Czy znajdziemy coś zdrowego w pączku?

W jedzeniu pączków trzeba zachować umiar, bo nie mają w sobie nic ze zdrowej przekąski. Najlepiej usmażyć je samemu albo wybrać – jeśli mamy szansę – takie z owocową konfiturą i przyrządzane mniej tradycyjnie, czyli nie na smalcu – radzi dr Katarzyna Wolnicka, kierownik Zakładu Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – PIB.

autor: Longfin Media/Adobe Stock
autor: Longfin Media/Adobe Stock

To może przewrotnie. Czy znajdziemy w pączku coś zdrowego? 

Pączek nie kwalifikuje się do kategorii „zdrowych przekąsek” – wprawdzie możemy modyfikować składniki, piec zamiast smażyć, dobrać tłuszcz czy nadzienie, lecz prawdę mówiąc, w tłusty czwartek nie powinniśmy się tym przejmować. Jeśli mamy ochotę, a na co dzień jemy zdrowo, znajdzie się w naszej diecie miejsce na pączka. Ważne, żeby zachować umiar – jeden czy dwa pączki w tym jednym dniu nie spowodują nadmiernych kilogramów. A korzystna jest radość z ich zjedzenia. Dobrym wyborem może być samodzielne przygotowanie pączków w domu – wtedy wiemy i mamy wpływ na to, jaki mają skład.

Smażenie na smalcu to chyba najgorszy z możliwych sposób przygotowania produktu? 

Smalec jest niezdrowym wyborem do smażenia pączków z kilku powodów. Po pierwsze, smalec jest bogaty w tłuszcze nasycone, które są szkodliwe dla zdrowia serca i mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Tłuszcze nasycone podnoszą poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Tradycyjnie pączki są jednak smażone na smalcu wieprzowym ze względu na jego wysoki punkt dymienia (między 190 a 220 st. C), co jest korzystne przy smażeniu. Ma on także niską cenę, ale również walory smakowe, które kojarzą się z tradycyjnym pączkiem. Oczywiście smażenie na smalcu dostarcza nam, jak w przypadku każdego tłuszczu, dużo kalorii.  

Na co zamienić w takim razie smalec?

Zamiast smalcu lepszym wyborem do smażenia pączków będzie olej roślinny – najlepiej olej rzepakowy rafinowany. Oleje roślinne zawierają tłuszcze jedno- i wielonienasycone, które są korzystne dla zdrowia serca. Warto zwrócić uwagę na temperaturę dymienia tłuszczu, aby uniknąć tworzenia się szkodliwych dla zdrowia związków. Olej rzepakowy rafinowany spełnia te kryteria. Nie smażmy pączków na olejach tłoczonych na zimno – one właśnie mają niski punkt dymienia, a podczas długiego smażenia tworzą się niekorzystne dla naszego zdrowia substancje. W cukiernictwie stosuje się do smażenia pączków specjalne frytury, tj. częściowo utwardzone oleje roślinne – zawierają one niestety niekorzystne dla układu krążenia kwasy tłuszczowe trans. Warto unikać takich produktów w codziennej diecie.

Jakieś zdrowsze wyjście, jeśli chodzi o samo nadzienie?  

Nadzienia mogą zawierać cukier. Najlepszym wyborem będą pączki z owocową konfiturą, trochę więcej kalorii i cukru mogą mieć te z nadzieniami: czekoladowym, adwokatem czy toffi.

Wiele osób nie poprzestaje na jednym pączku, ale przejada się w tłusty czwartek. Dlaczego jest to niezdrowe?

Warto zachować umiar, chociaż zjedzenie jednego czy dwóch pączków przy prawidłowo zbilansowanej diecie na co dzień nie będzie wpływało na nasze zdrowie. Spalenie kalorii pochodzących z jednego pączka to 60 minut chodzenia po schodach, dlatego większa liczba pączków zjedzona na raz może spowodować, że będziemy się czuć senni, ociężali. Duża ilość dostarczonego tłuszczu może być ciężkostrawna dla niektórych osób.

Jeśli lubimy pączki, w tłusty czwartek cieszmy się ich smakiem, ale nie przesadzajmy dla dobrego samopoczucia. Sięgnijmy tego dnia także po porcje owoców i warzyw i wybierzmy się na spacer.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Infografika PAP

Ekspert

fot. archiwum prywatne

Dr Katarzyna Wolnicka - Jest kierowniczką Zakładu Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – PIB oraz koordynatorką merytoryczną Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Współautorka wielu publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w profilaktyce i terapii chorób dietozależnych. Autorka krajowych zaleceń żywieniowych w postaci „Talerza zdrowego żywienia” i materiału "W 3 krokach do zdrowia". Zajmuje się m.in. opracowywaniem i upowszechnianiem zaleceń żywieniowych, koordynacją projektów z zakresu edukacji żywieniowej, oceną stanu odżywienia i sposobu żywienia.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

    Badanie opublikowane w pierwszych dniach listopada w czasopiśmie Science wykazało, że ograniczenie spożycia cukru w ciągu pierwszych 1000 dni od poczęcia – przez cały okres ciąży aż do drugiego roku życia – może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka przewlekłych chorób w wieku dorosłym.

  • zdj. AdobeStock

    Suplementy białkowe nie dla nastolatków

    Chociaż sportowcy mogą mieć większe zapotrzebowanie na białko niż ich rówieśnicy, jednak powinni być w stanie łatwo uzyskać białko z pożywienia, a nie z suplementów. To szczególnie ważne w przypadku nastolatków.

  • PAP/P. Werewka

    Mózg na cukrze, czyli jak słodycze wpływają na myślenie

    Bez glukozy mózg funkcjonować nie może. Słodycze jednak nie są jej najlepszym źródłem, zwłaszcza, że można po nie sięgać kompulsywnie. Kiedy mózg przyzwyczai się do cukru, trudno mu jest z niego zrezygnować. Tymczasem nadmiar węglowodanów mocno mu szkodzi.

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy