Śmieciowe jedzenie podnosi poziom stresu

Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zajadają stres: badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kolorado w Boulder pokazują, że spożywanie tłustych potraw może nasilać nasz niepokój.

zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek
zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek

Badanie, które opublikowano w czasopiśmie Biological Research, wykazało, że dieta wysokotłuszczowa szkodzi bakteriom jelitowym szczurów, wywołując zmiany w substancjach chemicznych w mózgu, które zwiększają niepokój. Zdaniem ekspertów wiedza ta może prowadzić do opracowania nowych, opartych na mikrobiomach podejść do zapobiegania zaburzeniom psychicznym związanym ze stresem, takim jak zaburzenia lękowe.

Naukowcy podzielili nastoletnie szczury na dwie grupy i sprawdzili, jaki wpływ ma to na ich zdrowie psychiczne. Przez dziewięć tygodni jedna grupa stosowała typową dietę zawierającą 11 proc. tłuszczu, a druga dietę wysokotłuszczową zawierającą 45 proc. tłuszczu pochodzącego głównie z tłuszczów nasyconych znajdujących się w produktach pochodzenia zwierzęcego. 

W ciągu dziewięciu tygodni analizowano próbki kału, oceniano bakterie jelitowe i przeprowadzono testy sprawdzające, czy dieta miała jakikolwiek wpływ na zachowanie zwierząt. Wyniki były zdumiewające.

Szczury na diecie wysokotłuszczowej były cięższe niż szczury w drugiej grupie, ale co ważniejsze - ich mikrobiom jelitowy był znacznie mniej zróżnicowany: miały one istotnie więcej bakterii z kategorii Firmicutes i znacznie mniej z grupy Bacteroidetes.

Ponadto trzy geny powiązane z syntezą serotoniny wykazały zwiększoną aktywność w grupie szczurów spożywających produkty wysokotłuszczowe.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Przetworzone jedzenie to porażka

Przez ostatnie 50 lat byliśmy poddawani eksperymentowi, który całkowicie się nie powiódł. Zakładał on, że przetworzone jedzenie jest lepsze od prawdziwego – pisze na łamach „JAMA Pediatrics” dr Robert H. Lustig, znany amerykański endokrynolog dziecięcy z University of California w San Francisco.

Chociaż serotonina często kojarzy się z pozytywnymi emocjami, badania wykazały, że aktywując pewne neurony, może również powodować objawy podobne do lęku. Hydroksylaza tryptofanowa, czyli tph2, to jeden z trzech genów również powiązanych z problemami nastroju i zwiększonym ryzykiem samobójstwa u ludzi.

„To niesamowite, że sama dieta wysokotłuszczowa może zmienić sposób ekspresji tych genów w mózgu” – powiedział główny autor badania, prof. Christopher Lowry.

Zdaniem naukowców odpowiedzialna za to jest sygnalizacja zapalna. W modelach zwierzęcych otyłość spowodowana dietą wysokotłuszczową zwiększa zapalenie układu nerwowego i związane z lękiem reakcje obronne. 

Jak podkreśla zespół badawczy nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Niektóre, jak te znajdujące się w rybach, oliwie z oliwek, orzechach i nasionach, mają działanie przeciwzapalne i korzystne dla zdrowia mózgu.

mg

Źródło:
https://biolres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40659-024-00505-1

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

    Próchnica zębów – choroba, która towarzyszy nam od zarania dziejów – wciąż pozostaje najbardziej rozpowszechnionym niezakaźnym schorzeniem na świecie. Czy możliwy jest świat, w którym dziury w zębach należą do przeszłości? Naukowcy nie przestają szukać uniwersalnego „lekarstwa na próchnice”.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?