Śmieciowe jedzenie podnosi poziom stresu

Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zajadają stres: badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kolorado w Boulder pokazują, że spożywanie tłustych potraw może nasilać nasz niepokój.

zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek
zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek

Badanie, które opublikowano w czasopiśmie Biological Research, wykazało, że dieta wysokotłuszczowa szkodzi bakteriom jelitowym szczurów, wywołując zmiany w substancjach chemicznych w mózgu, które zwiększają niepokój. Zdaniem ekspertów wiedza ta może prowadzić do opracowania nowych, opartych na mikrobiomach podejść do zapobiegania zaburzeniom psychicznym związanym ze stresem, takim jak zaburzenia lękowe.

Naukowcy podzielili nastoletnie szczury na dwie grupy i sprawdzili, jaki wpływ ma to na ich zdrowie psychiczne. Przez dziewięć tygodni jedna grupa stosowała typową dietę zawierającą 11 proc. tłuszczu, a druga dietę wysokotłuszczową zawierającą 45 proc. tłuszczu pochodzącego głównie z tłuszczów nasyconych znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego. 

W ciągu dziewięciu tygodni analizowano próbki kału, oceniano bakterie jelitowe i przeprowadzono testy sprawdzające, czy dieta miała jakikolwiek wpływ na zachowanie zwierząt. Wyniki były zdumiewające.

Szczury na diecie wysokotłuszczowej były cięższe niż szczury w drugiej grupie, ale co ważniejsze - ich mikrobiom jelitowy był znacznie mniej zróżnicowany: miały one istotnie więcej bakterii z kategorii Firmicutes i znacznie mniej z grupy Bacteroidetes.

Ponadto trzy geny powiązane z syntezą serotoniny wykazały zwiększoną aktywność w grupie szczurów spożywających produkty wysokotłuszczowe.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Przetworzone jedzenie to porażka

Przez ostatnie 50 lat byliśmy poddawani eksperymentowi, który całkowicie się nie powiódł. Zakładał on, że przetworzone jedzenie jest lepsze od prawdziwego – pisze na łamach „JAMA Pediatrics” dr Robert H. Lustig, znany amerykański endokrynolog dziecięcy z University of California w San Francisco.

Chociaż serotonina często kojarzy się z pozytywnymi emocjami, badania wykazały, że aktywując pewne neurony, może również powodować objawy podobne do lęku. Hydroksylaza tryptofanowa, czyli tph2, to jeden z trzech genów również powiązanych z problemami nastroju i zwiększonym ryzykiem samobójstwa u ludzi.

„To niesamowite, że sama dieta wysokotłuszczowa może zmienić sposób ekspresji tych genów w mózgu” – powiedział główny autor badania, prof. Christopher Lowry.

Zdaniem naukowców odpowiedzialna za to jest sygnalizacja zapalna. W modelach zwierzęcych otyłość spowodowana dietą wysokotłuszczową zwiększa zapalenie układu nerwowego i związane z lękiem reakcje obronne. 

Jak podkreśla zespół badawczy nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Niektóre, jak te znajdujące się w rybach, oliwie z oliwek, orzechach i nasionach, mają działanie przeciwzapalne i korzystne dla zdrowia mózgu.

mg

Źródło:
https://biolres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40659-024-00505-1

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

    Badanie opublikowane w pierwszych dniach listopada w czasopiśmie Science wykazało, że ograniczenie spożycia cukru w ciągu pierwszych 1000 dni od poczęcia – przez cały okres ciąży aż do drugiego roku życia – może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka przewlekłych chorób w wieku dorosłym.

  • zdj. AdobeStock

    Suplementy białkowe nie dla nastolatków

    Chociaż sportowcy mogą mieć większe zapotrzebowanie na białko niż ich rówieśnicy, jednak powinni być w stanie łatwo uzyskać białko z pożywienia, a nie z suplementów. To szczególnie ważne w przypadku nastolatków.

  • PAP/P. Werewka

    Mózg na cukrze, czyli jak słodycze wpływają na myślenie

    Bez glukozy mózg funkcjonować nie może. Słodycze jednak nie są jej najlepszym źródłem, zwłaszcza, że można po nie sięgać kompulsywnie. Kiedy mózg przyzwyczai się do cukru, trudno mu jest z niego zrezygnować. Tymczasem nadmiar węglowodanów mocno mu szkodzi.

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku