Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

25.07.2019 , 16:58 Aktualizacja: 11.08.2019, 11:37

Można chorować na depresję w czasie ciąży?

To FAKT! Także wtedy, kiedy ciąża była zaplanowana, a dziecko jest wyczekiwane. To groźny stan zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się malucha.

I jest to wcale nierzadki problem. Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego podaje, że według różnych badań na depresję w ciąży choruje ok. 12 – 19 proc. kobiet.

 

Depresja w ciąży powinna być leczona. Jak wskazuje dr Chrzan-Dętkość, dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, a także stanu przedrzucawkowego. Badania wykazały ponadto, że stres matki w ciąży związany jest ze zmienionymi wzorcami zachowania, emocjonalnymi i poznawczymi u dziecka oraz zmianami w funkcjach regulujących jego reakcje na stres, stany emocjonalne i uwagę. Dziecko kobiety, która w ciąży przechorowała depresję zwiększa ryzyko chorób somatycznych takich jak astma czy otyłość.

Depresja w ciąży może ponadto powrócić wkrótce w postaci depresji poporodowej.

Jak leczy się depresję w ciąży? Metodę omówić powinien z pacjentką lekarz psychiatra. Czasem wystarczy psychoterapia, czasem konieczne jest włączenie leków. 

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Źródła: Wykład dr Magdaleny Chrzan-Dętkoś na temat depresji poporodowej i w ciąży wygłoszony podczas II Kongresu Zdrowia Psychicznego w Warszawie

A.    Szulc, P. Gałecki: Psychiatria, Wyd. Edra and Partners, 2018
 

Id materiału: 1312

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.