Koronawirus w mediach: COVID COVIDA COVIDEM pogania

Od stycznia odmieniany jest w naszych mediach przez wszystkie przypadki. Każdego ranka, każdego popołudnia i każdego wieczora. Cztery razy po dwa razy, osiem razy raz po raz. Już na samą myśl o przeglądzie prasy czy internetu robi się przez to niektórym słabo. Za to o innych chorobach prawie nic, cicho sza! Jakby nagle przestały istnieć. Pora to zmienić.

Fot. PAP
Fot. PAP

Tak medialnej epidemii świat jeszcze nie widział. I Polska też. Dość powiedzieć, że tylko w ciągu ośmiu tygodni, począwszy od połowy stycznia do 12 marca br., w polskich mediach i „internetach” odnotowano łącznie grubo ponad milion publikacji na temat nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej przez niego epidemii choroby COVID-19. 

Siłą rzeczy, również na łamach Serwisu Zdrowie w ciągu ostatnich trzech miesięcy brylował przede wszystkim on: new coronavirus! Prawdziwa gwiazda mediów AD 2020! Tak więc pisaliśmy o nim „namiętnie”, podobnie jak inne media – w odpowiedzi na wielki głód informacji na jego temat. O tym, że głód ten był naprawdę wielki świadczą rekordowe wyniki oglądalności wielu portali zajmujących się zdrowiem, w tym również i Serwisu Zdrowie. W szczycie zainteresowania Polaków nowym koronawirusem, który przypadł na przełomie lutego i marca Serwis Zdrowie notował nawet blisko 50 tys. odsłon dziennie, dzięki czemu od początku roku do teraz nasz portal zanotował w sumie rekordowe 3,3 mln odsłon. 

Z danych Google Analytics wynika jednak, że począwszy od maja głód informacji na temat nowego koronawirusa zaczął w Polsce szybko słabnąć. Także po ruchu na naszym portalu widać, że Polacy oswoili się już z pandemią i wynikającą z niej „nową normalnością”. I choć medialne super-korona-fajerwerki się już skończyły, to jednak wciąż w mediach temat koronawirusa zdaje się być mocno nadreprezentowany. 

Dzieje się to niestety kosztem innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby neurodegeneracyjne, choroby psychiczne czy nowotwory. Te tematy w ostatnich miesiącach i tygodniach zostały przez nowego koronawirusa niemal całkowicie wyparte z przestrzeni medialnej albo jak kto woli zapędzone w medialny kozi róg. Pora to zmienić i przywrócić właściwe proporcje! 

Apelują o to rządzący, lekarze i międzynarodowi eksperci, podkreślając, że zaniedbanie badań diagnostycznych czy leczenia innych chorób niż COVID-19 (które przecież wcale nie zniknęły) może doprowadzić do szybkiego przyrostu liczby zaawansowanych i trudnych do leczenia nowych przypadków chorób przewlekłych, jak też wzrostu częstości występowania powikłań związanych z takimi chorobami. 

W prestiżowym magazynie medycznym „The Lancet” ukazał się niedawno komentarz napisany przez grupę pracowników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w którym podkreślono, że w dobie pandemii COVID-19 do głównych priorytetów tej instytucji wciąż należy prewencja i kontrola niezakaźnych chorób przewlekłych (tzw. cywilizacyjnych), a więc chorób innych niż COVID-19. Autorzy tego komentarza dodają jednocześnie, że najbardziej obecnie dotkniętym chorobami cywilizacyjnymi regionem świata jest Europa, gdzie notuje się najwyższe na świecie wskaźniki zachorowalności i śmiertelności z ich powodu. 

Ba! Walka z niezakaźnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca typu 2, otyłość czy choroby układu oddechowego, są zdaniem autorów wspomnianego komentarza w dobie pandemii jeszcze ważniejsze niż wcześniej! A to m.in. dlatego, że jak wykazały liczne badania pacjenci z chorobami przewlekłymi, np. nadciśnieniem, cukrzycą czy chorobą niedokrwienną serca, są dużo bardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia nowym koronawirusem i zgon z tego powodu, w porównaniu do ludzi nie mających takich obciążeń.

Warto wziąć pod uwagę ten głos i w tzw. „nowej normalności” przywrócić innych chorobom należne im miejsce w przestrzeni publicznej. Zarówno na łamach mediów, jak i w ustach polityków, celebrytów czy innych influencerów. 

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

„Koronawirus. Raport medialny” - opracowanie agencji Publicon i firmy Press-Service Monitoring Mediów. 

Artykuł z magazynu „The Lancet” zatytułowany „Prevention and control of non-communicable diseases in the COVID-19 response” (Vol 395 May 30, 2020). 

Google Analytics

Ekspert

Fot. PAP

Wiktor Szczepaniak - Od ponad 15 lat pracuje w ogólnopolskich mediach, specjalizując się najpierw w dziennikarstwie ekonomicznym (Puls Biznesu), a obecnie naukowym i medycznym (Serwis Zdrowie PAP). Posiada też kilkuletnie doświadczenie w działalności public relations (Instytut Żywności i Żywienia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej). Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się różnymi aspektami i uwarunkowaniami zdrowia, w tym zwłaszcza profilaktyką zdrowotną, psychologią zdrowia i medycyną spersonalizowaną, a także wpływem mediów na zdrowie publiczne. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. W wolnym czasie ciągnie go w góry i do lasu.

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy