Sezon infekcyjny tuż, tuż
Kiedy za oknem upał nie myślimy jeszcze o zbliżającym się sezonie infekcyjnym. To błąd – teraz właśnie jest czas, aby odpowiednio się do niego przygotować.
Zmienne warunki atmosferyczne oraz wzrost wilgotności powietrza sprawiają, że nasz organizm staje się bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje.
A zdaniem ekspertów ten sezon będzie inny niż poprzednie – zacznie się wcześniej, a szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października.
„Jest ich więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego czy dwa lata temu, ale może to też wynikać stąd, że wcześniej przechodzi fala” – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Choć trwają prace nad zlikwidowaniem barier i wypracowaniem odpowiednich zmian w systemie szczepień, prawdopodobnie pierwsze trzy miesiące sezonu szczepień będą jeszcze realizowane w ramach starego systemu.
Czyli: pacjent będzie musiał uzyskać receptę refundowaną od lekarza i udać się do punktu szczepień z wcześniej uzyskaną szczepionką.
Według zapowiedzi MZ jeszcze w tym sezonie ma to ulec zmianie: mając farmaceutyczną receptę refundowaną szczepienie będzie można zrealizować na jednej wizycie w aptece.
Szczepienia najskuteczniejsze!
Jak przypominają epidemiolodzy dostępne dowody naukowe i rekomendacje wskazują jednoznacznie, że szczepienie jest najlepszym środkiem zmniejszającym ryzyko zachorowania na grypę sezonową.
W związku z przesłankami epidemiologicznymi szczepienie przeciw grypie zalecane jest wszystkim osobom od ukończenia 6. miesiąca życia, w szczególności:
• zdrowym dzieciom od ukończenia 6. miesiąca życia do 18. roku życia,
• osobom w wieku powyżej 55 lat,
• osobom mającym bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku do ukończenia 6. miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi (w ramach tzw. strategii kokonowej szczepień),
• pracownikom ochrony zdrowia,
• pracownikom szkół, handlu, transportu i funkcjonariuszom policji, wojska, straży granicznej i straży pożarnej.
W sezonie infekcyjnym 2023/2024 z bezpłatnych szczepień przeciw grypie mogą skorzystać dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18. roku życia, osoby 65+ oraz kobiety w ciąży. Z kolei osoby dorosłe w wieku 18-64 lata mogą skorzystać z 50-procentowej refundacji.
Różne choroby jednocześnie
Niestety w Polsce bardzo szybko rośnie liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień. Według danych NIZP-PZH w 2022 r. liczba odmów przekroczyła 70 tys. Na szczepienia ochronne przeznacza się w naszym kraju zaledwie 1 euro na głowę mieszkańca, czyli najmniej spośród wszystkich krajów Europy o podobnym PKB.
Dlatego eksperci apelują m.in. o powszechny dostęp do szczepień na każdym etapie życia, wprowadzenie nowych sposobów finansowania programów szczepień, ułatwienie dostępu do szczepień oraz rozwój programu szczepień ochronnych dla dorosłych. Członkowie Rady Naukowej Programu przedstawili szereg rozwiązań w dokumencie „Strategia dla szczepień 2030”.
Jednym ze sposobów walki z malejącą liczbą szczepień ma być wprowadzenie tzw. kadministracji, czyli podawania kilku szczepionek na jednej wizycie. Tak mogłyby być podawane szczepionki przeciwko grypie, COVID-19, pneumokokom, RSV oraz krztuściowi.
„Kadministracja zwiększa szansę na terminowe zaszczepienie pacjenta przeciwko chorobom infekcyjnym. Ma to szczególne znaczenia w profilaktyce zakażeń układu oddechowego w populacji dorosłych” – wyjaśnia prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM.
Takie rozwiązanie stosuje się w pediatrii i medycynie podróży już od kilkudziesięciu lat.
„To ułatwia proces szczepienia, zwiększa akceptację i odsetek zaszczepionych pacjentów, szczególnie jeśli ponowne zgłoszenie się pacjenta jest niepewne lub jeśli narażony jest on na bezpośrednie ryzyko chorób” – podkreśla prof. Adam Antczak.
Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl
Źródło:
konferencja „Gotowi na sezon”, która odbyła się 29.08.2024r. w Centrum Prasowym PAP
https://www.gov.pl/web/psse-poznan/sezon-infekcyjny-20232024