Upały mogą szkodzić, ale można się chronić

Choć Polska leży w strefie umiarkowanej, latem nierzadko pojawiają się w kraju temperatury powyżej 30 stopni C. Mogą się przy tym utrzymywać nawet przez wiele dni. Dla niektórych osób, głównie starszych i chorych stanowią zagrożenie. Naukowcy cały czas odkrywają mechanizmy, w jakie upały mogą szkodzić. Warto więc pamiętać o kilku zaleceniach, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie.

Fot. P. Werewka/PAP
Fot. P. Werewka/PAP

Uwaga na udary

Upały zwiększają ryzyko udarów – pokazało globalne badanie opublikowane pod koniec maja. Naukowcy przeanalizowali aż 3,4 mln zgonów spowodowanych niedokrwiennym udarem mózgu i 2,4 mln – udarem krwotocznym, które nastąpiły w latach 1979-2019, w 522 miastach, w 25 krajach. Na tysiąc zgonów spowodowanych udarami, 11 można było powiązać z wyjątkowo zimnymi oraz szczególnie gorącymi dniami.

„Nasze wyniki to kolejny krok w stronę zrozumienia wpływu zmian klimatu na występowanie udarów. Podczas gdy temperatury będą stawały się coraz bardziej ekstremalne, przewidujemy wzrost częstości udarów, a także powiększenie różnicy w śmiertelności z ich powodu między krajami o niskich i wysokich dochodach. Biedniejsze kraje będą bowiem bardziej odczuwały wpływ zmian klimatu” – wyjaśnia Barrak Alahmad, współautor opracowania, które ukazało się w magazynie „Stroke”.

Polska też bywa gorąca

Tymczasem, choć Polska leży w strefie umiarkowanej, nie jest wolna od problemu. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w 2022 roku w niektórych regionach kraju zanotowano ponad 20 dni upalnych, czyli takich, w których temperatura przekroczyła 30 st. C. Takie temperatury często utrzymywały się co najmniej przez 3 dni z rzędu, tworząc tzw. fale upałów. W Krakowie i Kielcach zanotowano nawet fale trwające nawet 7 dni, a w Toruniu i Gorzowie – 6 dni. Dla niektórych może to być niebezpieczne. Pod względem liczby takich fal wyrównaniu uległy rekordy z 3 dekad.

Fot. PAP/P. Werewka

Omdlenia - częstsze w czasie upałów

Ekstremalne upały jakich doświadczamy w ostatnich dniach to trudna sytuacja dla naszego organizmu. Niektóre osoby reagują na nie omdleniem lub zasłabnięciem. Sprawdź, jak unikać takich sytuacji i co robić, gdy ktoś zemdleje.

– Klimat się zmienia i w okresie letnim mamy wiele dni z temperaturami na granicy albo powyżej 30 st. C. W czasie upału dochodzić może m.in. do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej. To może stanowić zagrożenie szczególnie dla osób chorych, np. ze schorzeniami serca, głównie z jego niewydolnością i zaburzeniami rytmu. Jeśli chodzi o udary, patofizjologia jest podobna, jak w przypadku zawału serca, ponieważ to jest również jest choroba naczyniowa.Uważać powinny osoby z różnymi innymi schorzeniami, głównie przewlekłymi, np. chorobami nerek czy płuc – powiedział Serwisowi Zdrowie prof. Marcin Grabowski, kierownik Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator oddziału klinicznego, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, hipertensjolog.

Jelita, wątroba, mózg…

Naukowcy odkrywają jednocześnie kolejne negatywne efekty, jakie upały mogą wywierać na człowieka. Zespół z University of California, Irvine, przed około miesiącem doniósł np. o badaniu, w którym wysoka temperatura powodowała u starszych myszy zwiększenie poziomu pewnej produkowanej w wątrobie cząsteczki o nazwie ORM2, która ma zdolność do uszkadzania bariery krew-mózg. Z kolei reakcja wątroby, według badania wynikała z nasilonych procesów zapalnych w jelitach.

„W dynamicznie zmieniającym się światowym krajobrazie, palące zagrożenie ze strony zmian klimatu wyraźnie uwidacznia się w rosnących temperaturach. To rodzi niepokój o okresowe fale gorąca. Ogrzewanie się naszej planety bez wątpienia prowadzi do nasilenia ostrego i przewlekłego stresu cieplnego, który uszkadza zdrowie naszej starzejącej się populacji” – zaznacza prof. Saurabh Chatterjee, autor eksperymentu opisanego w periodyku „Scientific Reports”.

