Osteoporozę można mieć pomimo prawidłowego wyniku badania gęstości kości?

To FAKT! Choć podstawą stwierdzenia osteoporozy jest badanie densytometryczne kręgosłupa oraz szyjki kości udowej, które sprawdza gęstość kości, to wynik prawidłowy nie wyklucza tej podstępnej i przewlekłej choroby. Kluczowy dla diagnozy jest wywiad sprawdzający czynniki ryzyka, w tym m.in. wiek pacjenta.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Przypomina o tym prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Kliniki Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w trakcie kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”, której celem jest m.in. zwiększenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z osteoporozy.

Choć osteoporoza może się zdarzyć nawet u dzieci, jest jednak przede wszystkim dotkliwym problemem zdrowotnym w populacji powyżej 50. r.ż. W tej grupie wiekowej osteoporozę ma około 1/3 kobiet oraz 8 proc. mężczyzn. Zagrożenie wzrasta wraz z wiekiem i jest większe, jeśli ktoś pali, pije alkohol (w ilości co najmniej jednego kieliszka wina/szklankę piwa/kieliszek wódki codziennie) oraz nie dostarczał i nie dostarcza sobie wystarczających ilości wapnia i witaminy D w diecie (zwłaszcza w okresie dorastania).

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

O raku piersi w pytaniach i odpowiedziach

Rak piersi to choroba przede wszystkim kobiet. O profilaktycznych badaniach USG czy mammografii wiedzą chyba wszyscy, ale jest grupa kobiet, której zaleca się również rezonans magnetyczny piersi. Poznaj fakty o tej chorobie.

Szczególnie zagrożeni osteoporozą są ludzie z historią terapii hormonalnej raka (piersi u kobiet i mężczyzn, prostaty – u mężczyzn). U wielu takich pacjentów wskutek koniecznego leczenia antynowotworowego może rozwinąć się wtórna osteoporoza.

Prof. Ewa Marcinkowska-Suchowierska przypomina, że wiele przypadków osteoporozy pozostaje niezdiagnozowanych, także u osób po złamaniach. Podkreśla, że jeśli doszło do tzw. niskoenergetycznego złamania kości (np. wskutek banalnego upadku bez dużego nacisku na kość), to można domniemywać, że jest to złamanie osteoporotyczne i należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku tej choroby.

Bywają też złamania niezauważone – np. kręgów. Oprócz bólu, który przemija, jedynym symptomem jest wówczas spadek wzrostu (poniżej 4 cm od wzrostu wyjściowego). Lekarze zwracają uwagę, że także w takim przypadku może się zdarzyć, że wynik badania densytometrycznego będzie prawidłowy. 

Osteoporoza objawia się złamaniami. Najczęściej łamią się: kręgosłup, kość promieniowa, szyjka kości udowej. Po złamaniu szyjki kości udowej w ciągu roku umiera co 5. doznająca takiego urazu kobieta i co 4. mężczyzna. Osteoporoza to jedna z głównych przyczyn trwałej niepełnosprawności.

Jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

Wypowiedzi ekspertów oraz materiały prasowe z konferencji na temat celów kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”, która odbyła się 12 września 2019 roku w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

    Warto mówić, pisać, trąbić, że nie wszędzie robimy kupy. A jak już zrobimy, sprzątamy po sobie. Jako społeczeństwo jesteśmy nastawieni, żeby wszystko było ładne estetyczne, najlepiej młode, piękne i zdrowe. Zapominamy chyba, że wydalanie stolca jest ogromnie ważnie. Nie na darmo jest to słynne „stolec był?” – mówi dr Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei – UM w Poznaniu.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

NAJNOWSZE

  • ABM

    W środę konferencja prasowa ABM

    W najbliższą środę, o godz.14.00 zapraszamy na konferencję prasową Agencji Badań Medycznych, podczas której nastąpi rozstrzygnięcie konkursu pt. "Badania kliniczne dla zdrowszej przyszłości pacjentów".

  • Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

  • Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

  • Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

  • Geny to nie wyrok

  • Adobe Stock

    Czatboty i sztuczna inteligencja na razie nie zastąpią lekarza

    Coraz częściej informacji medycznych szukamy za pośrednictwem czatbotów i asystentów domowych zasilanych przez sztuczną inteligencję (SI lub AI). Póki co udzielane przez nie porady powinniśmy jednak traktować z dużym dystansem. Absolutnie nie należy zastępować nimi fachowych rozpoznań medycznych – przestrzegają specjaliści.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy