Osteoporozę można mieć pomimo prawidłowego wyniku badania gęstości kości?

To FAKT! Choć podstawą stwierdzenia osteoporozy jest badanie densytometryczne kręgosłupa oraz szyjki kości udowej, które sprawdza gęstość kości, to wynik prawidłowy nie wyklucza tej podstępnej i przewlekłej choroby. Kluczowy dla diagnozy jest wywiad sprawdzający czynniki ryzyka, w tym m.in. wiek pacjenta.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Przypomina o tym prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w trakcie kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”, której celem jest m.in. zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z osteoporozy.

Choć osteoporoza może się zdarzyć nawet u dzieci, jest jednak przede wszystkim dotkliwym problemem zdrowotnym w populacji powyżej 50. r.ż. W tej grupie wiekowej osteoporozę ma około 1/3 kobiet oraz 8 proc. mężczyzn. Zagrożenie wzrasta wraz z wiekiem i jest większe, jeśli ktoś pali, pije alkohol (w ilości co najmniej jednego kieliszka wina/szklankę piwa/kieliszek wódki codziennie) oraz nie dostarczał i nie dostarcza sobie wystarczających ilości wapnia i witaminy D w diecie (zwłaszcza w okresie dorastania).

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

O raku piersi w pytaniach i odpowiedziach

Rak piersi to choroba przede wszystkim kobiet. O profilaktycznych badaniach USG czy mammografii wiedzą chyba wszyscy, ale jest grupa kobiet, której zaleca się również rezonans magnetyczny piersi. Poznaj fakty o tej chorobie.

Szczególnie zagrożeni osteoporozą są ludzie z historią terapii hormonalnej raka (piersi u kobiet i mężczyzn, prostaty – u mężczyzn). U wielu takich pacjentów wskutek koniecznego leczenia antynowotworowego może rozwinąć się wtórna osteoporoza.

Prof. Ewa Marcinkowska-Suchowierska przypomina, że wiele przypadków osteoporozy pozostaje niezdiagnozowanych, także u osób po złamaniach. Podkreśla, że jeśli doszło do tzw. niskoenergetycznego złamania kości (np. wskutek banalnego upadku bez dużego nacisku na kość), to można domniemywać, że jest to złamanie osteoporotyczne i należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku tej choroby.

Bywają też złamania niezauważone – np. kręgów. Oprócz bólu, który przemija, jedynym symptomem jest wówczas spadek wzrostu (poniżej 4 cm od wzrostu wyjściowego). Lekarze zwracają uwagę, że także w takim przypadku może się zdarzyć, że wynik badania densytometrycznego będzie prawidłowy. 

Osteoporoza objawia się złamaniami. Najczęściej łamią się: kręgosłup, kość promieniowa, szyjka kości udowej. Po złamaniu szyjki kości udowej w ciągu roku umiera co 5. doznająca takiego urazu kobieta i co 4. mężczyzna. Osteoporoza to jedna z głównych przyczyn trwałej niepełnosprawności.

Jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

Wypowiedzi ekspertów oraz materiały prasowe z konferencji na temat celów kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”, która odbyła się 12 września 2019 roku w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością