Jak wykorzystuje się laser w medycynie?

Dziś lasery możemy spotkać niemal wszędzie. Pracują w kasach samoobsługowych, odtwarzaczach płyt, drukarkach. Korzysta z nich również medycyna.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Wiele specjalistycznych dziedzin, takich jak stomatologia, medycyna estetyczna czy okulistyka chętnie wykorzystują nieinwazyjną moc lasera. Czy korzystanie z laserowej technologii jest bezpieczne? Czy warto zdecydować się na tego typu zabieg? W naszym artykule rozwiewamy niepewności.

Laser – rozwiązanie rodem z filmów SF?

Niegdyś lasery widywaliśmy jedynie w filmach akcji i science fiction. Spektakularne rabunki, pokonywanie laserowych zabezpieczeń, a także wiązki laserowe przecinające kadłuby statków, oto sceny, które zna każdy z nas. Dziś jednak laser stał się zwyczajnym elementem rzeczywistości. Laser to urządzenie, które emituje silną wiązkę światła, która może działać w wąskim obszarze. Sama laserowa wiązka przenika także przez wiele powierzchni, takich jak skóra, kość czy głębokie tkanki, dlatego zyskała znaczące miejsce we współczesnej medycynie. Słowo „laseroterapia” dziś nikogo nie dziwi. Przyjrzyjmy się więc temu, którzy specjaliści chętnie korzystają z laserów.

Laser jako nowoczesny skalpel

Fot. PAP / P.Werewka

Ostrożnie stosujmy zabiegi z użyciem lasera

W laseroterapii, bez względu na to, co konkretnie chcemy osiągnąć, najważniejsze jest to, aby sobie nie zaszkodzić. Dlatego zawsze trzeba przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Sprawdźcie, kiedy nie wolno zgodzić się na taki zabieg.

Dziś w chirurgii ogólnej wykorzystuje się specjalistyczne lasery, które skutecznie tną tkanki. Za ich pomocą wycinane są zmiany nowotworowe, martwica oparzeniowa czy brodawczaki. Dlaczego zamieniono tradycyjny skalpel na laser? Użycie wiązki światła minimalizuje utratę krwi u pacjenta czy pojawienie się zakażenia tkanek. Laseroterapia wiąże się także z szybszą rekonwalescencją obszarów poddanych zabiegowi, lepszym gojeniem się przeszczepionej skóry itp.

Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga

Wielu lekarzy nie tylko ceni laseroterapię ze względu na jej relatywnie niską inwazyjność w ciało pacjenta. Wielką zaletą tej metody jest to, że z łatwością dotrze do trudno dostępnych miejsc, także tych najwrażliwszych części ciała. Dziś współczesna okulistyka nie wyobraża sobie pracy bez pomocy laserów. Niezwykle delikatne i wrażliwe tkanki oka łatwo jest uszkodzić skalpelem czy igłą. Dlatego, aby rozwiązać wiele problemów z widzeniem, takich jak nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm, pacjenci coraz częściej decydują się na bezpieczną i niezawodną laserową korekcję wzroku. Zabieg trwa kilkadziesiąt sekund, a po dwóch godzinach możemy już opuścić klinikę okulistyczną. Kiedyś byliśmy skazani jedynie na niewygodne okulary lub kłopotliwe soczewki kontaktowe. Dziś możemy raz na zawsze pożegnać się z wadą wzroku.

Zapomnij o bólu – u dentysty wybierz laser!

Wszyscy pacjenci, którzy obawiają się bólu w gabinecie stomatologicznym lub mają przykre doświadczenia związane z wizytą u dentysty, zapewne z wdzięcznością spojrzą na laser. Przede wszystkim laseroterapia pomoże nam we właściwej diagnostyce stanu naszej jamy ustnej. Stomatolog szybciej wykryje zmiany próchnicowe i w porę wdroży leczenie. Często zabiegi chirurgiczne u stomatologa przyprawiają nas o ciarki. Tymczasem wykorzystanie laseroterapii w nacięciu ropnia, usunięciu włókniaka czy naczyniaka skutecznie redukuje intensywność bólu podczas zabiegu (brak bolesnych wstrząsów, mechanicznych tarć) oraz zapobiegnie nadmiernym stanom zapalnym. Jeśli więc boisz się wizyty u dentysty, skorzystaj z dobrodziejstw lasera.

Laserowe zabiegi dźwignią medycyny estetycznej

Niemal każda współczesna klinika medycyny estetycznej oferuje swoim klientom całą gamę zabiegów laserowych. Wiele osób decyduje się na laserową depilację, która zapewnia gładką skórę przez wiele tygodni. Wykorzystując laser, skutecznie zredukujemy zmarszczki, zmiany naczyniowe, takie jak żylaki, a nawet usuniemy niechciany tatuaż. Laseroterapia także może wpłynąć na jakość naszej skóry, a odpowiednia stymulacja wiązką laserową odmłodzi nasz naskórek.

Dziś przedstawiliśmy zaledwie ułamek możliwości lasera wykorzystywanego w medycynie. Jego zastosowanie w poszczególnych dziedzinach również się zmienia wraz ze wzrostem rozwoju technologii. Kto wie, co przyniesie jutro?

Źródło informacji: blikpol.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B