Łączy ich nie tylko piłka, ale też cukrzyca typu 1

W największym w Europie turnieju piłki nożnej dla diabetyków - Insulin on Board Cup (IOB) brały udział 24 drużyny, z czterech krajów: Polski, Węgier, Włoch i Słowacji. Łącznie 220 zawodników, których połączyła nie tylko miłość do futbolu, ale też cukrzyca typu 1.

Fot. Paweł Maul/ Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Fot. Paweł Maul/ Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

Międzynarodowe rozgrywki odbyły się 15-16 czerwca na boiskach i hali w Białołęckim Ośrodku Sportu w Warszawie. Ich organizatorem była warszawska Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą. Honorowy patronat nad turniejem objęli: Polskiego Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).

Głośny doping

W tym roku uczestników dopingowali piosenkarka Mandaryna, czyli Marta Katarzyna Wiśniewska, która ma cukrzycę typu 1 oraz Jarosław Jach, ceniony piłkarz, między innymi grający w przeszłości z angielskim klubem Crystal Palace, który już od kilkunastu lat jest Ambasadorem Fundacji i aktywnie wspiera jej działania.

„IOB to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje sport, zdrowy styl życia, ale przede wszystkim integruje społeczność młodych osób z cukrzycą i pokazuje, że niezależnie od przeciwności można realizować swoje marzenia i pasje” – przyznał sportowiec.

Kto wygrał?

Na trawie rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: 2013 i młodsi, kategoria 2010-2012 oraz kategoria 2007 – 2009. Ponadto odbyły się zawody w kategorii open w futsalu.

W kategorii 2013 i młodsi pierwsze miejsce zdobyli Waleczni 1, drugie Pogromcy Cukrów,
a trzecie CukierAsy z Poznania.

W kategorii 2010-2012  zwycięstwo wywalczyła drużyna Diador Slovakia 1, kolejne miejsca na podium zdobyli Pogromcy Cukrów Zieloni i Waleczni 4.

W kategorii 2007 – 2009 najlepsi okazali się Debeściaki Lublin 3, kolejne miejsca przypadły Walecznym 6 i Pogromcom Cukrów.

Turniej futsalu  zdominowała Polska Reprezentacja Diabetyków. Pierwsze miejsce zajęli najstarsi zawodnicy, trzecie ci do lat 21. Srebro przypadło słowackiej drużynie Diador.

„Cieszę się, że nasz turniej już na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych”  – posumowuje Paweł Staniszewski, pomysłodawca i organizator Insulin on Board, działający na rzecz Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.

Cukrzyca typu 1 – co to za choroba?

Cukrzyca typu 1 to choroba metaboliczna polegająca na tym, że trzustka przestaje produkować insulinę niezbędną do dostarczania energii organizmowi. Trzeba ją dostarczać podskórnie za pomocą pompy insulinowej lub pena. Z danych NFZ wynika, że w Polsce w 2023 r. ze świadczeń i wyrobów  związanych z pompami insulinowymi korzystało 26 tys. pacjentów, a z systemów monitorujących glikemię ponad 80 tys. osób (CGM, FGM). Były to nie tylko osoby z cukrzycą typu 1. System ten pozwala na kontrolę cukru w czasie rzeczywistym. Dane odczytywane są na urządzeniu cyfrowym.

Norma glikemii na czczo wynosi 70-99 mg/dl, a dwie godziny po posiłku może wzrosnąć do 140 mg/dl. Cukrzycę typu 1 łatwo wykryć – wystarczy pomiar glukozy z krwi. Jeśli przekracza normę należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Choroba może rozwijać się kilka lat. Gdy dochodzi już do nieodwracalnego wyniszczenia komórek trzustki, produkujących insulinę dochodzą objawy kliniczne: gwałtowana i duża utrata wagi, pragnienie, wielomocz, zmęczenie, apatia, w skrajnych przypadkach kwasica ketonowa, śpiączka.
 
Wysiłek fizyczny jest „lekarstwem” mocno promowanym, bo pozwala na większe uwrażliwienie organizmu na insulinę, czyli przyjmowanie mniejszych dawek tego hormonu i osiąganie lepszych wyników w kontrolowaniu tej choroby. Jednym słowem sport jest jednym z czynników wymienianych jako wpływający na obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Oprac. Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Komunikat prasowy Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku