Co każda kobieta o raku endometrium wiedzieć powinna

Daje wczesne wyraźne objawy, co w chorobach nowotworowych jest cechą wyjątkową. Rokowanie w przypadku udania się od razu po pomoc jest bardzo dobre. A jednocześnie w Polsce obserwujemy od kilku lat trend wzrostowy jeśli chodzi o zgony z jego powodu. Mowa o raku endometrium. Dowiedz się więcej.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Rak endometrium (trzonu macicy) jest najczęstszym nowotworem dróg rodnych u kobiet. Zachorować można w każdym wieku, ale – jak to bywa w przypadku wszystkich nowotworów – ryzyko wzrasta w wieku mocno dojrzałym. Najczęściej rak endometrium to choroba kobiet w wieku 55-70 lat. To kobiety, które już mają za sobą menopauzę.

Objawy raka endometrium

Kobiety po menopauzie nie powinny bagatelizować jakiegokolwiek krwawienia z dróg rodnych. Taka „miesiączka” powinna skłonić do natychmiastowej wizyty u ginekologa – może być objawem rozwijającego się właśnie raka endometrium. Nie należy też czekać z szukaniem pomocy, kiedy po menopauzie pojawią się plamienia czy ropne upławy z dróg rodnych. Także w takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności wykluczyć bądź potwierdzić raka endometrium.

- To rak łatwo rozpoznawalny – mówi prof. Radosław Mądry, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Na dodatek dobrze rokujący, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

10-15 proc. wszystkich raków endometrium stanowią te rozpoznane przed menopauzą. Wówczas podstawowym objawem raka endometrium są niewiązane z cyklem menstruacyjnym) krwawienia z dróg rodnych lub nadmierne regularne krwawienia bez uzyskania poprawy po leczeniu hormonalnym, szczególnie u kobiet z otyłością. Należy zwracać też uwagę na cykle bezowulacyjne.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Bolesne miesiączki – objaw endometriozy

Silne bóle miesiączkowe? Nie lekceważ ich! To może być endometrioza. Wczesne wykrycie tej choroby to nie tylko szansa na zmniejszenie dolegliwości, ale też zapobieżenie powikłaniom.

Dlaczego u kobiet z otyłością? Bo to ta choroba, a także cukrzyca i nadciśnienie, są istotnymi czynnikami rozwoju raka endometrium. Ekspert informuje, że szacunki mówią, iż nawet 40 proc. raków trzonu macicy związanych jest z nadmiernym BMI.

Drugą grupą, szczególnie narażoną na tę chorobę, są kobiety z wrodzoną mutacją genetyczną – zespołem Lyncha. Predysponuje on także do rozwoju raka jelita grubego. Stąd, jeśli wśród bliskich krewnych zdarzały się zachorowania na te typy nowotworów, warto porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem i nie bagatelizować badań profilaktycznych.

Inne czynniki ryzyka wczesne wystąpienie miesiączki lub późna menopauza, niepłodność (szczególnie na podłożu policystycznych jajników), bezdzietność oraz przyjmowanie jednoskładnikowej terapii hormonalnej.

Diagnostyka raka endometrium

  • Badanie ginekologiczne
  • USG przezpochwowe
  • Biopsja endometrium
  • Badanie histopatologiczne pobranych tkanek.
Fot.PAP/P.Werewka

Menopauza nie oznacza utraty kobiecości

To jak przechodzimy menopauzę ściśle powiązane jest z naszą osobowością – jeśli zawsze byłaś emocjonalna, to możliwe, że w tym czasie emocje się nasilą. Ale nie obawiaj się gwałtownych zmian – to mit. Liczy się jak żyłaś dotychczas, jak chorowałaś – na menopauzę zapracowujesz sobie przez całe życie. Sprawdź czego się spodziewać.

W celu oceny stanu pacjentki wykonuje się także dodatkowe badania, takie jak na przykład zdjęcie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej itp.

Coraz więcej kobiet choruje, coraz więcej umiera

Pomimo tego, że raka endometrium relatywnie łatwo wykryć, coraz więcej kobiet z jego powodu umiera. W ciągu kilku lat zanotowano 10 punktów procentowych wzrostu śmiertelności w tej chorobie.

- Niepokoi trend wzrostowy umieralności z tego powodu – mówi prof. Joanna Didkowska kierująca działem epidemiologii nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie.

Dodaje, że nie są znane przyczyny tego zjawiska. 

- Może trzeba sprawdzić, jak te kobiety są leczone? – zastanawia się ekspertka.

Prof. Mądry spekuluje, że być może szwankuje diagnostyka – takim niebezpiecznym punktem być może są badania histopatologiczne. Być może stopień zaawansowania choroby jest błędnie kwalifikowany jako pierwsze i drugie stadium. 

Jego zdaniem należy też zwrócić uwagę na to, by decyzję o tzw. leczeniu uzupełniającym (po zabiegu chirurgicznym) podejmował wielospecjalistyczny zespół lekarski – w ten sposób szansa na wybór najlepszej opcji terapeutycznej jest bardzo wysoka.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródła: Debata ‘Nowotwory ginekologiczne – CZAS DZIAŁAĆ!” zorganizowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia w Centrum Prasowym PAP 30 września 2022.

Strona internetowa onkonet.pl: Rak trzonu macicy (rak endometrium) - objawy, diagnostyka, leczenie - opracowanie dla lekarzy  

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku