Czujka przeciwpożarowa na wagę życia

Po tragicznym w skutkach pożarze kamienicy w Poznaniu rząd rozważa wprowadzenie obowiązku montażu czujek przeciwpożarowych w domach wielorodzinnych. Takie właśnie urządzenie uruchomiło się w jednym z prywatnych mieszkań, dzięki czemu szybko zaalarmowane zostały służby ratunkowe i ewakuowano mieszkańców.

zdj. P.Werewka
zdj. P.Werewka

Autonomiczną czujkę dymu miał w swoim domu zamontowaną jeden z mieszkańców kamienicy w Poznaniu. To on zaalarmował sąsiadów na tyle wcześnie, że zdążyli opuścić budynek zanim doszło do wybuchów i pożar rozprzestrzenił się. 

Ta sytuacja pokazuje, jaką wartość mają urządzenia wcześnie wykrywające pożar, zwłaszcza nocą. 

„Autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń. Czujki można zamontować przy wykorzystywaniu taśmy dwustronnie klejącej na suficie pomieszczenia, nawet nie musimy korzystać z kołków, wiertarek itp.” – informują strażacy.

Wielokrotnie przeprowadzali oni akcje promujące montaż czujników tlenku węgla i dymu, także rozdając darmowe urządzenia.

Tragiczne wydarzenia w Poznaniu sprawiły, że ponownie zaczęto rozważać obowiązek montażu czujników przeciwpożarowych w budynkach mieszkalnych w Polsce. 

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) Wiesław Leśniakiewicz zaznaczył, że chociaż wprowadzenie obowiązku montażu czujników nie jest jeszcze przesądzone, to na pewno przeprowadzona zostanie weryfikacja przepisów pod kątem możliwości ich wprowadzenia. Projekt przepisów powinien być przygotowany we wrześniu br.

zdj. Marcin, AdobeStock

Piromania to zaburzenie osobowości, nie choroba

Choć ostatnie pożary, które wydarzyły się w Polsce budzą różne podejrzenia, raczej nie były dziełem piromanów. Tu akurat przyczyna była inna, ale ich spektakularny przebieg to coś, co fascynuje osoby z takim zaburzeniem.

Wkrótce do instalacji czujek zachęcani będą zarządcy osiedli mieszkaniowych, w tym wspólnot. 

„Wykorzystane w czujkach autonomicznych sensory wyczulone na tlenek węgla lub dym mają kilkuletnią trwałość i mogą zapewniać bezpieczeństwo domowników przez nawet kilka lat. Ich działanie oparte jest najczęściej na czujnikach elektrochemicznych lub optycznych wykrywających tlenek węgla lub dym. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu będącego wynikiem niekontrolowanego procesu spalania, wchodzą w stan alarmu, sygnalizując optycznie i dźwiękowo o zagrożeniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężeniu dźwięku ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i w odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpieczeństwie. Koszt takich czujek nie jest wysoki, a cena naszego bezpieczeństwa – bezcenna!” – wyjaśniają specjaliści na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. 

Przepisy nakazujące posiadanie czujników dymu obowiązują w wielu krajach. W Wielkiej Brytanii od 2022 r., na każdym piętrze domu wielorodzinnego musi być zainstalowana co najmniej jedna czujka, bez względu na to, czy są to mieszkania prywatne, kwaterunkowe czy na wynajem. Podobnie w Niemczech zobowiązani do instalacji takich czujników są mieszkańcy domów, apartamentów i mieszkań. 

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbywa się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego