Woda na terenach objętych powodzią nie nadaje się do picia

Woda, która niszczy dobytek w czasie powodzi stanowi też duże zagrożenie dla zdrowia jest bowiem siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii i zarazków.

Fot. PAP
Fot. PAP

Opady deszczu mogły doprowadzić do podtopień źródeł wody, takich jak ujęcia wody pitnej i prywatne studnie, a to mogło wpłynąć na pogorszenie jakości wody przeznaczonej do spożycia.
 
„Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej  korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu” - ostrzega sanepid w wydanym 15 września komunikacie.

"Uwaga! Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej" – takie alerty rozsyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

GIS ostrzega również, że nie wolno jeść produktów spożywczych z zalanych magazynów z żywnością lub restauracji. Taka żywność powinna zostać zutylizowana. 
„Radzimy, by nie spożywać produktów, które nie są hermetycznie zapakowane, a popijać jedynie wodę butelkowaną” – przypomina GIS.
 
- „Skażenia biologiczne i chemiczne tej wody mogą powodować poważne problemy. Zatrucia pokarmowe, a skończywszy na zagrożeniu życia wskutek zatruć chemicznych” – mówił w rozmowie z reporterem Radia ZET szef GIS dr Paweł Grzesiowski.

Fot. PAP

Woda zdrowia doda? Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat

Niedobór wody w organizmie – jego skutkiem może być nie tylko gorsza kondycja fizyczna, ale także słabszy intelekt i obniżony nastrój. Trzeba jednak wiedzieć, ile i co pić, aby jak najlepiej się czuć i sobie nie zaszkodzić.

Służby przypominają, że po ustąpieniu powodzi konieczna będzie dezynfekcja studni i badanie wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Poniżej przypominamy kilka ostrzeżeń, wystosowanych przez specjalistów Głównego Inspektoratu:

ŻYWNOŚĆ

nie jedz, zwłaszcza nie podawaj dzieciom produktów, które:

  • zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane, nawet jeśli nie wykazują oznak zepsucia;
  • mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję;
  • mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły;
  • są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach;
  • są w opakowaniach pozbawionych etykiet;
  • są w puszkach o wydętych wieczkach;
  • nie spożywaj mięsa, które nie było badane oraz jego przetworów. Ani gotowanie, ani smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza przed niebezpiecznymi dla człowieka włośniami;
  • wyrzuć wszystkie produkty żywnościowe oraz leki, które miały kontakt z wodą powodziową.

WODA

Najlepsza do picia, celów kulinarnych i podstawowej higieny osobistej jest woda butelkowana;
woda niebutelkowana przeznaczona do picia musi zostać odkażona - wodę gotujemy przez około 2-3 minut lub odkażamy specjalnymi preparatami i pastylkami. 

Fot. PAP/M. Kmieciński

Woda z mydłem często zdrowsza niż dezynfekcja

Coraz częściej i zwykle niepotrzebnie stosujemy chemikalia przeciw drobnoustrojom do odkażania swojego otoczenia. Tymczasem ich nadużywanie nie jest obojętne ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska - ostrzega ponad dwudziestu naukowców na łamach Environmental Science & Technology.

Uwaga!

  • odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych;
  • fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia chemiczne i bakteryjne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. 
  • wodę z własnych studni można używać dopiero po oczyszczeniu i odkażeniu studni oraz po uzyskaniu pozytywnych wyników jakości wody. Po instrukcje dotyczące oczyszczania, dezynfekcji oraz środki chemiczne do tego celu należy zgłaszać się do lokalnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej;
  • wodę używaną do mycia zębów i płukania warzyw i owoców spożywanych na surowo, należy zawsze gotować przed użyciem.

CHOROBY ZAKAŹNE

  • jeśli to możliwe UNIKAJ KONTAKTU Z WODĄ POWODZIOWĄ - może być skażona, zwłaszcza dzieci nie powinny się bawić w wodach zalewowych;
  • w każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego – należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza;
  • na terenach powodziowych istnieje zagrożenie zarażeniem tężcem, dlatego w przypadku zranienia i kontaktu z brudna wodą należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza;
  • wszystkie przedmioty w domu dokładnie wymyj, a następnie poddaj dezynfekcji - przegotuj, wyparz;
  • wyposażenie kuchni - naczynia, sztućce dokładnie umyj, a następnie gotuj nie krócej niż 15 minut w wodzie z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr wody) w przykrytym naczyniu;
  • bieliznę pościelową i odzież dokładnie wypłucz, a następnie wypierz w jak najwyższych temperaturach, następnie wyprasuj gorącym żelazkiem.

NUMERY ALARMOWE
997 Policja
998 Państwowa Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
986 Straż Miejska
112 wspólny telefon alarmowy

Tu znajdziesz listę stacji sanitarno-epidemiologicznych:
https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-ws-dostepu-do-wody-pitnej-na-terenach-objetych-powodzia

https://www.gov.pl/web/rcb

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy