Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
18.06.2024 , 17:43 Aktualizacja: 19.06.2024, 09:10

Łączy ich nie tylko piłka, ale też cukrzyca typu 1

Klaudia Torchała

W największym w Europie turnieju piłki nożnej dla diabetyków - Insulin on Board Cup (IOB) brały udział 24 drużyny, z czterech krajów: Polski, Węgier, Włoch i Słowacji. Łącznie 220 zawodników, których połączyła nie tylko miłość do futbolu, ale też cukrzyca typu 1.

Fot. Paweł Maul/ Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą Fot. Paweł Maul/ Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

Międzynarodowe rozgrywki odbyły się 15-16 czerwca na boiskach i hali w Białołęckim Ośrodku Sportu w Warszawie. Ich organizatorem była warszawska Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą. Honorowy patronat nad turniejem objęli: Polskiego Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).

Głośny doping

W tym roku uczestników dopingowali piosenkarka Mandaryna, czyli Marta Katarzyna Wiśniewska, która ma cukrzycę typu 1 oraz Jarosław Jach, ceniony piłkarz, między innymi grający w przeszłości z angielskim klubem Crystal Palace, który już od kilkunastu lat jest Ambasadorem Fundacji i aktywnie wspiera jej działania.

„IOB to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje sport, zdrowy styl życia, ale przede wszystkim integruje społeczność młodych osób z cukrzycą i pokazuje, że niezależnie od przeciwności można realizować swoje marzenia i pasje” – przyznał sportowiec.

Kto wygrał?

Na trawie rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: 2013 i młodsi, kategoria 2010-2012 oraz kategoria 2007 – 2009. Ponadto odbyły się zawody w kategorii open w futsalu.

W kategorii 2013 i młodsi pierwsze miejsce zdobyli Waleczni 1, drugie Pogromcy Cukrów,
a trzecie CukierAsy z Poznania.

W kategorii 2010-2012  zwycięstwo wywalczyła drużyna Diador Slovakia 1, kolejne miejsca na podium zdobyli Pogromcy Cukrów Zieloni i Waleczni 4.

W kategorii 2007 – 2009 najlepsi okazali się Debeściaki Lublin 3, kolejne miejsca przypadły Walecznym 6 i Pogromcom Cukrów.

Turniej futsalu  zdominowała Polska Reprezentacja Diabetyków. Pierwsze miejsce zajęli najstarsi zawodnicy, trzecie ci do lat 21. Srebro przypadło słowackiej drużynie Diador.

„Cieszę się, że nasz turniej już na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych”  – posumowuje Paweł Staniszewski, pomysłodawca i organizator Insulin on Board, działający na rzecz Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.

Cukrzyca typu 1 – co to za choroba?

Cukrzyca typu 1 to choroba metaboliczna polegająca na tym, że trzustka przestaje produkować insulinę niezbędną do dostarczania energii organizmowi. Trzeba ją dostarczać podskórnie za pomocą pompy insulinowej lub pena. Z danych NFZ wynika, że w Polsce w 2023 r. ze świadczeń i wyrobów  związanych z pompami insulinowymi korzystało 26 tys. pacjentów, a z systemów monitorujących glikemię ponad 80 tys. osób (CGM, FGM). Były to nie tylko osoby z cukrzycą typu 1. System ten pozwala na kontrolę cukru w czasie rzeczywistym. Dane odczytywane są na urządzeniu cyfrowym.

Norma glikemii na czczo wynosi 70-99 mg/dl, a dwie godziny po posiłku może wzrosnąć do 140 mg/dl. Cukrzycę typu 1 łatwo wykryć – wystarczy pomiar glukozy z krwi. Jeśli przekracza normę należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Choroba może rozwijać się kilka lat. Gdy dochodzi już do nieodwracalnego wyniszczenia komórek trzustki, produkujących insulinę dochodzą objawy kliniczne: gwałtowana i duża utrata wagi, pragnienie, wielomocz, zmęczenie, apatia, w skrajnych przypadkach kwasica ketonowa, śpiączka.
 
Wysiłek fizyczny jest „lekarstwem” mocno promowanym, bo pozwala na większe uwrażliwienie organizmu na insulinę, czyli przyjmowanie mniejszych dawek tego hormonu i osiąganie lepszych wyników w kontrolowaniu tej choroby. Jednym słowem sport jest jednym z czynników wymienianych jako wpływający na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Oprac. Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat prasowy Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3968

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.