Czy soda oczyszczona leczy raka

To MIT. Choć soda bywa stosowana w lecznictwie, nie ma żadnych naukowych dowodów, aby była skuteczna w leczeniu nowotworów. Co więcej jej długotrwałe przyjmowanie na własną rękę grozi wzrostem ryzyka chorób serca, wątroby oraz nadciśnieniem tętniczym. 

zdj.PAP
zdj.PAP

Soda jest stosowana przede wszystkim w celu neutralizacji kwasów. Rozpuszczoną w wodzie poleca się stosować ją w trakcie zgagi. Nie uleczy tej przypadłości, ale przyniesie chwilową ulgę. Neutralizująca kwas moczowy soda bywa pomocna również w czasie pieluszkowego zapalenia skóry i infekcji dróg moczowych. 

Zwolennicy zastosowania sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów uważają, że zmniejszenie kwasowości organizmu (czynienie go bardziej zasadowym) zapobiegnie wzrostowi i rozprzestrzenianiu się guzów. Uważają, że spożywanie pokarmów alkalicznych, takich jak soda, zmniejszy kwasowość organizmu. Niestety to nie działa w ten sposób. Nasze ciało utrzymuje dość stabilny poziom pH niezależnie od tego, co jemy.

Po Internecie krąży przepis na mieszkankę sody z cytryną, których połączenie daj rzekomo najlepsze efekty.  

Skąd wziął się pomysł, że soda może pomóc leczyć raka?

Wyższe poziomy kwasowości stwierdzono w tkankach otaczających guzy oporne na leczenie. Naukowcy odkryli mechanizmy stojące za tą zwiększoną kwasowością. W niektórych guzach litych (np. mięsakach ) komórki znajdujące się głęboko w nowotworze są niedotlenione, co oznacza, że są pozbawione tlenu. Jak wyjaśniają specjaliści aby przetrwać, niedotlenione komórki rakowe wykorzystują glukozę, a nie tlen, jako główne źródło energii. Pozbawione tlenu, niedotlenione komórki rakowe metabolizują glukozę (cukier) do kwasu mlekowego, co zwiększa kwasowość guza i jego otoczenia. Kwaśne środowisko ułatwia wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych (czyli przerzuty) do innych części ciała. 

archiwum PAP

Alternatywne metody leczenia mogą zniweczyć twoją szansę na wyzdrowienie

Przerażeni diagnozą raka i czekającym ich trudnym leczeniem niektórzy chorzy szukają alternatywnych terapii. To zrozumiałe – mówią lekarze - w krytycznej sytuacji poszukuje się ratunku wszędzie. Ale, choć alternatywne metody kuszą perspektywą wyleczenia, brakiem powikłań i bólu, często nie tylko nie szkodzą, ale zmniejszają szanse na wyleczenie. Dowiedz się więcej.


Teoria leczenia raka sodą oczyszczoną stała się niezwykle popularna dzięki odkryciom dr Tullia Simonciniego, którego zdaniem rak jest formą przerostu kandidozy, czyli infekcji wywołanej przez grzyby candida. Bazując na tym twierdzeniu zaproponował uniwersalną kurację - spożywanie sody oczyszczonej której Candida panicznie się boi. Został on jednak wyśmiany przez środowisko medyczne i okrzyknięty oszustem. Po tym jak co najmniej dwóch pacjentów z rakiem zmarło po otrzymaniu zastrzyków z sody oczyszczonej od dr Simonciniego został on pozbawiony licencji lekarskiej we Włoszech i został osadzony w więzieniu za zawinione spowodowanie śmierci.

Teoria włoskiego lekarza ma jednak wciąż ma swoich zwolenników, dlatego t trzeba wyraźnie powiedzieć, że większość badań nad wpływem sody oczyszczonej na komórki rakowe pochodzi z eksperymentów laboratoryjnych i badań na zwierzętach, a i te nie dostarczają dowodów na skuteczność takie terapii. 

- Przekonanie o skuteczności sody oczyszczonej w leczeniu nowotworów  oparte jest na błędnych założeniach oraz na wierze osób zdesperowanych, które poszukują ratunku w czasie ciężkich chorób – podkreślają specjaliści.

mw, zdrowie.pap.pl

źródło:

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy