Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.09.2024 , 13:39 Aktualizacja: 18.09.2024, 14:47

Woda na terenach objętych powodzią nie nadaje się do picia

Monika Grzegorowska

Woda, która niszczy dobytek w czasie powodzi stanowi też duże zagrożenie dla zdrowia jest bowiem siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii i zarazków.

Fot. PAP Fot. PAP

Opady deszczu mogły doprowadzić do podtopień źródeł wody, takich jak ujęcia wody pitnej i prywatne studnie, a to mogło wpłynąć na pogorszenie jakości wody przeznaczonej do spożycia.
 
„Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej  korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu” - ostrzega sanepid w wydanym 15 września komunikacie.

"Uwaga! Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej" – takie alerty rozsyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

GIS ostrzega również, że nie wolno jeść produktów spożywczych z zalanych magazynów z żywnością lub restauracji. Taka żywność powinna zostać zutylizowana. 
„Radzimy, by nie spożywać produktów, które nie są hermetycznie zapakowane, a popijać jedynie wodę butelkowaną” – przypomina GIS.
 
- „Skażenia biologiczne i chemiczne tej wody mogą powodować poważne problemy. Zatrucia pokarmowe, a skończywszy na zagrożeniu życia wskutek zatruć chemicznych” – mówił w rozmowie z reporterem Radia ZET szef GIS dr Paweł Grzesiowski.

Służby przypominają, że po ustąpieniu powodzi konieczna będzie dezynfekcja studni i badanie wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Poniżej przypominamy kilka ostrzeżeń, wystosowanych przez specjalistów Głównego Inspektoratu:

ŻYWNOŚĆ

nie jedz, zwłaszcza nie podawaj dzieciom produktów, które:

  • zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane, nawet jeśli nie wykazują oznak zepsucia;
  • mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję;
  • mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły;
  • są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach;
  • są w opakowaniach pozbawionych etykiet;
  • są w puszkach o wydętych wieczkach;
  • nie spożywaj mięsa, które nie było badane oraz jego przetworów. Ani gotowanie, ani smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza przed niebezpiecznymi dla człowieka włośniami;
  • wyrzuć wszystkie produkty żywnościowe oraz leki, które miały kontakt z wodą powodziową.

WODA

Najlepsza do picia, celów kulinarnych i podstawowej higieny osobistej jest woda butelkowana;
woda niebutelkowana przeznaczona do picia musi zostać odkażona - wodę gotujemy przez około 2-3 minut lub odkażamy specjalnymi preparatami i pastylkami. 

Uwaga!

  • odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych;
  • fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia chemiczne i bakteryjne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. 
  • wodę z własnych studni można używać dopiero po oczyszczeniu i odkażeniu studni oraz po uzyskaniu pozytywnych wyników jakości wody. Po instrukcje dotyczące oczyszczania, dezynfekcji oraz środki chemiczne do tego celu należy zgłaszać się do lokalnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej;
  • wodę używaną do mycia zębów i płukania warzyw i owoców spożywanych na surowo, należy zawsze gotować przed użyciem.

CHOROBY ZAKAŹNE

  • jeśli to możliwe UNIKAJ KONTAKTU Z WODĄ POWODZIOWĄ - może być skażona, zwłaszcza dzieci nie powinny się bawić w wodach zalewowych;
  • w każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego – należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza;
  • na terenach powodziowych istnieje zagrożenie zarażeniem tężcem, dlatego w przypadku zranienia i kontaktu z brudna wodą należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza;
  • wszystkie przedmioty w domu dokładnie wymyj, a następnie poddaj dezynfekcji - przegotuj, wyparz;
  • wyposażenie kuchni - naczynia, sztućce dokładnie umyj, a następnie gotuj nie krócej niż 15 minut w wodzie z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr wody) w przykrytym naczyniu;
  • bieliznę pościelową i odzież dokładnie wypłucz, a następnie wypierz w jak najwyższych temperaturach, następnie wyprasuj gorącym żelazkiem.

NUMERY ALARMOWE
997 Policja
998 Państwowa Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
986 Straż Miejska
112 wspólny telefon alarmowy

Tu znajdziesz listę stacji sanitarno-epidemiologicznych:
https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-ws-dostepu-do-wody-pitnej-na-terenach-objetych-powodzia

https://www.gov.pl/web/rcb

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 4155

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.