność - czyn z kodeksu karnego, a winy nie ma

  • Zwykle nie wiemy, że kolega z pracy ma zaburzenia psychiczne