Zapalenia i gorsza odporność

Z kolei grupa ekspertów z University of Louisville zauważyła również niedawno, że upały mogą zaburzać pracę układu odpornościowego. Badanie z udziałem ponad 600 ochotników w wieku, średnio niecałych 50 lat pokazało, że już przy umiarkowanym stresie termicznym dochodziło do wzrostu markerów stanów zapalnych oraz spadku liczby komórek odpowiedzialnych za tzw. pamięć immunologiczną (to dzięki nim m.in. działają szczepionki).

„Uczestnicy naszego badania byli poddani tylko niewielkiej ekspozycji na wysokie temperatury w dniu testu krwi. Jednak nawet niewielka ekspozycja może przyczynić się do zmian w markerach immunologicznych” – tłumaczy prof. Daniel W. Riggs, autor eksperymentu.

„Przy wzroście globalnych temperatur, związek między ekspozycją na ciepło a tymczasowym osłabieniem reakcji układu odpornościowego jest niepokojący, ponieważ temperatura i wilgotność to znane czynniki środowiskowe wpływające na transmisję chorób zakaźnych przenoszonych drogą powietrzną. Dlatego w najgorętsze dni lata ludzie mogą być bardziej narażeni na działanie wysokiej temperatury i jednocześnie mogą być bardziej podatni na choroby lub stany zapalne” – podkreśla ekspert.

Kilka zasad może uratować życie

Przed upałami dobrze jest się więc chronić. Istnieje kilka głównych zaleceń, o których warto pamiętać.

– Trzeba mieć na uwadze, że im ktoś jest bardziej schorowany czy starszy, tym bardziej powinien unikać ekstremalnych temperatur. To także informacja dla rodziny starszych, szczególnie schorowanych osób. W czasie upałów koniecznie trzeba odpowiednio dużo pić płynów, najlepiej czystej wody. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby starsze i ich bliscy. Seniorzy mają bowiem tendencję do niedopijania, ponieważ słabiej odczuwają pragnienie i mogą go nie czuć, nawet gdy brakuje im płynów. Organizm tymczasem potrzebuje wody i elektrolitów do utrzymania homeostazy czyli fizjologicznej równowagi. Mitem jest przy tym przekonanie, że pragnienie można tak samo skutecznie ugasić czymkolwiek. Najlepsza jest zwykła woda, a najgorsze napoje alkoholowe. To nieprawda, że zimne piwo jest dobre na upał. Alkohol po pierwsze wypłukuje z organizmu elektrolity, a po drugie powoduje, że słabiej odczuwamy dyskomfort, przez co możemy nie zareagować w porę. Najgorsza sytuacja jest już wtedy, kiedy ktoś zaśnie na słońcu. Na dworze warto się odpowiednio chronić – nosić luźne ubranie z długim rękawem, duży kapelusz czy parasol przeciwsłoneczny. Jeśli to możliwe, lepiej jest wybierać zacienione miejsca. Jednocześnie odsłoniętą skórę dobrze jest chronić przed promieniami UV odpowiednimi kremami – radzi prof. Grabowski.

Marek Matacz, zdrowie.pap.pl

Źródła:


Doniesienie na temat upałów i zgonów z powodu udarów

Doniesienie na temat reakcji różnych narządów na upały


Doniesienie na temat reakcji układu odpornościowego na wysoką temperaturę
 

Informacje IMGW o upałach w Polsce

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Sekretne życie gronkowca złocistego

    Jest jakieś 30 proc. szans, że czytacie ten tekst wspólnie – ty i twój gronkowiec złocisty: przyczajony w nozdrzach, przycupnięty na skórze. Staphylococcus aureus to „cichy lokator”. Przez długi czas może pozostawać w ukryciu, nie wyrządzając nam żadnej szkody. Jednak gdy tylko dostrzeże słabość, atakuje bezwzględnie. 

  • Wczesna diagnoza CT1 – jak uniknąć stanu zagrożenia życia

  • Cukier szkodzi, a nie krzepi

  • Leki ratujące życie – zmiany w definicji pierwszej pomocy

  • Nie zapomnij o zielonym do zupy

  • zdj. AdobeStock/anaumenko

    Czy roślinny burger jest zdrowy?

    Burgery, kiełbasy, nuggetsy, filety, paluszki – na rynku dostępnych jest coraz więcej roślinnych produktów, które wyglądają, smakują i pachną jak mięso. Czy warto się na nie przestawić, a może są równie lub nawet bardziej niezdrowe niż pierwowzory? Dotychczasowe wyniki są raczej uspokajające, ale nadal najzdrowsza jest żywność nisko- i nieprzetworzona.

  • Zaburzony rytm snu może sprawiać wiele problemów

  • Droga mleka kobiecego od dawczyń