Wyścig po zdrowie – sprawdź kiedy zawita do twojego miasta
Uwaga! Bezpłatne badania profilaktyczne, porady dietetyków i fizjoterapeutów, a także pokazy udzielania pierwszej pomocy – to tylko niektóre z „atrakcji”, z których można skorzystać podczas rodzinnych pikników „Wyścig po zdrowie”, organizowanych pod szyldem Tour de Pologne.
Moda na zdrowy styl życia zatacza coraz szersze kręgi. Organizatorzy największego polskiego wyścigu kolarskiego - Tour de Pologne – zainaugurowali w tym roku cykl prozdrowotnych pikników rodzinnych pod nazwą „Wyścig po zdrowie”. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy odbędzie się osiem takich pikników: w Krakowie (3 sierpnia), Jaworznie (5-6 sierpnia), Bydgoszczy (17-18 sierpnia), Warszawie (24-25 sierpnia oraz 7-8 września), Chorzowie (13-14 września), Tarnowskich Górach (21-22 września) oraz Gdańsku (28-29 września).
Dowiedz się, co skraca nam życie
Choć pikniki z cyklu „Wyścig po zdrowie” z reguły zaplanowane są tak, aby towarzyszyć dużym imprezom sportowym (m.in. dwóm etapom wyścigu Tour de Pologne), to jednak nie tylko osoby zainteresowane kulturą fizyczną znajdą na nich coś dla siebie. W programie wszystkich edycji tej wędrownej imprezy są m.in.:
- Bezpłatne badania profilaktyczne (pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi, badanie wad postawy, wydolności fizycznej, sprawności oddechowo-krążeniowej, analiza składu ciała)
- Wykłady i pokazy (m.in. dotyczące profilaktyki bólów pleców, ergonomii siedzącego stanowiska pracy, dostosowania roweru do indywidualnych warunków i potrzeb – tzw. bike fitting, pokazy udzielania pierwszej pomocy)
- Ćwiczenia realizowane z udziałem fizjoterapeutów (w grupach liczących 10-15 osób), „wyścigi” na rowerowych trenażerach, konsultacje fizjoterapeutyczne
- Porady dietetyczne i degustacje prozdrowotnych dań.
Atrakcji na tych piknikach jest jednak znacznie więcej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej cyklu: wyscigpozdrowie.pl.
Ponieważ od kwietnia odbyło się już pięć pikników z tego cyklu (m.in. w Warszawie, Białymstoku i Katowicach) to wiadomo, które punkty z medycznego programu imprezy cieszą się największym zainteresowaniem odwiedzających.
- Uczestnicy najczęściej są zainteresowani badaniem cholesterolu, jednak należy pamiętać, że jest to badanie, które można wykonać tylko jeśli pacjent jest na czczo (nic nie jadł tego dnia). Bardzo cieszy nas, że osoby, które odwiedzają nasz punkt, korzystają zazwyczaj z kompletu badań. W pierwszej kolejności są to pomiar ciśnienia, cukru i saturacji, a następnie badanie składu ciała, z którego wynikiem badani udają się na konsultację do dietetyka – informuje Agnieszka Karasińska, koordynator ds. projektów z Fundacji Medicover, podkreślając, że podczas pierwszych pięciu pikników, w mobilnej przychodni prowadzonej przez Medicover, wykonano w sumie ponad 7,5 tys. różnego rodzaju badań.
Warto dodać, że w czasie imprezy można też oddawać krew - w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Polacy potrzebują ruchu, zdrowego żywienia i optymizmu
Co skłoniło organizatorów wyścigu Tour de Pologne do stworzenia cyklu pikników promujących zdrowy styl życia?
- Zainspirowały nas badania „Lepsi my” agencji 4P. Wynika z nich, że Polacy są przemęczeni, podenerwowani, szukają balansu między pracą, a korzystaniem z życia. Szukają odpowiedzi na pytanie jak być zdrowym, aktywnym i cieszyć się życiem. Organizowany na bazie Tour de Pologne „Wyścig po zdrowie” tych odpowiedzi udziela – przekonywał Adam Siluta, prezes Lang Team, podczas inauguracji cyklu.
- Chcemy edukować społeczeństwo na temat właściwej profilaktyki – podkreślał Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover.
Sprawdź, czego Polacy nie wiedzą o zdrowiu
Warto jeszcze dodać, że „Wyścig po zdrowie” ma wielu znanych ambasadorów. Obok Czesława Langa, słynnego polskiego kolarza i założyciela Lang Team, cykl pikników wspierają również: Mikołaj Rej (prawnik, ekonomista i znany kucharz), Tomasz Marczyński (utytułowany kolarz), Maja Włoszczowska (znana kolarka górska), Cezary Trybański (znany koszykarz), Katarzyna Bosacka (ceniona dziennikarka), Igor Tracz (utytułowany maszer, czyli przewodnik psich zaprzęgów), Odeta Moro (popularna dziennikarka).
Wiele wskazuje na to, że „Wyścig po zdrowie” na stałe wpisze się do kalendarza dużych, ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia i badania profilaktyczne.
- Projekt jest jak najbardziej rozwojowy. Już planujemy przyszłoroczne edycje. Mamy bardzo pozytywny odzew wśród gości „Wyścigu po zdrowie”, a także firm i instytucji. Na pewno będziemy gościli w nowych lokalizacjach, przy dużych wydarzeniach, nie tylko sportowych – zapowiadają przedstawiciele Lang Team.
Głównymi organizatorami „Wyścigu po zdrowie” są Lang Team oraz Promokraft, a partnerami medycznymi: Medicover Polska, Fundacja Medicover, Rehasport Clinic, Polski Czerwony Krzyż i Narodowe Centrum Krwi. Sponsorem głównym przedsięwzięcia jest Carrefour Polska.
Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl