Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

W początkowym stadium choroby, które może trwać wiele lat, nowotwór jest ograniczony do narządu i nie powoduje żadnych albo jedynie nieznaczne objawy. Przypominają one dolegliwości typowe dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Chodzi o częste oddawanie moczu, konieczność przerywania snu w tym celu, trudną do opanowania konieczność pilnego oddania moczu czy uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu oraz oddawanie moczu wąskim strumieniem. Czasem do objawów dołącza się krwinkomocz, co jednak nie jest równoznaczne z dostrzegalnym gołym okiem czerwonym zabarwieniem moczu.

Oznaki bardziej zaawansowanej choroby mogą obejmować przypadkowe wyciekanie, ból pleców i kości, zmęczenie, utratę wagi i osłabienie. W miarę powiększania się guza może dochodzić do zastoju moczu w pęcherzu, a następnie nawet do jego zalegania w nerkach (wodonercza) i niewydolności tych narządów.

Jak poinformowało biuro Joe Bidena, diagnozę u byłego prezydenta postawiono po tym, jak zaczął odczuwać „nasilające się objawy ze strony układu moczowego”, a także po wykryciu guzka prostaty.

Jakie badania wykrywają raka prostaty

Podstawowym badaniem w kierunku raka prostaty jest badanie per rectum – ocena gruczołu krokowego pod względem spoistości, twardych guzków. Ważne jest też wykonanie testu stężenia białka PSA. Może ono jednak być podwyższone z powodu wysiłku fizycznego czy seksu, dlatego urolodzy nie patrzą na normę 0,4 ng/ml, ale na dynamikę zmienności. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Zwodnicze PSA: trudna diagnostyka raka prostaty

Pomocny w wykryciu raka prostaty jest test, dzięki któremu w surowicy krwi określa się stężenie białka PSA. Jednak podwyższone PSA nie jest równoznaczne z diagnozą raka; do jego stwierdzenia potrzeba więcej danych.

Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, jeśli u mężczyzny nie występują obciążenia rodzinne, pierwszy raz badanie PSA powinno się wykonać po 50. roku życia. Osoby pochodzenia afrykańskiego i mężczyźni z obciążającym wywiadem rodzinnym, a zwłaszcza nosiciele mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, powinni przystąpić do pierwszego badania wcześniej. Specjaliści zachęcają, by sprawdzać jego poziom co dwa, trzy lata.

We wstępnej diagnostyce trzeba wykluczyć zapalenie pęcherza moczowego i wykonać USG. Kolejnym etapem w diagnostyce raka stercza jest biopsja gruczołu krokowego. Jednak ostatecznym potwierdzeniem lub wykluczeniem nowotworu jest badanie histopatologiczne preparatu pooperacyjnego.

U Bidena – rak zaawansowany

Nie wszystkie guzki prostaty wskazują na raka – wiele z nich jest łagodnych i związanych z przerostem prostaty (BPH) lub zwapnieniami (tzw. kamieniami). Jednak w przypadku Bidena dalsze badania – prawdopodobnie obejmujące badanie krwi na antygen swoisty dla prostaty (PSA), obrazowanie i biopsję – potwierdziły raka gruczołu krokowego.

Dodatkowe skany wykazały, że rak rozprzestrzenił się na kości, klasyfikując go jako wysokiego ryzyka, agresywny przerzutowy rak prostaty.

„Przerzutowy” oznacza, że komórki nowotworowe rozprzestrzeniły się poza pierwotną lokalizację (gruczoł krokowy) do innych obszarów – najczęściej kości i węzłów chłonnych. Rak Bidena rozprzestrzenił się na kości, co plasuje go wśród 5–7 proc. przypadków raka prostaty, które są przerzutowe w momencie początkowej diagnozy.

Fot. PAP/P. Werewka

O raku prostaty bez obaw i mitów

Wczesny etap raka prostaty wiąże się z doskonałymi rokowaniami i prawie 100-proc. pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia. Jeśli jednak nowotwór jest przerzutowy w momencie diagnozy, pięcioletni wskaźnik przeżycia spada do około 37 proc. Co ważne, te wskaźniki przeżycia są średnimi statystycznymi, a indywidualne wyniki różnią się znacznie w zależności od agresywności nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia i wieku pacjenta, a także reakcji na leczenie.

Dodatkowe choroby pogarszają rokowania

Ponieważ zapadalność na raka gruczołu krokowego jest silnie związana z wiekiem, często pacjenci, u których jest diagnozowany ten nowotwór, chorują także na inne schorzenia – często nawet trzy i więcej. 

