Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

14.12.2016 , 16:09 Aktualizacja: 31.12.2018, 09:40

Czy e-papierosy szkodzą tak samo jak tradycyjne?

Stanowisko nauki jest jedno: zdrowo jest po prostu nie palić. Jednak panuje przeświadczenie, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż te tradycyjne. Ta teza nie została udowodniona naukowo.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Obraz

Stanowisko wobec szkodliwości papierosów tradycyjnych jest ugruntowane od lat: ich wpływ na zdrowie, a raczej na rozwój wielu chorób, jest udowodniony i nie podlega wątpliwości.

Elektroniczne papierosy dostępne są dopiero od kilku lat, dlatego trudno mówić o choćby możliwościach zbadania konsekwencji ich stosowania w długoterminowym okresie.

Przypomnijmy, że elektroniczne papierosy to urządzenia wykorzystujące nikotynę rozpuszczoną w tzw. liquidzie. Nadal jest to produkt stosunkowo nowy na rynku, dlatego nie wiadomo, jakie szkodliwe substancje może zawierać. Szacuje się, że w Polsce z e-papierosów korzysta 1,2-1,5 mln osób.

Co przemawia za e-papierosami:

  • Według kilkumiesięcznych badań zespołu kierowanego przez prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, w aerozolu wytwarzanym w e-papierosie nie ma np. węglowodorów typowych dla dymu tytoniowego – takich jak  rakotwórczy benzen.
  • W tych samych badaniach wykazano, że z e-papierosa wdycha się siedem razy mniej rakotwórczego formaldehydu.
  • W badaniach zespołu Macieja Goniewicza z Roswell Park Cancer Institute wykazano, że palacze e-papierosów wdychają 9-450 razy mniej niebezpiecznych dla zdrowia substancji niż wraz z dymem z tradycyjnych papierosów

Ale:

  • Badania prowadzone na myszach wykazały, że e-papierosy zawierające nikotynę mogą wywoływać rozedmę i nadaktywność dróg oddechowych.
  • Tak naprawdę nie wiadomo, co zawierają liquidy stosowane w e-papierosach - ich produkcja nie podlega takiej kontroli, jaka jest przewidziana dla wyrobów medycznych. E-papierosy mogą więc zawierać wiele substancji szkodliwych.
  • Skoro nie wiadomo, jakie dokładnie substancje są stosowane w liquidach, to nie wiadomo, jakie związki wydzielają się z nich pod wpływem podgrzania i w jakim stopniu przenikają do organizmu przy wdychaniu.
  • W liquidach używana jest na pewno nikotyna, której właściwości uzależniające są dobrze poznane. Zatem e-papierosy uzależniają tak samo, jak standardowe wyroby tytoniowe.

Najzdrowiej jest nie palić w ogóle

Choć wiele badań wskazuje, że palenie e-papierosa wiąże się z mniejszym natężeniem wdychania toksycznych substancji niż jest to w przypadku tradycyjnych papierosów, to jednak nie ulega wątpliwości, że palenie e-papierosów wiąże się z działaniem wielu szkodliwych związków na ludzkie tkanki i komórki. Dlatego, polskie Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że e-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu. Resort zdrowia podkreśla, że najzdrowiej jest nie palić w ogóle. 

Jak rzucić palenie? Jaką metodę wybrać, by pożegnać się z nałogiem 

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Id materiału: 18

Najnowsze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.