Trening interwałowy opóźnia starzenie się

Trening interwałowy to skuteczny sposób na opóźnienie starzenia się – wynika z najnowszych badań Mayo Clinic. Co ciekawe, wygląda na to, że najlepiej pod tym względem działa na osoby starsze.

Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” – twierdził doktor Wojciech Oczko, nadworny lekarz Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy.

Od XVI wieku metody leczenia znacznie się poprawiły, ale nie udało się wynaleźć ani środka profilaktycznego, ani leku zastępującego ruch. Z jego braku ludzie nadal chorują.

Aby utrzymać w zdrowiu ducha i ciało, doktor Oczko zalecał współczesnym szermierkę, jazdę konną, zapasy, piłkę i tańce. Wiemy, że korzystnie działają także inne aktywności, bardziej dostosowane do obecnych realiów – jazda na rowerze, tai chi, marsz, a nawet mniej oczywiste - chodzenie pieszo czy sprzątanie.

Nie tylko siła mięśni

Najnowsze badania dowodzą , że ćwiczenia fizyczne poprawiają odporność, utrzymują w sprawności mózg, zapobiegają bezsenności, przedłużają życie i poprawiają jego jakość. A przybywa twardych dowodów na to, że ruch opóźnia starzenie się.

O ile sam związek wysiłku mięśni z lepszym zdrowiem znany jest od wieków, jego dokładny mechanizm na poziomie komórkowym zaczęliśmy poznawać stosunkowo niedawno.

Zespół doktora Matthew M. Robinsona z Mayo Clinic w Rochester (USA) wykazał, że intensywny trening interwałowy (krótkie okresy intensywnego wysiłku, przeplatane wysiłkiem umiarkowanym) może skorygować związane z wiekiem zmiany w mitochondriach - czyli tej części komórki, która wytwarza energię. Inaczej mówiąc, wiadomo już, dlaczego ćwiczenia dodają energii.

Opublikowana na łamach pism „Cell Metabolism” praca dotyczyła ćwiczeń aerobowych- takich jak chodzenie i jazda na rowerze. W badaniach brało udział 72 ochotników - 36 kobiet oraz 36 mężczyzn. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe - „młodych”( do 18. do 30. roku życia) oraz „starszych” (65 do 80 lat). Badanym przydzielano jeden z trzech programów ćwiczeń: trening interwałowy na rowerze, podnoszenie ciężarów lub ich połączenie.

Seniorzy – na rower!

U osób trenujących z ciężarkami poprawiła się masa mięśniowa, jednak interwałowa jazda na rowerze dała coś więcej. Jak wykazało porównanie próbek mięśni pobranych z uda tych ochotników z próbkami osób prowadzących siedzący tryb życia, pod wpływem ćwiczeń aerobowych komórki wytworzyły więcej białek dla swoich mitochondriów oraz dla odpowiedzialnych za powstawanie białek rybosomów.

PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Jakie ćwiczenia dla seniora?

Ruch to zdrowie - to wiedzą wszyscy. Tylko jaką aktywność wybrać dla seniora, by mu nie zaszkodzić? To zależy od jego stanu.

Dowiedz się więcej

W przypadku mitochondriów parametry opisujące ich sprawność poprawiły się pod wpływem treningu - w młodszej grupie o 49 proc., ale w starszej – aż o 69 proc.! W efekcie komórki dużo wolniej się starzały. Wzrosła także wrażliwość na insulinę, co oznacza zmniejszenie ryzyka cukrzycy.

Oczywiście, w sytuacji, jeśli osoby starsze mają zaburzenia równowagi, lepiej nie jeździć na rowerze, a wybrać - w porozumieniu z lekarzem - inny rodzaj ćwiczeń. 

Trening interwałowy nie zwiększał jednak siły u osób starszych - dlatego, choć autorzy zalecają przede wszystkim taką formę wysiłku, warto także potrenować siłowo, jeśli to tylko możliwe.

- W oparciu o całą posiadaną przez nas wiedzę, nic nie jest w stanie zastąpić tych programów ćwiczeń, gdy chodzi o opóźnienie procesu starzenia – powiedział cytowany przez „EurekAlert” dr Sreekumaran Nair, niejako powtarzając aforyzm doktora Oczki.

Paweł Wernicki (zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Nie musisz biegać

    Bieganie wydaje się oczywistym wyborem, gdy chcemy zadbać o zdrowie, kondycję czy schudnąć. Jednak nie każdy może, chce czy powinien biegać. Zresztą istnieje wiele alternatyw, które oferują porównywalne korzyści zdrowotne bez obciążania stawów i ryzyka kontuzji: nordic walking, slow jogging, marszobiegi czy trening funkcjonalny.

  • zdj. AdobeStock

    Złe nawyki w toalecie prowadzą do dysfunkcji

    Stres i pośpiech jaki towarzyszy nam we współczesnym życiu źle wpływają na dno miednicy. Dodatkowo znaczna część społeczeństwa praktykuje złe nawyki w toalecie. Te oraz inne czynniki powodują, że mięśnie dna miednicy pracują na zwiększonych obrotach. Są permanentnie przeciążone. Nauczyliśmy się funkcjonować w biegu i ta nasza ciągła gotowość do działania stopniowo nas oddala od pełnego odczuwania naszych ciał, zaburza jego świadomość i powoduje chroniczne napięcie mięśni. Często dzieje się to do tego stopnia, że w końcu „zapominamy”, jak to jest umieć się rozluźniać – mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna Barbara Forczek-Iwon.

  • Adobe Stock

    Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

    Endoprotezy to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, łączące w sobie najnowsze zdobycze chirurgii oraz inżynierii biomedycznej, czerpiące też z technologii kosmicznych. Stałe implanty wszczepiane do wnętrza ciała mogą zastąpić nie tylko uszkodzone stawy lub kości, ale nawet zniszczoną chorobą krtań czy drogi żółciowe

  • Adobe

    Haluksy to trójwymiarowa deformacja

    Haluksy, zwane też koślawymi paluchami to jedna z najczęstszych deformacji stóp. Choć często kojarzą się głównie z charakterystycznym „guzkiem” po przyśrodkowej stronie stawu palucha, w rzeczywistości stanowią złożoną, trójwymiarową wadę, której mechanizm powstawania wciąż jest obiektem badań i debat w środowisku ortopedycznym. 

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

    Wyobraźmy sobie materiał elastyczny jak gumka, który powstał z połączenia genów owada i człowieka – i który w przyszłości posłuży do regeneracji ludzkich tkanek czy wygładzania zmarszczek. Brzmi jak science fiction? A jednak w polskim laboratorium powstają właśnie takie białka rekombinowane o niezwykłych właściwościach. 

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać