Bądź ciałozmienna
Macierzyństwo zmienia kobietę na wiele sposobów. Zmienia się psychika, podejście do życia, ale też ciało: kształt piersi, szerokość bioder, rozmiar ubrań. W czasach kultu szczupłości bywa to źródłem udręki. 26 maja rusza kampania „Ciałozmienna”, która powstała, by to zmienić.

W okresie poporodowym w ciele i życiu zachodzą duże zmiany. Niektóre są spowodowane dostosowaniem ciała do donoszenia dziecka do porodu – na przykład wygląd piersi i brzucha; inne zachodzą pod wpływem hormonów w związku z ciążą i porodem.
Choć tego rodzaju zmiany są nieuniknione, zmierzenie się z nimi bywa trudne Szczególnie, że kobiety, które widzimy w mediach, wydają się mieć idealne kształty, nawet jeśli właśnie urodziły dziecko. To może dawać nierealne oczekiwania co do tego, jak powinno wyglądać ciało po porodzie. Dlatego nie zapominaj, że celebrytki, które żyją z pokazywania się w mediach, często mają osobistych trenerów, współpracują z dietetyczkami. Bez tego rodzaju wsparcia zazwyczaj potrzeba trochę czasu, aby zbliżyć się do kształtu i rozmiaru sprzed ciąży. Poza tym warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy inni. Szybkość powrotu "do formy" po porodzie wynika z indywidualnych różnic, sposobu życia, okoliczności porodu. Ciało kogoś innego po porodzie nie jest wyznacznikiem tego, jak powinnaś wyglądać.
Według dr Jennifer Wider, ekspertki ds. zdrowia kobiet i autorki „The New Mom’s Survival Guide”, kobiety często są dla siebie zbyt surowe – zarówno przed, jak i po porodzie. „Zawsze porównujemy się do obrazów, które widzimy w mediach, próbując sprostać nierealistycznemu typowi sylwetki. Kobiety muszą dać sobie z tym spokój!” – namawia dr Wider.
Czego mogę się spodziewać po ciąży
Zmiany w ciele kobiety po ciąży i porodzie to temat, o którym wciąż mówi się za mało. A jest ich sporo:
• luźna skóra i słabe mięśnie brzucha;
• rozejście mięśni brzucha;
• rozstępy na brzuchu, piersiach, biodrach lub udach;
• zmiany w rozmiarze piersi oraz wielkości i kolorze sutków;
• żylaki nóg;
• blizny po cesarskim cięciu, pęknięcia lub nacięcie krocza po porodzie siłami natury;
• zmiany w wyglądzie włosów lub ich wypadanie z powodu zmieniających się poziomów hormonów.
Niektóre z tych zmian będą tymczasowe, inne mogą być trwałe. Brak czasu na ćwiczenia, zakłócony sen i negatywny obraz siebie utrudniają młodym matkom powrót do sprawności fizycznej.
Jak pokazują badania naukowców z Martin Army Community Hospital w Fort Benning w amerykańskim stanie Georgia, powrót do formy po urodzeniu dziecka jest trudny nawet dla kobiet, które przed ciążą były sprawne i silne. David DeGroot wraz ze swoimi współpracownikami badał wpływ ciąży na sprawność fizyczną 460 kobiet, które zaszły w ciążę podczas służby wojskowej. Nawet przy dedykowanym treningu wiele kobiet miało problemy z odzyskaniem sprawności. Rok po porodzie tylko 30 proc. z nich uzyskało taki sam wynik, jaki miały przed ciążą w teście sprawności fizycznej armii USA, który obejmuje brzuszki, pompki i bieg na czas na 2 mile (3,2 km). Trzy lata po porodzie 75 proc. z nich uzyskało taki sam wynik, jaki miały przed ciążą.
Specjaliści namawiają, by zamiast myśleć negatywnie o rozstępach, bliznach po cesarskim cięciu i innych śladach po ciąży, zmienić sposób myślenia. „Są niemal jak tatuaże, przypominające ci o niewiarygodnym cudzie, przez który przeszło twoje ciało, aby urodzić dziecko” – uważa Josephine Atluri, autorka książek o uważności i trenerka zdrowia i dobrego samopoczucia.
Tymczasem z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Ciałozmienna” wśród 500 kobiet będących mamami dzieci do 5. roku życia wynika, że:
● 97 proc. kobiet zauważa u siebie zmiany fizyczne lub emocjonalne po porodzie;
● 54 proc. nigdy z nikim nie rozmawiało o zmianach w ciele po porodzie;
● 78 proc. czuło wstyd, żal lub frustrację z powodu wyglądu swojego ciała;
● 31 proc. kobiet nie akceptuje obecnie swojego ciała.
Według organizatorów badania te dane są „poruszające, ale niestety nie zaskakujące”.
Ciałozmienna
„Ciało po ciąży może być inne, ale nie mniej wartościowe” – to przesłanie kampanii „Ciałozmienna”. Powstała strona internetowa www.cialozmienna.pl, na której kobiety znajdą rzetelne porady ekspertów, treści wideo oraz materiały edukacyjne. Projekt wspierają położne, fizjoterapeutki, dietetyczki i psycholożki.
– Zrobiłyśmy tę kampanię, bo czułyśmy, że kobiety po porodzie zostają z tym wszystkim same. Z pytaniami, wstydem, dyskomfortem, brakiem informacji. „Ciałozmienna” to nie tylko kampania; to głos od kobiet do kobiet, który mówi im: „Nie jesteś z tym sama”. Zmiana ciała to nie powód do wstydu – mówi Monika Majcher, pomysłodawczyni i organizatorka kampanii.
Szczególne miejsce w akcji zajmują położne, które są często pierwszym i najważniejszym źródłem wsparcia dla kobiet.
– Od lat pracuję z kobietami po porodzie i widzę, jak bardzo brakuje im przestrzeni, by powiedzieć: „Nie czuję się dobrze. Nie wiem, czy to normalne. Nie wiem, gdzie szukać pomocy” – mówi Małgorzata Buba, położna i ekspertka kampanii.
Buba podkreśla, że położna to nie tylko opiekunka w trakcie porodu – to towarzyszka na całe kobiece życie, od dojrzewania po menopauzę. Można się do niej zwracać na różnych etapach życia, nie tylko tuż przed i bezpośrednio po porodzie.
Jak wrócić „do siebie” po porodzie
– Kobiety słyszą: wróć do formy. Ale nikt nie mówi, jak to zrobić. Ciało po porodzie nie wraca, tylko się zmienia, i trzeba dać mu na to miejsce, uwagę i czas. Ta kampania daje to wszystko – dodaje Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, położna, edukatorka i specjalistka z ponad 20-letnim doświadczeniem.
Tylko bądź cierpliwa. Myśl raczej o tym, jak ciężką pracę wykonało twoje ciało, by wydać na świat małego człowieka. Możesz być mu wdzięczna.
„Ciałozmienna” pomyślana jest jako projekt długofalowy. Każda kolejna edycja kampanii – począwszy od drugiej – będzie skupiać się na konkretnym zagadnieniu związanym z ciałem po ciąży. Planowane tematy to m.in.: nadwaga i metabolizm, seksualność i libido po porodzie, problem nietrzymania moczu, skóra i rozstępy oraz blizny (po cesarce i nacięciu), dieta i odżywianie, aktywność fizyczna i powrót do formy czy profilaktyka onkologiczna – zapowiadają organizatorki.
Projekt można śledzić na stronie www.cialozmienna.pl i w mediach społecznościowych FB/IG/YT/TT/LNKD pod @cialozmienna i hasztagiem #Ciałozmienna