Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy

Powinniśmy pamiętać, by raz do roku zbadać sobie krew i mocz. Sprawdzić np. poziom glukozy,  cholesterolu, kreatyniny. Takie wstępne badania pomagają wychwycić wiele chorób. Jak o tym nie zapomnieć? Zrób sobie po prostu  najlepszy prezent na urodziny  –  radzi Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

fot. anix/Adobe Stock
fot. anix/Adobe Stock

- Bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku robić takie badania. Częstotliwość jest zależna od wieku. Im jesteśmy starsi, tym te badania powinniśmy wykonywać częściej. Podstawowe badania możemy robić sobie w formie prezentu na przykład pamiętając o nich w dniu swoich urodzin – powiedziała specjalistka w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

Przypomniała, że badania można w tej chwili wykonać sobie bezpłatnie w ramach programu profilaktyka 40 plus. 

- Każdy pacjent może takie badania wykonać, do czego bardzo serdecznie zachęcamy – powiedziała prezeska KRDL, która była uczestniczką VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Niestety, niewiele osób z niego korzysta. Warto jednak o takich badaniach pamiętać, bo profilaktyka zmniejsza koszty medycyny naprawczej, a to jest istotne dla kondycji ochrony zdrowia i samego pacjenta. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dzięki tym prostym i bezpiecznym badaniom można wykryć wcześnie wiele poważnych schorzeń (cukrzyca, białaczka, niewydolność nerek, hipercholesterolemia itd.), które na początku albo nie dają objawów, albo bardzo delikatne, które łatwo zbagatelizować (np. zmęczenie często jest jednym z pierwszych sygnałów białaczki).

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę