Śmieciowe jedzenie podnosi poziom stresu
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zajadają stres: badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kolorado w Boulder pokazują, że spożywanie tłustych potraw może nasilać nasz niepokój.
Badanie, które opublikowano w czasopiśmie Biological Research, wykazało, że dieta wysokotłuszczowa szkodzi bakteriom jelitowym szczurów, wywołując zmiany w substancjach chemicznych w mózgu, które zwiększają niepokój. Zdaniem ekspertów wiedza ta może prowadzić do opracowania nowych, opartych na mikrobiomach podejść do zapobiegania zaburzeniom psychicznym związanym ze stresem, takim jak zaburzenia lękowe.
Naukowcy podzielili nastoletnie szczury na dwie grupy i sprawdzili, jaki wpływ ma to na ich zdrowie psychiczne. Przez dziewięć tygodni jedna grupa stosowała typową dietę zawierającą 11 proc. tłuszczu, a druga dietę wysokotłuszczową zawierającą 45 proc. tłuszczu pochodzącego głównie z tłuszczów nasyconych znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego.
W ciągu dziewięciu tygodni analizowano próbki kału, oceniano bakterie jelitowe i przeprowadzono testy sprawdzające, czy dieta miała jakikolwiek wpływ na zachowanie zwierząt. Wyniki były zdumiewające.
Szczury na diecie wysokotłuszczowej były cięższe niż szczury w drugiej grupie, ale co ważniejsze - ich mikrobiom jelitowy był znacznie mniej zróżnicowany: miały one istotnie więcej bakterii z kategorii Firmicutes i znacznie mniej z grupy Bacteroidetes.
Ponadto trzy geny powiązane z syntezą serotoniny wykazały zwiększoną aktywność w grupie szczurów spożywających produkty wysokotłuszczowe.
Chociaż serotonina często kojarzy się z pozytywnymi emocjami, badania wykazały, że aktywując pewne neurony, może również powodować objawy podobne do lęku. Hydroksylaza tryptofanowa, czyli tph2, to jeden z trzech genów również powiązanych z problemami nastroju i zwiększonym ryzykiem samobójstwa u ludzi.
„To niesamowite, że sama dieta wysokotłuszczowa może zmienić sposób ekspresji tych genów w mózgu” – powiedział główny autor badania, prof. Christopher Lowry.
Zdaniem naukowców odpowiedzialna za to jest sygnalizacja zapalna. W modelach zwierzęcych otyłość spowodowana dietą wysokotłuszczową zwiększa zapalenie układu nerwowego i związane z lękiem reakcje obronne.
Jak podkreśla zespół badawczy nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Niektóre, jak te znajdujące się w rybach, oliwie z oliwek, orzechach i nasionach, mają działanie przeciwzapalne i korzystne dla zdrowia mózgu.
mg
Źródło:
https://biolres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40659-024-00505-1