Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry
28.11.2019 , 18:22 Aktualizacja: 29.11.2019, 10:40

Atopowe zapalenie skóry boli?

To FAKT! Ponad 91 proc. chorych na atopowe zapalenie skóry doświadcza przewlekłego bólu, którego nie sposób uśmierzyć – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wśród pacjentów cierpiących na AZS.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

„Rozdrapane do krwi, sączące się rany powodują, że boli całe ciało, a zwykłe nałożenie ubrania staje się ogromnym wyzwaniem. Atopowe zapalenie skóry wbrew powszechnej opinii nie jest wysypką, a poważną przewlekłą chorobą o podłożu immunologicznym, której zaostrzenie może trwać nawet do 192 dni w roku” – podkreślają autorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zrozumieć AZS”, której celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat tej choroby i zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi muszą mierzyć się chorzy, lecz także walka z wykluczeniem społecznym i stygmatyzacją pacjentów z AZS (ze względu na wygląd ich skóry). 

Sprawdź, jakie ubrania powinni nosić chorzy na atopowe zapalenie skóry

Eksperci szacują, że atopowe zapalenie skóry dotyka nawet 15-30 proc. dzieci i 2-10 proc. dorosłych. De facto, jest to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Jej cechą charakterystyczną jest uporczywy i trudny do opanowania świąd oraz bolesne zmiany zapalne pojawiające się na skórze w różnych miejscach ciała (m.in. na twarzy, szyi oraz zgięciach łokciowych i kolanowych). 

Związany z chorobą świąd jest tak silny, że pacjenci często drapią się do krwi, co dodatkowo uszkadza i wysusza skórę. 

– Piekący, przenikliwy ból towarzyszący tej chorobie, który nie pozwala normalnie żyć, to coś o czym bardzo często się zapomina. Nie pytają o niego również lekarze. Tymczasem on istnieje, pacjenci cierpią i trzeba o tym mówić głośno – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. 

Więcej informacji na temat tej choroby, a także namiary do specjalistycznych poradni - dermatologicznych, alergologicznych i psychologicznych - z całej Polski, zajmujących się jej leczeniem, można znaleźć na stronie internetowej kampanii „Zrozumieć AZS”, której inicjatorem jest Fundacja Edukacji Społecznej.

Vik, zdrowie.pap.pl 

Id materiału: 1456

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.