Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
11.05.2017 , 15:27 Aktualizacja: 11.05.2017, 15:38

Trening interwałowy opóźnia starzenie się

Trening interwałowy to skuteczny sposób na opóźnienie starzenia się – wynika z najnowszych badań Mayo Clinic. Co ciekawe, wygląda na to, że najlepiej pod tym względem działa na osoby starsze.

Fot. PAP/Jacek Turczyk Fot. PAP/Jacek Turczyk

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” – twierdził doktor Wojciech Oczko, nadworny lekarz Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy.

Od XVI wieku metody leczenia znacznie się poprawiły, ale nie udało się wynaleźć ani środka profilaktycznego, ani leku zastępującego ruch. Z jego braku ludzie nadal chorują.

Aby utrzymać w zdrowiu ducha i ciało, doktor Oczko zalecał współczesnym szermierkę, jazdę konną, zapasy, piłkę i tańce. Wiemy, że korzystnie działają także inne aktywności, bardziej dostosowane do obecnych realiów – jazda na rowerze, tai chi, marsz, a nawet mniej oczywiste - chodzenie pieszo czy sprzątanie.

Nie tylko siła mięśni

Najnowsze badania dowodzą , że ćwiczenia fizyczne poprawiają odporność, utrzymują w sprawności mózg, zapobiegają bezsenności, przedłużają życie i poprawiają jego jakość. A przybywa twardych dowodów na to, że ruch opóźnia starzenie się.

O ile sam związek wysiłku mięśni z lepszym zdrowiem znany jest od wieków, jego dokładny mechanizm na poziomie komórkowym zaczęliśmy poznawać stosunkowo niedawno.

Zespół doktora Matthew M. Robinsona z Mayo Clinic w Rochester (USA) wykazał, że intensywny trening interwałowy (krótkie okresy intensywnego wysiłku, przeplatane wysiłkiem umiarkowanym) może skorygować związane z wiekiem zmiany w mitochondriach - czyli tej części komórki, która wytwarza energię. Inaczej mówiąc, wiadomo już, dlaczego ćwiczenia dodają energii.

Opublikowana na łamach pism „Cell Metabolism” praca dotyczyła ćwiczeń aerobowych- takich jak chodzenie i jazda na rowerze. W badaniach brało udział 72 ochotników - 36 kobiet oraz 36 mężczyzn. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe - „młodych”( do 18. do 30. roku życia) oraz „starszych” (65 do 80 lat). Badanym przydzielano jeden z trzech programów ćwiczeń: trening interwałowy na rowerze, podnoszenie ciężarów lub ich połączenie.

Seniorzy – na rower!

U osób trenujących z ciężarkami poprawiła się masa mięśniowa, jednak interwałowa jazda na rowerze dała coś więcej. Jak wykazało porównanie próbek mięśni pobranych z uda tych ochotników z próbkami osób prowadzących siedzący tryb życia, pod wpływem ćwiczeń aerobowych komórki wytworzyły więcej białek dla swoich mitochondriów oraz dla odpowiedzialnych za powstawanie białek rybosomów.

Dowiedz się więcej

W przypadku mitochondriów parametry opisujące ich sprawność poprawiły się pod wpływem treningu - w młodszej grupie o 49 proc., ale w starszej – aż o 69 proc.! W efekcie komórki dużo wolniej się starzały. Wzrosła także wrażliwość na insulinę, co oznacza zmniejszenie ryzyka cukrzycy.

Oczywiście, w sytuacji, jeśli osoby starsze mają zaburzenia równowagi, lepiej nie jeździć na rowerze, a wybrać - w porozumieniu z lekarzem - inny rodzaj ćwiczeń. 

Trening interwałowy nie zwiększał jednak siły u osób starszych - dlatego, choć autorzy zalecają przede wszystkim taką formę wysiłku, warto także potrenować siłowo, jeśli to tylko możliwe.

- W oparciu o całą posiadaną przez nas wiedzę, nic nie jest w stanie zastąpić tych programów ćwiczeń, gdy chodzi o opóźnienie procesu starzenia – powiedział cytowany przez „EurekAlert” dr Sreekumaran Nair, niejako powtarzając aforyzm doktora Oczki.

Paweł Wernicki (zdrowie.pap.pl)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 260

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.