Jak rzucić palenie? Gumy, plastry, leki, grupy wsparcia, hipnoza

Uzależnienie od tytoniu jest bardzo silne i nie ma jednego sposobu na zaprzestanie palenia. Palacz, najlepiej z pomocą specjalisty, może dobrać najlepszą dla siebie metodę.

Nikotynowa terapia zastępcza

Nikotyna jest uważana za substancję uzależniającą silniej niż alkohol. Terapia zastępcza uznawana jest za metodę, która najlepiej działa na osoby fizjologicznie uzależnione. Podawanie tabletek, żucie gumy, przyklejanie plastrów z nikotyną pomaga łagodzić objawy głodu nikotynowego po całkowitym odstawieniu papierosów. Dawka nikotyny powinna być stopniowo zmniejszana, aż do całkowitego wyeliminowania.

- Nie można porównywać szkodliwości samej nikotyny ze szkodliwością tego kompleksu czterech tysięcy związków chemicznych, jakie są w papierosie. Każdy rozsądny lekarz na jakiś przejściowy okres jest gotowy zaakceptować podawanie sobie przez pacjenta nikotyny z innego źródła, żeby stworzyć warunki do całkowitego rzucenia palenia tytoniu – wyjaśnia kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński.

Skuteczność tej terapii? Od 20 do 30 proc. pacjentów zaprzestaje palenia na co najmniej rok.

Warto wiedzieć:

70 proc. ogółu palaczy chce całkowicie rzucić palenie, a 46 proc. każdego roku stara się to uczynić.
90 proc. prób odzwyczajenia się od palenia odbywa się bez dodatkowego wsparcia i wiąże się z niewielką skutecznością: 3-5 proc.

Leki - "konkurują" z nikotyną o receptory 

Są takie, które pacjent może kupić bez recepty i wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, by nie narażać się na ryzyko powikłań. Niektóre leki działają na ośrodkowy układ mózgowy, inne – „konkurują” z nikotyną o receptory i przy stopniowym ograniczaniu nikotyny „wygrywają”.

Skuteczność farmakologii? W przypadku leków działających na ośrodkowy układ nerwowy wykazano, że ok. 23-30 proc. palaczy zaprzestaje palenia na co najmniej rok. Niektórzy lekarze sugerują połączenie niektórych z tych leków z nikotynową terapią zastępczą w drugim okresie abstynencji.

Hipnoza 

Pacjentowi w zmienionym stanie świadomości przekazuje się szereg negatywnych komunikatów na temat palenia. Jej skuteczność nie jest udowodniona naukowo, ale działa u niektórych osób.

Akupunktura 

Podczas tych zabiegów nakłuwane są miejsca (np. na małżowinie usznej), które mają odpowiadać za przepływ energii do miejsc związanych z uzależnieniem, jak jama ustna czy układ oddechowy. Są różne dane na temat skuteczności tej metody.

Psychoterapia, grupy wsparcia, terapia behawioralno-poznawcza

Czasem stosowana jako jedyna metoda, częściej – z lepszą skutecznością – jako metoda wspomagająca. Niektórzy badacze sugerują, że ponieważ po roku abstynencji palacze wracają do nałogu wskutek zaistnienia sytuacji stresowych w ich życiu, należy w trakcie rzucania palenia podjąć trening radzenia sobie ze stresem.

Więcej informacji o metodach rzucania palenia można znaleźć na stronie www.jakrzucićpalenie.pl 

Źródła:

M.Gołecki i wsp.: „Leczenie uzależnienia od nikotyny w oparciu o bupropion SR i program edukacyjny – obserwacja roczna i analiza przyczyn powrotu do nałogu” w: Pneumonology, 2004,

Czy e-papierosy szkodzą tak samo jak tradycyjne?

ZOBACZ PODOBNE

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

NAJNOWSZE

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Dekalog zdrowych piersi

  • Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę