Czym jest obturacyjny bezdech senny i jak sobie z nim radzić?
Częstym powodem bezsenności jest bezdech senny, który objawia się głośnym chrapaniem. Ludzie przeważnie bagatelizują tę dolegliwość mimo tego, iż jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Czym jest obturacyjny bezdech senny i jak przebiega leczenie?
Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, którego wyznacznikiem są powtarzające się epizody zatrzymania bądź ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu. Należy zaznaczyć, że zatrzymanie lub spłycenie oddechu trwa dłużej niż 10 sekund. Często takim zdarzeniom towarzyszy spadek saturacji o nawet 4% w stosunku do standardowej saturacji w okresie czuwania.
Przyczyny bezdechu sennego
Szacuje się, że obturacyjny bezdech senny to przypadłość, która pojawia się nawet u 40 proc. mężczyzn powyżej 40. roku życia. Kobiety mają ten problem zwykle po menopauzie, a także w trakcie zmagania się z chorobami o podłożu hormonalnym jak niedoczynność tarczycy, akromegalia.
Niemniej jednak głównymi przyczynami występowania bezdechu sennego są nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, takie jak wiotkie mięśnie podniebienia, skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych, polipy, krótka szyja, zbyt długi języczek, nieprawidłowa budowa żuchwy etc.
Zespół bezdechu sennego może pojawić się również u osób spożywających alkohol bezpośrednio przed snem, palących papierosy oraz zmagających się z różnymi chorobami przewlekłymi np. ciężką niewydolnością krążenia. Przyczyną wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego jest także przyjmowanie leków nasennych i uspokajających oraz nadwaga i otyłość.
Jakie są objawy bezdechu sennego?
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej charakterystycznym symptomem spłycenia lub zatrzymania oddechu w trakcie snu jest chrapanie. Oprócz tego, osoby cierpiące na bezdech senny rano narzekają na ból głowy oraz zmęczenie, ponieważ śpią bardzo niespokojnie, wiercą się i kręcą w łóżku, a także nie mogą znaleźć odpowiedniej pozycji.
Sen złej jakości nie pozwala ludziom wypocząć, nie zapewnia również odpowiedniej regeneracji. Bezdechy senne prowadzą do niedotlenienia całego organizmu, ponieważ do płuc w trakcie trwania takich epizodów nie dociera właściwa ilość powietrza. Kliknij tutaj: https://zdrowysen.info/bezdech-senny i zdobądź szczegółowe informacje!
Do nocnych objawów bezdechu sennego zalicza się:
- niespokojny sen,
- nadmierną potliwość,
- nagłe wybudzenia i problemy z zaśnięciem,
- głośne chrapanie, które przerywane jest nagłą ciszą,
- częste oddawanie moczu.
Dzienne objawy osób z obturacyjnym bezdechem sennym:
- nerwowość i rozdrażnienie,
- uczucie zmęczenia bez względu na długość snu,
- senność uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- spierzchnięte wargi i suchość w ustach po przebudzeniu,
- spadek libido.
Do czego prowadzi nieleczony bezdech senny?
Tylko nieliczne osoby wiedzą, że obturacyjny bezdech senny może prowadzić do bardzo niebezpiecznych konsekwencji zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. W związku z tym nie należy ignorować objawów, ponieważ następstwa takich epizodów są poważne i trudne w eliminacji. Skutki bezdechu sennego to:
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu serca,
- choroba niedokrwienna serca,
- cukrzyca,
- zawał serca.
W jaki sposób zdiagnozować bezdech senny?
Każda osoba, która ma problemy z głośnym chrapaniem, powinna być diagnozowana w kierunku bezdechu sennego. Aby rozpoznać to niebezpieczne schorzenie, należy wykonać badanie polisomnograficzne, rejestrujące istotne procesy, jakie zachodzą w ludzkim organizmie w trakcie snu.
Można również zdecydować się na badanie w czasie spoczynku, które ma na celu zweryfikowanie miejsca zwężenia dróg oddechowych. Po podaniu znieczulenia miejscowego, do nosa pacjenta wsuwane są mikrokamery, dzięki którym specjalista będzie w stanie określić tkankę blokującą prawidłowy przepływ powietrza. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badania endoskopowego krtani, gardła i nosa oraz trójwymiarowej tomografii komputerowej.
Leczenie bezdechu sennego
Osoby borykające się z łagodną postacią OBS powinny w dużym stopniu zmienić swój styl życia i wprowadzić do niego nowe nawyki tj. unikanie spożywania alkoholu, leczenie chorób współistniejących, redukcja tkanki tłuszczowej itp. Cały proces uzależniony jest od stopnia ciężkości choroby.
W wielu przypadkach rozwiązaniem problemu może okazać się prosty zabieg laryngologiczny, mający na celu usunięcie przeszkody blokującej swobodny przepływ powietrza. Aby przywrócić regularny rytm snu i pożegnać się z epizodami zatrzymania oddychania, warto zdecydować się na protezę powietrzną.
Najskuteczniejszą metodą leczenia jest przede wszystkim wspomaganie oddychania za pomocą dodatkowego i stałego ciśnienia w drogach oddechowych. Za utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych odpowiada aparat CPAP, czyli zakładana na nos maska, połączona ze specjalnym urządzeniem.
Podsumowanie
Obturacyjny bezdech senny to przewlekłe schorzenie, które w dużym stopniu obniża jakość snu. Wielokrotne spłycenie oddechu nie tylko niekorzystnie wpływa na regenerację, lecz również utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie należy bagatelizować charakterystycznych objawów, ponieważ mogą prowadzić do poważnych powikłań. Im wcześniej dolegliwość zostanie zdiagnozowana - tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.
Więcej na https://zdrowysen.info/
Źródło informacji prasowej: ResMed Polska