Woda na terenach objętych powodzią nie nadaje się do picia
Woda, która niszczy dobytek w czasie powodzi stanowi też duże zagrożenie dla zdrowia jest bowiem siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii i zarazków.
Opady deszczu mogły doprowadzić do podtopień źródeł wody, takich jak ujęcia wody pitnej i prywatne studnie, a to mogło wpłynąć na pogorszenie jakości wody przeznaczonej do spożycia.
„Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu” - ostrzega sanepid w wydanym 15 września komunikacie.
"Uwaga! Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej" – takie alerty rozsyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców Opolszczyzny i Dolnego Śląska.
GIS ostrzega również, że nie wolno jeść produktów spożywczych z zalanych magazynów z żywnością lub restauracji. Taka żywność powinna zostać zutylizowana.
„Radzimy, by nie spożywać produktów, które nie są hermetycznie zapakowane, a popijać jedynie wodę butelkowaną” – przypomina GIS.
- „Skażenia biologiczne i chemiczne tej wody mogą powodować poważne problemy. Zatrucia pokarmowe, a skończywszy na zagrożeniu życia wskutek zatruć chemicznych” – mówił w rozmowie z reporterem Radia ZET szef GIS dr Paweł Grzesiowski.
Służby przypominają, że po ustąpieniu powodzi konieczna będzie dezynfekcja studni i badanie wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Poniżej przypominamy kilka ostrzeżeń, wystosowanych przez specjalistów Głównego Inspektoratu:
ŻYWNOŚĆ
nie jedz, zwłaszcza nie podawaj dzieciom produktów, które:
- zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane, nawet jeśli nie wykazują oznak zepsucia;
- mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję;
- mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły;
- są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach;
- są w opakowaniach pozbawionych etykiet;
- są w puszkach o wydętych wieczkach;
- nie spożywaj mięsa, które nie było badane oraz jego przetworów. Ani gotowanie, ani smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza przed niebezpiecznymi dla człowieka włośniami;
- wyrzuć wszystkie produkty żywnościowe oraz leki, które miały kontakt z wodą powodziową.
Najlepsza do picia, celów kulinarnych i podstawowej higieny osobistej jest woda butelkowana;
woda niebutelkowana przeznaczona do picia musi zostać odkażona - wodę gotujemy przez około 2-3 minut lub odkażamy specjalnymi preparatami i pastylkami.
Uwaga!
- odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych;
- fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia chemiczne i bakteryjne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia.
- wodę z własnych studni można używać dopiero po oczyszczeniu i odkażeniu studni oraz po uzyskaniu pozytywnych wyników jakości wody. Po instrukcje dotyczące oczyszczania, dezynfekcji oraz środki chemiczne do tego celu należy zgłaszać się do lokalnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej;
- wodę używaną do mycia zębów i płukania warzyw i owoców spożywanych na surowo, należy zawsze gotować przed użyciem.
CHOROBY ZAKAŹNE
- jeśli to możliwe UNIKAJ KONTAKTU Z WODĄ POWODZIOWĄ - może być skażona, zwłaszcza dzieci nie powinny się bawić w wodach zalewowych;
- w każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego – należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza;
- na terenach powodziowych istnieje zagrożenie zarażeniem tężcem, dlatego w przypadku zranienia i kontaktu z brudna wodą należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza;
- wszystkie przedmioty w domu dokładnie wymyj, a następnie poddaj dezynfekcji - przegotuj, wyparz;
- wyposażenie kuchni - naczynia, sztućce dokładnie umyj, a następnie gotuj nie krócej niż 15 minut w wodzie z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr wody) w przykrytym naczyniu;
- bieliznę pościelową i odzież dokładnie wypłucz, a następnie wypierz w jak najwyższych temperaturach, następnie wyprasuj gorącym żelazkiem.
NUMERY ALARMOWE
997 Policja
998 Państwowa Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
986 Straż Miejska
112 wspólny telefon alarmowy
Tu znajdziesz listę stacji sanitarno-epidemiologicznych:
https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne
Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl
Źródła:
https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-ws-dostepu-do-wody-pitnej-na-terenach-objetych-powodzia
https://www.gov.pl/web/rcb