Trening interwałowy opóźnia starzenie się

Trening interwałowy to skuteczny sposób na opóźnienie starzenia się – wynika z najnowszych badań Mayo Clinic. Co ciekawe, wygląda na to, że najlepiej pod tym względem działa na osoby starsze.

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” – twierdził doktor Wojciech Oczko, nadworny lekarz Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy.

Od XVI wieku metody leczenia znacznie się poprawiły, ale nie udało się wynaleźć ani środka profilaktycznego, ani leku zastępującego ruch. Z jego braku ludzie nadal chorują.

Aby utrzymać w zdrowiu ducha i ciało, doktor Oczko zalecał współczesnym szermierkę, jazdę konną, zapasy, piłkę i tańce. Wiemy, że korzystnie działają także inne aktywności, bardziej dostosowane do obecnych realiów – jazda na rowerze, tai chi, marsz, a nawet mniej oczywiste - chodzenie pieszo czy sprzątanie.

Nie tylko siła mięśni

Najnowsze badania dowodzą , że ćwiczenia fizyczne poprawiają odporność, utrzymują w sprawności mózg, zapobiegają bezsenności, przedłużają życie i poprawiają jego jakość. A przybywa twardych dowodów na to, że ruch opóźnia starzenie się.

O ile sam związek wysiłku mięśni z lepszym zdrowiem znany jest od wieków, jego dokładny mechanizm na poziomie komórkowym zaczęliśmy poznawać stosunkowo niedawno.

Zespół doktora Matthew M. Robinsona z Mayo Clinic w Rochester (USA) wykazał, że intensywny trening interwałowy (krótkie okresy intensywnego wysiłku, przeplatane wysiłkiem umiarkowanym) może skorygować związane z wiekiem zmiany w mitochondriach - czyli tej części komórki, która wytwarza energię. Inaczej mówiąc, wiadomo już, dlaczego ćwiczenia dodają energii.

Opublikowana na łamach pism „Cell Metabolism” praca dotyczyła ćwiczeń aerobowych- takich jak chodzenie i jazda na rowerze. W badaniach brało udział 72 ochotników - 36 kobiet oraz 36 mężczyzn. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe - „młodych”( do 18. do 30. roku życia) oraz „starszych” (65 do 80 lat). Badanym przydzielano jeden z trzech programów ćwiczeń: trening interwałowy na rowerze, podnoszenie ciężarów lub ich połączenie.

Seniorzy – na rower!

U osób trenujących z ciężarkami poprawiła się masa mięśniowa, jednak interwałowa jazda na rowerze dała coś więcej. Jak wykazało porównanie próbek mięśni pobranych z uda tych ochotników z próbkami osób prowadzących siedzący tryb życia, pod wpływem ćwiczeń aerobowych komórki wytworzyły więcej białek dla swoich mitochondriów oraz dla odpowiedzialnych za powstawanie białek rybosomów.

PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Jakie ćwiczenia dla seniora?

Ruch to zdrowie - to wiedzą wszyscy. Tylko jaką aktywność wybrać dla seniora, by mu nie zaszkodzić? To zależy od jego stanu.

Dowiedz się więcej

W przypadku mitochondriów parametry opisujące ich sprawność poprawiły się pod wpływem treningu - w młodszej grupie o 49 proc., ale w starszej – aż o 69 proc.! W efekcie komórki dużo wolniej się starzały. Wzrosła także wrażliwość na insulinę, co oznacza zmniejszenie ryzyka cukrzycy.

Oczywiście, w sytuacji, jeśli osoby starsze mają zaburzenia równowagi, lepiej nie jeździć na rowerze, a wybrać - w porozumieniu z lekarzem - inny rodzaj ćwiczeń. 

Trening interwałowy nie zwiększał jednak siły u osób starszych - dlatego, choć autorzy zalecają przede wszystkim taką formę wysiłku, warto także potrenować siłowo, jeśli to tylko możliwe.

- W oparciu o całą posiadaną przez nas wiedzę, nic nie jest w stanie zastąpić tych programów ćwiczeń, gdy chodzi o opóźnienie procesu starzenia – powiedział cytowany przez „EurekAlert” dr Sreekumaran Nair, niejako powtarzając aforyzm doktora Oczki.

Paweł Wernicki (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • zdj. AdobeStock/DimaBerlin

    Gdy dużo siedzisz, lepsze częste przerwy niż regularne ćwiczenia

    Naukowcy odkryli, że negatywne skutki długotrwałego siedzenia mogą być tak silne, że dojrzałe osoby, które przez większą część dnia siedzą, ale regularnie ćwiczą, mogą być i tak w grupie ryzyka różnych schorzeń, w tym - demencji. Lepiej robić sobie częste przerwy na ćwiczenia czy krótki intensywny spacer.

  • archiwum prywatne Mai Makowskiej

    Cukrzyca lubi sport

    Sport ma bardzo dobry wpływ na utrzymywanie glikemii w normie. Podnosi wrażliwość na insulinę – można przez to zmniejszyć jej podaż. Po prostu cukrzyca i sport bardzo się lubią – przyznaje Maja Makowska, triatlonistka, ultrakolarka, w sieci znana jako Sugar Woman.

  • P.Werewka

    Energiczny spacer to też forma ćwiczeń

    Lekarz zaleca więcej aktywności fizycznej? Nie musisz od razu zapisywać się na zumbę albo kupować sprzęt narciarski. Nawet coś tak prostego jak codzienny, energiczny spacer może pomóc ci zadbać zdrowie.

  • PAP

    Cukrzyca to choroba dziedziczna?

    To MIT, choć można odziedziczyć pewne predyspozycje do zachorowania na tę chorobę, zarówno typu 1, jak i typu 2. Z wiedzy na ten temat warto wyciągnąć praktyczne wnioski.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku