Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
29.12.2020 , 14:51 Aktualizacja: 29.12.2020, 15:05

Jak przygotować się do oddania osocza

Justyna Wojteczek

Ozdrowieńcy z COVID-19 zachęcani są do oddawania osocza, by z tego składnika krwi wytworzyć lek zawierający przeciwciała SARS-CoV-2. Dr Hanna Skalisz, dyrektor ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu mówi, jak się przygotować do oddania osocza.

Osoba, która z powodu COVID-19 była leczona w szpitalu, do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa powinna telefonicznie zgłosić się dwa tygodnie po opuszczeniu szpitala, o ile opuszczała placówkę w dobrym stanie ogólnym.

Ci ozdrowieńcy, którzy chorobę przebyli w domu, skontaktować się z RCKiK powinni 28 dni po chorobie. 
Kwalifikacji jednak i tak dokonuje lekarz. Dr Skalisz dodaje, że dzień przed oddaniem osocza nie należy wieczorem jeść tłustego posiłku. Osocza nie oddaje się na czczo – rano należy zjeść lekkie śniadanie – np. bułkę z dżemem.

jw, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1924

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.