Czy e-papierosy szkodzą tak samo jak tradycyjne?
Stanowisko nauki jest jedno: zdrowo jest po prostu nie palić. Jednak panuje przeświadczenie, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż te tradycyjne. Ta teza nie została udowodniona naukowo.
Stanowisko wobec szkodliwości papierosów tradycyjnych jest ugruntowane od lat: ich wpływ na zdrowie, a raczej na rozwój wielu chorób, jest udowodniony i nie podlega wątpliwości.
Elektroniczne papierosy dostępne są dopiero od kilku lat, dlatego trudno mówić o choćby możliwościach zbadania konsekwencji ich stosowania w długoterminowym okresie.
Przypomnijmy, że elektroniczne papierosy to urządzenia wykorzystujące nikotynę rozpuszczoną w tzw. liquidzie. Nadal jest to produkt stosunkowo nowy na rynku, dlatego nie wiadomo, jakie szkodliwe substancje może zawierać. Szacuje się, że w Polsce z e-papierosów korzysta 1,2-1,5 mln osób.
Co przemawia za e-papierosami:
- Według kilkumiesięcznych badań zespołu kierowanego przez prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, w aerozolu wytwarzanym w e-papierosie nie ma np. węglowodorów typowych dla dymu tytoniowego – takich jak rakotwórczy benzen.
- W tych samych badaniach wykazano, że z e-papierosa wdycha się siedem razy mniej rakotwórczego formaldehydu.
- W badaniach zespołu Macieja Goniewicza z Roswell Park Cancer Institute wykazano, że palacze e-papierosów wdychają 9-450 razy mniej niebezpiecznych dla zdrowia substancji niż wraz z dymem z tradycyjnych papierosów
Ale:
- Badania prowadzone na myszach wykazały, że e-papierosy zawierające nikotynę mogą wywoływać rozedmę i nadaktywność dróg oddechowych.
- Tak naprawdę nie wiadomo, co zawierają liquidy stosowane w e-papierosach - ich produkcja nie podlega takiej kontroli, jaka jest przewidziana dla wyrobów medycznych. E-papierosy mogą więc zawierać wiele substancji szkodliwych.
- Skoro nie wiadomo, jakie dokładnie substancje są stosowane w liquidach, to nie wiadomo, jakie związki wydzielają się z nich pod wpływem podgrzania i w jakim stopniu przenikają do organizmu przy wdychaniu.
- W liquidach używana jest na pewno nikotyna, której właściwości uzależniające są dobrze poznane. Zatem e-papierosy uzależniają tak samo, jak standardowe wyroby tytoniowe.
Najzdrowiej jest nie palić w ogóle
Choć wiele badań wskazuje, że palenie e-papierosa wiąże się z mniejszym natężeniem wdychania toksycznych substancji niż jest to w przypadku tradycyjnych papierosów, to jednak nie ulega wątpliwości, że palenie e-papierosów wiąże się z działaniem wielu szkodliwych związków na ludzkie tkanki i komórki. Dlatego, polskie Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że e-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu. Resort zdrowia podkreśla, że najzdrowiej jest nie palić w ogóle.
Jak rzucić palenie? Jaką metodę wybrać, by pożegnać się z nałogiem
Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)
Copyright
Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.