Wyścig po zdrowie – sprawdź kiedy zawita do twojego miasta

Uwaga! Bezpłatne badania profilaktyczne, porady dietetyków i fizjoterapeutów, a także pokazy udzielania pierwszej pomocy – to tylko niektóre z „atrakcji”, z których można skorzystać podczas rodzinnych pikników „Wyścig po zdrowie”, organizowanych pod szyldem Tour de Pologne.

Fot. PAP/ P.Werewka
Fot. PAP/ P.Werewka

Moda na zdrowy styl życia zatacza coraz szersze kręgi. Organizatorzy największego polskiego wyścigu kolarskiego - Tour de Pologne – zainaugurowali w tym roku cykl prozdrowotnych pikników rodzinnych pod nazwą „Wyścig po zdrowie”. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy odbędzie się osiem takich pikników: w Krakowie (3 sierpnia), Jaworznie (5-6 sierpnia), Bydgoszczy (17-18 sierpnia), Warszawie (24-25 sierpnia oraz 7-8 września), Chorzowie (13-14 września), Tarnowskich Górach (21-22 września) oraz Gdańsku (28-29 września). 

Dowiedz się, co skraca nam życie

Choć pikniki z cyklu „Wyścig po zdrowie” z reguły zaplanowane są tak, aby towarzyszyć dużym imprezom sportowym (m.in. dwóm etapom wyścigu Tour de Pologne), to jednak nie tylko osoby zainteresowane kulturą fizyczną znajdą na nich coś dla siebie. W programie wszystkich edycji tej wędrownej imprezy są m.in.: 

  • Bezpłatne badania profilaktyczne (pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi, badanie wad postawy, wydolności fizycznej, sprawności oddechowo-krążeniowej, analiza składu ciała)
  • Wykłady i pokazy (m.in. dotyczące profilaktyki bólów pleców, ergonomii siedzącego stanowiska pracy, dostosowania roweru do indywidualnych warunków i potrzeb – tzw. bike fitting, pokazy udzielania pierwszej pomocy)
  • Ćwiczenia realizowane z udziałem fizjoterapeutów (w grupach liczących 10-15 osób), „wyścigi” na rowerowych trenażerach, konsultacje fizjoterapeutyczne
  • Porady dietetyczne i degustacje prozdrowotnych dań. 

Atrakcji na tych piknikach jest jednak znacznie więcej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej cyklu: wyscigpozdrowie.pl.  

Print Screen

Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem!

Pod takim hasłem ruszyła nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia, która ma zachęcić młodych Polaków do tego, aby bardziej zatroszczyli się o swoje zdrowie. Profilaktycznie.

Ponieważ od kwietnia odbyło się już pięć pikników z tego cyklu (m.in. w Warszawie, Białymstoku i Katowicach) to wiadomo, które punkty z medycznego programu imprezy cieszą się największym zainteresowaniem odwiedzających. 

- Uczestnicy najczęściej są zainteresowani badaniem cholesterolu, jednak należy pamiętać, że jest to badanie, które można wykonać tylko jeśli pacjent jest na czczo (nic nie jadł tego dnia). Bardzo cieszy nas, że osoby, które odwiedzają nasz punkt, korzystają zazwyczaj z kompletu badań. W pierwszej kolejności są to pomiar ciśnienia, cukru i saturacji, a następnie badanie składu ciała, z którego wynikiem badani udają się na konsultację do dietetyka – informuje Agnieszka Karasińska, koordynator ds. projektów z Fundacji Medicover, podkreślając, że podczas pierwszych pięciu pikników, w mobilnej przychodni prowadzonej przez Medicover, wykonano w sumie ponad 7,5 tys. różnego rodzaju badań. 

Warto dodać, że w czasie imprezy można też oddawać krew - w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Polacy potrzebują ruchu, zdrowego żywienia i optymizmu

Co skłoniło organizatorów wyścigu Tour de Pologne do stworzenia cyklu pikników promujących zdrowy styl życia?  

Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

Jak dbamy o zdrowie: Polacy na bakier z profilaktyką

Wiedza na temat zasad zdrowego stylu życia oraz profilaktyki chorób przewlekłych jest już w naszym społeczeństwie całkiem duża. Ale z jej wdrażaniem jest wciąż bardzo kiepsko. Dlaczego Polacy nie chcą dmuchać na zimne i jak można to zmienić?

- Zainspirowały nas badania „Lepsi my” agencji 4P. Wynika z nich, że Polacy są przemęczeni, podenerwowani, szukają balansu między pracą, a korzystaniem z życia. Szukają odpowiedzi na pytanie jak być zdrowym, aktywnym i cieszyć się życiem. Organizowany na bazie Tour de Pologne „Wyścig po zdrowie” tych odpowiedzi udziela – przekonywał Adam Siluta, prezes Lang Team, podczas inauguracji cyklu. 

- Chcemy edukować społeczeństwo na temat właściwej profilaktyki – podkreślał Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover. 

Sprawdź, czego Polacy nie wiedzą o zdrowiu

Warto jeszcze dodać, że „Wyścig po zdrowie” ma wielu znanych ambasadorów. Obok Czesława Langa, słynnego polskiego kolarza i założyciela Lang Team, cykl pikników wspierają również: Mikołaj Rej (prawnik, ekonomista i znany kucharz), Tomasz Marczyński (utytułowany kolarz), Maja Włoszczowska (znana kolarka górska), Cezary Trybański (znany koszykarz), Katarzyna Bosacka (ceniona dziennikarka), Igor Tracz (utytułowany maszer, czyli przewodnik psich zaprzęgów), Odeta Moro (popularna dziennikarka).

Fot. PAP

Profilaktyka zdrowotna na wyciągnięcie ręki

Już wkrótce każdy Polak będzie mógł pobrać na smartfona specjalną aplikację, dzięki której będzie na bieżąco otrzymywał informacje o prowadzonych w jego okolicy programach profilaktyki zdrowotnej. Umożliwi to przełomowy projekt informatyczny o nazwie ProfiBaza, realizowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

Wiele wskazuje na to, że „Wyścig po zdrowie” na stałe wpisze się do kalendarza dużych, ogólnopolskich akcji promujących zdrowy styl życia i badania profilaktyczne.

- Projekt jest jak najbardziej rozwojowy. Już planujemy przyszłoroczne edycje. Mamy bardzo pozytywny odzew wśród gości „Wyścigu po zdrowie”, a także firm i instytucji. Na pewno będziemy gościli w nowych lokalizacjach, przy dużych wydarzeniach, nie tylko sportowych – zapowiadają przedstawiciele Lang Team.

Głównymi organizatorami „Wyścigu po zdrowie” są Lang Team oraz Promokraft, a partnerami medycznymi: Medicover Polska, Fundacja Medicover, Rehasport Clinic, Polski Czerwony Krzyż i Narodowe Centrum Krwi. Sponsorem głównym przedsięwzięcia jest Carrefour Polska. 

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Adobe Stock

    Cukier = próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Suplementy białkowe nie dla nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy

  • Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

  • Dbamy o życia, które pozostają

  • Adobe Stock

    Zaburzenia snu sprzyjają samobójstwom

    Badania wskazują, że kłopoty ze snem nasilają ryzyko myśli i tendencji samobójczych. Szczególnie narażone są przy tym osoby, u których występują zaburzenia psychiczne i ogólnorozwojowe, jednak problem może dotyczyć także dzieci.

  • Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

  • Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!