Osteoporozę można mieć pomimo prawidłowego wyniku badania gęstości kości?
To FAKT! Choć podstawą stwierdzenia osteoporozy jest badanie densytometryczne kręgosłupa oraz szyjki kości udowej, które sprawdza gęstość kości, to wynik prawidłowy nie wyklucza tej podstępnej i przewlekłej choroby. Kluczowy dla diagnozy jest wywiad sprawdzający czynniki ryzyka, w tym m.in. wiek pacjenta.
Przypomina o tym prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w trakcie kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”, której celem jest m.in. zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z osteoporozy.
Choć osteoporoza może się zdarzyć nawet u dzieci, jest jednak przede wszystkim dotkliwym problemem zdrowotnym w populacji powyżej 50. r.ż. W tej grupie wiekowej osteoporozę ma około 1/3 kobiet oraz 8 proc. mężczyzn. Zagrożenie wzrasta wraz z wiekiem i jest większe, jeśli ktoś pali, pije alkohol (w ilości co najmniej jednego kieliszka wina/szklankę piwa/kieliszek wódki codziennie) oraz nie dostarczał i nie dostarcza sobie wystarczających ilości wapnia i witaminy D w diecie (zwłaszcza w okresie dorastania).
Szczególnie zagrożeni osteoporozą są ludzie z historią terapii hormonalnej raka (piersi u kobiet i mężczyzn, prostaty – u mężczyzn). U wielu takich pacjentów wskutek koniecznego leczenia antynowotworowego może rozwinąć się wtórna osteoporoza.
Prof. Ewa Marcinkowska-Suchowierska przypomina, że wiele przypadków osteoporozy pozostaje niezdiagnozowanych, także u osób po złamaniach. Podkreśla, że jeśli doszło do tzw. niskoenergetycznego złamania kości (np. wskutek banalnego upadku bez dużego nacisku na kość), to można domniemywać, że jest to złamanie osteoporotyczne i należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku tej choroby.
Bywają też złamania niezauważone – np. kręgów. Oprócz bólu, który przemija, jedynym symptomem jest wówczas spadek wzrostu (poniżej 4 cm od wzrostu wyjściowego). Lekarze zwracają uwagę, że także w takim przypadku może się zdarzyć, że wynik badania densytometrycznego będzie prawidłowy.
Osteoporoza objawia się złamaniami. Najczęściej łamią się: kręgosłup, kość promieniowa, szyjka kości udowej. Po złamaniu szyjki kości udowej w ciągu roku umiera co 5. doznająca takiego urazu kobieta i co 4. mężczyzna. Osteoporoza to jedna z głównych przyczyn trwałej niepełnosprawności.
Jw, zdrowie.pap.pl
Źródło:
Wypowiedzi ekspertów oraz materiały prasowe z konferencji na temat celów kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”, która odbyła się 12 września 2019 roku w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.