Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
15.03.2023 , 14:31 Aktualizacja: 15.02.2024, 14:18

Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy

Klaudia Torchała

Powinniśmy pamiętać, by raz do roku zbadać sobie krew i mocz. Sprawdzić np. poziom glukozy,  cholesterolu, kreatyniny. Takie wstępne badania pomagają wychwycić wiele chorób. Jak o tym nie zapomnieć? Zrób sobie po prostu  najlepszy prezent na urodziny  –  radzi Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

- Bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku robić takie badania. Częstotliwość jest zależna od wieku. Im jesteśmy starsi, tym te badania powinniśmy wykonywać częściej. Podstawowe badania możemy robić sobie w formie prezentu na przykład pamiętając o nich w dniu swoich urodzin – powiedziała specjalistka w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

Przypomniała, że badania można w tej chwili wykonać sobie bezpłatnie w ramach programu profilaktyka 40 plus. 

- Każdy pacjent może takie badania wykonać, do czego bardzo serdecznie zachęcamy – powiedziała prezeska KRDL, która była uczestniczką VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Niestety, niewiele osób z niego korzysta. Warto jednak o takich badaniach pamiętać, bo profilaktyka zmniejsza koszty medycyny naprawczej, a to jest istotne dla kondycji ochrony zdrowia i samego pacjenta. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dzięki tym prostym i bezpiecznym badaniom można wykryć wcześnie wiele poważnych schorzeń (cukrzyca, białaczka, niewydolność nerek, hipercholesterolemia itd.), które na początku albo nie dają objawów, albo bardzo delikatne, które łatwo zbagatelizować (np. zmęczenie często jest jednym z pierwszych sygnałów białaczki).

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2969

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.