Usuwanie zębów w upał – można czy lepiej poczekać?
Choć może się wydawać, że upał to nie czas na wyrywanie zęba, to jednak lekarze uspokajają, że nie ma powodu do niepokoju – temperatura na dworze nie ma wpływu na skuteczność procesu gojenia.
Pacjenci często obawiają się, że upał spowoduje większy ból, opuchliznę i wyższe ryzyko powikłań. Choć w chłodniejsze dni naczynia krwionośne szybciej się zwężają, to dentyści podkreślają, że letnie miesiące nie stanowią ryzyka dla efektywnego przeprowadzenia procedury usuwania zęba. Obrzęk i uczucie bólu to naturalne reakcje organizmu na ekstrakcję zęba i takie objawy występują niezależnie od pory roku.
Usuwanie zębów w upalne dni wymaga jednak od dentysty zachowania szczególnej ostrożności, a po zakończonym zabiegu pacjent powinien jeszcze przez jakiś czas posiedzieć w poczekalni lub innym klimatyzowanym pomieszczeniu, z zimnym okładem na policzku.
Wyjątkowo ważnym czynnikiem po usunięciu zęba – szczególnie w upalny dzień - jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Odgrywa ono kluczową rolę w procesie regeneracji ran. Taka praktyka zapewni właściwe krążenie krwi, co umożliwi dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu do obszaru, który poddano zabiegowi.
Oczywiście każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie.
- W niektórych przypadkach ekstrakcja zęba jest wskazana i nie należy tego odkładać, bo opóźnienie może wpłynąć na ogólny stan zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Ostateczną decyzję dentysta podejmuje uwzględniając wszystkie czynniki – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.
Bez względu na to czy mamy upalne lato, czy mroźną zimę istnieje szereg sytuacji, o których należy poinformować dentystę przed usunięciem zęba.
- Do takich sytuacji należy m.in. przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, ciąża, opryszczka, menstruacja czy problemy żołądkowe – przypomina dentysta.
Co pomaga po usunięciu zęba
• Zrezygnuj z aktywności fizycznej przez pierwsze 24 godziny po zabiegu
• Trzymaj głowę wyżej na poduszce, gdy leżysz.
• Przykładaj kompresy z lodu po stronie wyrwanego zęba, aby zmniejszyć obrzęk: pierwszego dnia w ciągu pierwszych godzin przez 15 minut i 15 minut przerwy.
• Pozwól aby utworzył się skrzep, to umożliwi szybsze gojenie. Po zabiegu zagryź kawałek gazy podany przez dentystę. Pamiętaj, aby zmieniać go co pół godziny, aż do ustania krwawienia.
• Zażyj środki przeciwbólowe, aby zmniejszyć dyskomfort, ale unikaj aspiryny, która rozrzedza krew i może powodować większe krwawienie z ust.
• ZAWSZE skonsultuj się ze swoim dentystą przed zażyciem jakichkolwiek leków.
• Bądź ostrożny podczas mycia zębów - to szczególnie ważne przez pierwsze 3-4 dni. Jeśli nie możesz włożyć szczoteczki do ust z powodu obrzęku lub dyskomfortu, rozważ użycie płynu do płukania ust lub ostrożnie przetrzyj obszar wilgotnym gazikiem.
• Przez pierwsze 2 dni stosuj dietę płynną lub miękką - jedz zupy, owocowe koktajle mleczne, puree ziemniaczane i jogurty. UNIKAJ gorących napojów, pikantnego jedzenia i napojów gazowanych
• Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza, szczególnie jeśli otrzymałeś antybiotyki. Nawet jeśli czujesz się doskonale, dokończ kurację.
• Nie płucz jamy ustnej przez pierwsze 24 godziny po ekstrakcji zęba. Po tym czasie delikatnie płucz usta ciepłą wodą z solą co najmniej 4 razy dziennie, ale pamiętaj, aby NIE WYPLUWAĆ NA SIŁĘ, ponieważ może to spowodować usunięcie skrzepu.
Czego nie wolno robić po usunięciu zęba
• Nie wolno palić przez co najmniej pierwsze 48 godzin - palenie może zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji lub bolesnego suchego zębodołu.
• Nie jedz pokarmy wymagające gryzienia i żucia.
• Nie pomijaj leki przepisane przez dentystę. Jeśli lekarz zalecił ci antybiotyki przyjmuj je regularnie. Tuż po ekstrakcji zęba, aby zmniejszyć ból i dyskomfort warto zażywać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
• Nie zażywaj aspiryny ponieważ rozrzedza krew, opóźnia tworzenie się skrzepu i opóźnia gojeniu. Zanim przyjmiesz jakiekolwiek leki
• Pod żadnym pozorem nie dłub w szczelinie po usuniętym zębie - nie tylko opóźni to gojenie, ale może również wywołać krwawienie i zwiększyć ryzyko wystąpienia suchego zębodołu.
• Nie jedz gorących potrawy, nie pij gorących napoi dopóki nie minie odrętwienie. Pamiętaj, że nie będziesz w stanie poczuć bólu i możesz poparzyć sobie język lub usta.
• Pamiętaj również, aby żuć powoli, aby przypadkowo nie ugryźć się w policzek.
• Nie pij alkoholu przez co najmniej pierwsze 48 godzin, gdyż może to opóźnić proces gojenia.
• Nie pluj, nie ssij słomki i nie wydmuchuj nosa zbyt mocno, ponieważ może to wytworzyć ciśnienie, które może spowodować usunięcie skrzepu.
Okres rekonwalescencji po ekstrakcji zęba
U większości pacjentów całkowite wyleczenie tkanki dziąseł zajmuje około 3-4 tygodni. Jednak ból i obrzęk są tylko tymczasowe i powinny zniknąć w ciągu pierwszych 1-3 dni (choć będzie to zależało od osoby i poziomu trudności ekstrakcji zęba).
Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl
Źródła:
- wytyczne Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii
- mat. prasowe