Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
07.10.2022 , 17:53 Aktualizacja: 11.10.2022, 18:00

Czy soda oczyszczona leczy raka

Monika Grzegorowska

To MIT. Choć soda bywa stosowana w lecznictwie, nie ma żadnych naukowych dowodów, aby była skuteczna w leczeniu nowotworów. Co więcej jej długotrwałe przyjmowanie na własną rękę grozi wzrostem ryzyka chorób serca, wątroby oraz nadciśnieniem tętniczym. 

zdj.PAP zdj.PAP

Soda jest stosowana przede wszystkim w celu neutralizacji kwasów. Rozpuszczoną w wodzie poleca się stosować ją w trakcie zgagi. Nie uleczy tej przypadłości, ale przyniesie chwilową ulgę. Neutralizująca kwas moczowy soda bywa pomocna również w czasie pieluszkowego zapalenia skóry i infekcji dróg moczowych. 

Zwolennicy zastosowania sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów uważają, że zmniejszenie kwasowości organizmu (czynienie go bardziej zasadowym) zapobiegnie wzrostowi i rozprzestrzenianiu się guzów. Uważają, że spożywanie pokarmów alkalicznych, takich jak soda, zmniejszy kwasowość organizmu. Niestety to nie działa w ten sposób. Nasze ciało utrzymuje dość stabilny poziom pH niezależnie od tego, co jemy.

Po Internecie krąży przepis na mieszkankę sody z cytryną, których połączenie daj rzekomo najlepsze efekty.  

Skąd wziął się pomysł, że soda może pomóc leczyć raka?

Wyższe poziomy kwasowości stwierdzono w tkankach otaczających guzy oporne na leczenie. Naukowcy odkryli mechanizmy stojące za tą zwiększoną kwasowością. W niektórych guzach litych (np. mięsakach ) komórki znajdujące się głęboko w nowotworze są niedotlenione, co oznacza, że są pozbawione tlenu. Jak wyjaśniają specjaliści aby przetrwać, niedotlenione komórki rakowe wykorzystują glukozę, a nie tlen, jako główne źródło energii. Pozbawione tlenu, niedotlenione komórki rakowe metabolizują glukozę (cukier) do kwasu mlekowego, co zwiększa kwasowość guza i jego otoczenia. Kwaśne środowisko ułatwia wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych (czyli przerzuty) do innych części ciała. 


Teoria leczenia raka sodą oczyszczoną stała się niezwykle popularna dzięki odkryciom dr Tullia Simonciniego, którego zdaniem rak jest formą przerostu kandidozy, czyli infekcji wywołanej przez grzyby candida. Bazując na tym twierdzeniu zaproponował uniwersalną kurację - spożywanie sody oczyszczonej której Candida panicznie się boi. Został on jednak wyśmiany przez środowisko medyczne i okrzyknięty oszustem. Po tym jak co najmniej dwóch pacjentów z rakiem zmarło po otrzymaniu zastrzyków z sody oczyszczonej od dr Simonciniego został on pozbawiony licencji lekarskiej we Włoszech i został osadzony w więzieniu za zawinione spowodowanie śmierci.

Teoria włoskiego lekarza ma jednak wciąż ma swoich zwolenników, dlatego t trzeba wyraźnie powiedzieć, że większość badań nad wpływem sody oczyszczonej na komórki rakowe pochodzi z eksperymentów laboratoryjnych i badań na zwierzętach, a i te nie dostarczają dowodów na skuteczność takie terapii. 

- Przekonanie o skuteczności sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów  oparte jest na błędnych założeniach oraz na wierze osób zdesperowanych, które poszukują ratunku w czasie ciężkich chorób – podkreślają specjaliści.

mw, zdrowie.pap.pl

źródło:

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2636

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.