Nowy klaster technologii medycznych NTMed
Powstał klaster Nowych Technologii Medycznych NTMed. Przystąpiło do niego 15 podmiotów medycznych. Umowy podpisano w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT PW w trakcie odbywającej się tam konferencji „Innowacje dla zdrowia”.
Przystąpienie do klastra NTMed daje możliwość rozwijania innowacyjnych rozwiązań w sferze zdrowia dzięki współpracy przedsiębiorstw, Politechniki Warszawskiej oraz ośrodka badawczego, jakim jest CEZAMAT PW.
- Jeżeli chodzi o poziom innowacji w zdrowiu, jesteśmy w stanie w Polsce konkurować z częścią rozwiązań, które rozwijane są w Stanach Zjednoczonych czy krajach Unii Europejskiej – mówił podczas uroczystego podpisania umów dyrektor CEZAMAT PW Mariusz Wielec.
Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, na fakt, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami innowacji. Pierwsze dotyczą technologii medycznych, w przypadku których próg wejścia na rynek jest dużo niższy. Drugie - sektora farmaceutycznego, w którym potrzeba nawet kilkunastu lat, by osiągnąć określone cele. W obu przypadkach konieczne jest zdobycie środków na ich rozwój i wprowadzenie na rynek, a tego bez państwowych funduszy nie da się zrobić, ponieważ biznes nie jest w stanie zaryzykować aż tak dużych kwot. W przypadku farmaceutyków są one najwyższe.
- Polska jest jednym z wiodących w Europie producentów generyków, czyli leków odtwórczych - mówił Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. - Stworzenie leków „drugiej generacji” wymaga wielu lat pracy, a my od generyków przechodzimy przez mikro innowacje, produkcję leków bionastępczych po leki innowacyjne, które, wierzę, wkrótce się pojawią - dodał.
Padały również głosy dotyczące konieczności rozszerzenia definicji innowacji, które na świecie jest propagowane od kilku lat. I producentom leków wydaje się ono właściwsze.
- Kiedyś innowacja musiała dotyczyć wynalezienia czegoś absolutnie nowego. Dla producentów leków wprowadzenie na rynek nowej cząsteczki, która jest dostępna na innych rynkach od kilku lat, również jest innowacją - mówił Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowi Producenci Leków.
Zwłaszcza ostatnie lata pandemii Covid-19 pokazały, jak ważne dla bezpieczeństwa pacjentów jest skracanie łańcucha dostaw leków i stawianie na produkcję ich w kraju.
- Już od kilku lat GUS stawia polski przemysł farmaceutyczny w pierwszej trójce najbardziej innowacyjnych branż - dodaje prezes Kopeć. - Krajowe firmy zaczynają produkować leki biologiczne, co jest kolejnym przełomem. Fundamentalną kwestią jest finansowanie innowacji. Polski przemysł musi się rozwijać, szukać nowych rozwiązań, wchodzić w kooperacje również z zagranicznymi partnerami, tak by mógł sobie pozwolić na finansowanie badań - wyjaśniał.
Podczas konferencji „Innowacje dla zdrowia” CEZAMAT PW zawarł umowy z podmiotami reprezentującymi sektor medyczny. Wśród nich:
- ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE "POLPHARMA" S.A.,
- POLSKI ZWIĄZEK PRACODAWCÓW PRZEMYSŁU FARMACEUTYCZNEGO - KRAJOWI PRODUCENCI LEKÓW,
- POLSKI ZWIĄZEK INNOWACYJNYCH FIRM BIOTECHNOLOGII MEDYCZNEJ BIOINMED,
- OGÓLNOPOLSKA IZBA GOSPODARCZA WYROBÓW MEDYCZNYCH „POLMED”,
- EZRA UKSW SPÓŁKA Z O.O.,
- OLYMPUS POLSKA SPÓŁKA Z O.O.
- HEART SENSE SPÓŁKA Z O.O.
- QUANTUM INNOVATIONS SPÓŁKA Z O.O.
- HEART GUARD SPÓŁKA Z O. O.
- CORFLOW SPÓŁKA Z O.O.
- MEDINICE S.A.
- SCREENMED SPÓŁKA Z O.O.,
- DRAMIŃSKI S.A.,
- NIVALIT SPÓŁKA Z O.O.,
- SCIENCE4BEAUTY SPÓŁKA Z O.O.
Źródło informacji prasowej: Cezamat