Zaburzenia seksualne mogą wskazywać na chore serce?

To FAKT! Nierzadko zdarza się, że zaburzenia seksualne - dotyczące zarówno kobiet jak i mężczyzn - są wczesnym sygnałem rozwijającej się po cichu choroby serca lub też całego układu krwionośnego.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Aktywność seksualna może świadczyć nie tylko o stanie relacji z partnerem. Może nam ona także wiele powiedzieć na temat ogólnego stanu zdrowia.   

- Kilka lat przed wystąpieniem poważnych chorób sercowo-naczyniowych i zawału bardzo często u pacjentów występują zaburzenia erekcji. Bardzo ważne jest żeby tego nie bagatelizować i nie zawsze tłumaczyć to stresem – zwraca uwagę dr Monika Łukasiewicz z oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Bielańskiego.

Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego różne dysfunkcje seksualne dotykają niemal 4 mln osób. Do zaburzenia erekcji u mężczyzn, ale także i nieprawidłowości seksualnych u kobiet mogą prowadzić m.in. zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych i to już na wczesnych etapach rozwoju choroby. 

Jak tłumaczy prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii  Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, układ sercowo-naczyniowy i sprawność seksualna to „naczynia połączone”. 

- Zaburzenia seksualne w wielu przypadkach, mogą być wczesnym sygnałem rozwijającej się choroby serca. To bardzo ważna wskazówka dla tych, którzy zawału jeszcze nie mieli, ale już skarżą się na zaburzenia erekcji – ostrzega kardiolog. 

Naczynia prącia są cieńsze niż naczynia wieńcowe i miażdżyca może się w nich ujawnić prędzej niż objawy choroby wieńcowej. Uważa się, że zaburzenia erekcji poprzedzają wystąpienie objawów choroby wieńcowej o 2–3 lata, a zawału serca o 3–5 lat. 

Fot. K. Zborowski/PAP

Pierwszy raz. U 60 proc. młodych jest z miłości

Podobnie nadciśnienie tętnicze (ciśnienie krwi powyżej 140/90 mm Hg) uszkadza śródbłonek – czyli warstwę komórek wyścielających naczynia krwionośne, co z czasem może prowadzić do upośledzenia rozszerzania się tętnic, a w konsekwencji do zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz zmniejszenia satysfakcji seksualnej u kobiet.

Kłopoty z udanym pożyciem mogą powodować też choroby współistniejące (np. cukrzyca) oraz stosowane leczenie. Wśród leków obniżających ciśnienie tętnicze, które mogą powodować lub nasilać zaburzenia erekcji, wymienia się przede wszystkim blokery receptora beta-adrenergicznego i diuretyki tiazydowe.

Przyczyny pogarszania się jakości życia seksualnego są więc często dokładnie takie same, jak te które z czasem prowadzą do wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu: podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, palenie, brak ruchu. Dlatego jeśli chcemy mieć zadowalające życie seksualne, musimy działać prewencyjnie wobec chorób kardiologicznych.

Pamiętajmy też, że seks jest dobrą formą profilaktyki dla chorób serca i naczyń: obniża ciśnienie krwi i poprawia samopoczucie. Ponadto – jak tłumaczą specjaliści: podczas stosunku około pięciokrotnie rośnie poziom oksytocyny we krwi, a hormon ten ma wpływ na temperaturę ciała oraz mikrokrążenie. Do organizmu wydzielane są prolaktyna i oksytocyna, które obniżają poziom stresu i ułatwiają zasypianie. 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: 

Medycyna Praktyczna

ZOBACZ PODOBNE

  • Artlist.io

    Eksperci postulują o dedykowane poradnictwo i darmową antykoncepcję do 25 r.ż.

    Materiał promocyjny

    10 października przedstawiciele koalicji „Prawo do Antykoncepcji” podpisali deklarację, w której postulują m.in. powstanie sieci poradni dedykowanych antykoncepcji i edukacji seksualnej. Domagają się także, by antykoncepcja dla osób do 25 r.ż. była bezpłatna.

  • PAP – Kadr z filmu

    38 proc. Polaków nie ma wystarczającej wiedzy na temat antykoncepcji

    Materiał promocyjny

    Z raportu „Exploring Contraceptive Awareness” przeprowadzonego przez Kantar wynika, że dla 57 proc. badanych internet jest głównym źródłem informacji o antykoncepcji, natomiast jedynie 21 proc. czerpie wiedzę ze szkoły. „Tylko systemowa edukacja seksualna w szkołach może przynieść zmianę” - mówiła Anja Rubik, założycielka i prezeska zarządu Fundacji Sexed.pl, podczas konferencji „Antykoncepcja w Polsce: Między mitem a rzeczywistością”.

  • zdj. AdobeStock/witsarut

    Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

    Stres odbija się na płodności mężczyzn. Przy tym wywołane nim zmiany w ruchliwości plemników występują po stresującym zdarzeniu, a nie w jego trakcie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications”.

  • Grafika:Gedeon Richter Polska

    Gedeon Richter Polska oddaje głos mężczyznom

    Materiał promocyjny

    Badanie Gedeon Richter Polska poświęcone jest mężczyznom - ich zdrowiu, emocjom i samoakceptacji. Najnowszy raport „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny” obala popularne stereotypy o twardych, pozbawionych wrażliwości mężczyznach

NAJNOWSZE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Zaburzenia snu sprzyjają samobójstwom

  • Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

  • Suplementy białkowe nie dla nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy

  • Adobe Stock

    Rehabilitacja domowa – co dalej?

    Rehabilitacją domową zajmuje się ponad 2700 podmiotów. Od przyszłego roku, w wyniku zmiany przepisów, będzie ich już tylko 408. Oznacza to monopolizację tych świadczeń i drastyczne ich ograniczenie, szczególnie dla pacjentów z głęboką niepełnosprawnością, antagonizowanie środowiska. Pracę może stracić ok. 20 tys. fizjoterapeutów – ostrzega Monika Dębińska, członkini zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Rehabilitacji. Jednocześnie wskazuje rozwiązanie, by wyjść z tego impasu.

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!