„Do najczęstszych należą choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatyczne, cukrzyca, POChP, choroby zapalne jelit i niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Dla najstarszej grupy chorych charakterystyczne są także deficyty geriatryczne, takie jak zespół słabości czy zespół bólu przewlekłego. Zdarzają się również deficyty narządów zmysłu oraz różnego rodzaju uzależnienia. Największe wyzwanie stanowią jednak obciążenia kardiologiczne. Według badań nawet dwie trzecie mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego ma wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe, co jest związane między innymi z: nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą niewydolnością serca, czy też zaburzeniami rytmu serca, najczęściej migotaniem przedsionków” – wymienia dr Karolina Kruk, onkolożka kliniczna z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego Ludwika Rydygiera w Krakowie. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Intymne zdrowie mężczyzny – gdzie szukać pomocy, gdy pojawi się problem

Kłopoty z narządami płciowymi są wstydliwe i często skrywane, ale wcale nie tak rzadkie jak się powszechnie uważa. O ile jednak kobiety w takiej sytuacji zgłaszają się po prostu do ginekologa, o tyle mężczyźni często nie bardzo wiedzą, gdzie się udać z tego rodzaju problemem. Podpowiadamy u jakich specjalistów należy szukać pomocy.

Specjalistka przyznaje, że pacjenci z rakiem prostaty to grupa chorych o specyficznych uwarunkowaniach i potrzebach.

Obecnie medycyna dysponuje zaawansowanymi metodami leczenia, które skutecznie kontrolują przerzutowego raka prostaty, jednak wiążą się one z efektami ubocznymi wpływającymi na codzienne życie. Te najczęściej występujące to zmęczenie, zmiany w funkcjach seksualnych, uderzenia gorąca, wahania nastroju i utrata masy mięśniowej.

Leczenie przerzutowego raka prostaty zależy od kilku czynników: ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wieku, innych schorzeń i osobistych preferencji.
Doświadczenia byłego prezydenta USA Joe Bidena powinny być wezwaniem do działania: pamiętaniu o regularnych badaniach kontrolnych, zwracaniu uwagi na sygnały wysyłane przez organizm i poważnego podchodzenia do kwestii swojego zdrowia.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

https://edition.cnn.com/2025/05/19/health/biden-prostate-cancer-diagnosis-wwk-wellness
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/glowne-wyzwania-i-problemy-w-leczeniu-raka-gruczolu-krokowego
Debata z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa” zorganizowana z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego 13 lutego 2024 roku

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Sektor zdrowia wzywa do pilnej zmiany regulacji w sprawie chemikaliów

    Materiał promocyjny

    Health and Environment Alliance (HEAL), wspólnie z przedstawicielami środowisk medycznych, naukowych oraz organizacji społecznych, apeluje do decydentów o opracowanie krajowego planu działania na rzecz ograniczenia wpływu szkodliwych chemikaliów na zdrowie oraz o rewizję unijnych przepisów. Apel został zaprezentowany 10 czerwca w Warszawie podczas „I Międzynarodowej Konferencji: Profilaktyka chorób przez ograniczenie narażenia na szkodliwe chemikalia”.

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • zdj. AdobeStock

    Dziecko bezpieczne w tropikach

    Materiał promocyjny

    Wybierając się z małym dzieckiem w tropiki musimy pamiętać, że układ odpornościowy dziecka w pełni rozwija się dopiero około 12. roku życia. To powoduje, że mają one niekiedy bardziej burzliwy przebieg chorób. Czyli biegunka, z którą dorosły poradzi sobie sam, u dziecka może spowodować ogromne problemy. Proces chorobowy, ze względu na ich masę może przebiegać znaczeni szybciej niż u dorosłego. Dlatego do takiej podróży trzeba się dobrze przygotować - mówi pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak z Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Adobe Stock

    RSV – szczególnie niebezpieczny po 60. roku życia, nowe dane potwierdzają niewystarczającą świadomość w grupie ryzyka

    Materiał promocyjny

    RSV to jeden z najczęstszych i najbardziej zaraźliwych wirusów atakujących drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny dla seniorów po 60. roku życia. Tymczasem, jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Wygraj z RSV. Zaszczep się”, aż 50 proc. osób w grupie wiekowej 65+ nigdy nie słyszało o RSV, a 38 proc. nie ma szczegółowej wiedzy na temat przebiegu infekcji. Jednocześnie niemal jedna trzecia badanych ocenia swój stan zdrowia jako zły, podczas gdy choroby przewlekłe dodatkowo zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP