Używanie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko rozwoju suchego oka?

To FAKT! Zespół suchego oka (ZSO) wiąże się z nieprawidłowym nawilżaniem powierzchni oka przez tzw. film łzowy, w efekcie czego wysycha rogówka i spojówka. Istnieje wiele różnych przyczyn oraz czynników ryzyka wystąpienia tej przewlekłej dolegliwości. Niektóre są od nas zależne, a inne nie. Do tych pierwszych eksperci zaliczają m.in. noszenie soczewek kontaktowych.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Wspomniany film łzowy to substancja nawilżająca, oczyszczająca i zabezpieczająca powierzchnię oka (czyli rogówkę), wytwarzana przez specjalne gruczoły znajdujące się w oku. Jego zaburzona produkcja, nadmierne parowanie lub nieprawidłowy skład mogą prowadzić do zespołu suchego oka, czyli przewlekłego, mocno uprzykrzającego codzienne funkcjonowanie schorzenia oczu, które występuje coraz częściej (według różnych szacunków dotyka ponad 10-30 proc. populacji). 

Oczy przed ekranem – jak im ulżyć

Najbardziej charakterystycznym objawem ZSO jest pieczenie oczu. Co ciekawe wcale nie musi występować uczucie suchości - produkcja łez może być prawidłowa, jednak mogą one niewystarczająco nawilżać powierzchnię oka. Inne objawy zespołu suchego oka to m.in. przekrwienie,  uczucie „piasku pod powiekami”, a także wydzielina surowicza w worku spojówkowym.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Letnie urazy oczu

Urazy oka to jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się do okulisty. Wielu można byłoby uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenie. Co ciekawe, mały ból po urazie oka może sugerować, że dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, co robić, gdy do oka coś wpadnie i kiedy nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Wśród przyczyn oraz czynników ryzyka, które wywołują lub nasilają ZSO są m.in. czynniki środowiskowe, jak np. zbyt częste i długie wpatrywanie się w ekran komputera, zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja oraz... noszenie szkieł kontaktowych. Ale do występowania zespołu suchego oka predysponują też niektóre choroby, np. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Sjögrena. Wpływ może mieć też przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji. Wreszcie, nie bez znaczenia jest także wiek – generalnie po 40. roku życia oczy zaczynają produkować mniejszą ilość łez, a swoje dokłada także menopauza u kobiet.

Jak pomóc suchym oczom – porady ekspertów

  • Naucz się często mrugać. Kiedy czujesz, że pieką cię oczy spójrz na coś co jest blisko i potem na coś co jest daleko i tak na zmianę. 
  • Pracując przy komputerze rób częste przerwy (nawet 20 minut),  odrywaj wzrok od ekranu i kieruj go na odległy punkt, najlepiej (jeśli masz taką możliwość) spójrz na coś zielonego to działa kojąco na oczy. 
  • Ustaw monitor komputera 10–20 stopni poniżej poziomu oczu, aby zmniejszyć wielkość szpary powiekowej i zredukować parowanie filmu łzowego.
  • Unikaj sytuacji, które zwiększają parowanie filmu łzowego takich jak palenie tytoniu, dym, silny wiatr, zimne powietrze, suche powietrze, klimatyzacja, otwarte okna.
  • Noś okulary z szerokimi oprawami, które otaczają twarz i zmniejszają ekspozycję na działanie wiatru.
  • Jeśli czujesz, że oczy cię pieką użyj tzw. sztucznych łez, które zastępują te prawdziwe. Najlepiej kupować te bez środków konserwujących. Są dostępne bez recepty i praktycznie nie mają działań ubocznych. Zakraplanie można powtarzać nawet kilka razy na dzień. 
  • Jeśli te metody nie pomagają wybierz się do okulisty, który wskaże odpowiednie leczenie i przepisze właściwe leki.

mw, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Informacje z portalu Medycyny Praktycznej
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku