Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
19.06.2024 , 15:13 Aktualizacja: 21.06.2024, 14:56

Śmieciowe jedzenie podnosi poziom stresu

Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zajadają stres: badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kolorado w Boulder pokazują, że spożywanie tłustych potraw może nasilać nasz niepokój.

zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek

Badanie, które opublikowano w czasopiśmie Biological Research, wykazało, że dieta wysokotłuszczowa szkodzi bakteriom jelitowym szczurów, wywołując zmiany w substancjach chemicznych w mózgu, które zwiększają niepokój. Zdaniem ekspertów wiedza ta może prowadzić do opracowania nowych, opartych na mikrobiomach podejść do zapobiegania zaburzeniom psychicznym związanym ze stresem, takim jak zaburzenia lękowe.

Naukowcy podzielili nastoletnie szczury na dwie grupy i sprawdzili, jaki wpływ ma to na ich zdrowie psychiczne. Przez dziewięć tygodni jedna grupa stosowała typową dietę zawierającą 11 proc. tłuszczu, a druga dietę wysokotłuszczową zawierającą 45 proc. tłuszczu pochodzącego głównie z tłuszczów nasyconych znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego. 

W ciągu dziewięciu tygodni analizowano próbki kału, oceniano bakterie jelitowe i przeprowadzono testy sprawdzające, czy dieta miała jakikolwiek wpływ na zachowanie zwierząt. Wyniki były zdumiewające.

Szczury na diecie wysokotłuszczowej były cięższe niż szczury w drugiej grupie, ale co ważniejsze - ich mikrobiom jelitowy był znacznie mniej zróżnicowany: miały one istotnie więcej bakterii z kategorii Firmicutes i znacznie mniej z grupy Bacteroidetes.

Ponadto trzy geny powiązane z syntezą serotoniny wykazały zwiększoną aktywność w grupie szczurów spożywających produkty wysokotłuszczowe.

Chociaż serotonina często kojarzy się z pozytywnymi emocjami, badania wykazały, że aktywując pewne neurony, może również powodować objawy podobne do lęku. Hydroksylaza tryptofanowa, czyli tph2, to jeden z trzech genów również powiązanych z problemami nastroju i zwiększonym ryzykiem samobójstwa u ludzi.

„To niesamowite, że sama dieta wysokotłuszczowa może zmienić sposób ekspresji tych genów w mózgu” – powiedział główny autor badania, prof. Christopher Lowry.

Zdaniem naukowców odpowiedzialna za to jest sygnalizacja zapalna. W modelach zwierzęcych otyłość spowodowana dietą wysokotłuszczową zwiększa zapalenie układu nerwowego i związane z lękiem reakcje obronne. 

Jak podkreśla zespół badawczy nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Niektóre, jak te znajdujące się w rybach, oliwie z oliwek, orzechach i nasionach, mają działanie przeciwzapalne i korzystne dla zdrowia mózgu.

mg

Źródło:
https://biolres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40659-024-00505-1

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3973

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.