13 wyzwań w zdrowiu według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała 13 problemów z szeroko pojmowanego zdrowia publicznego, które jej zdaniem są najważniejszymi wyzwaniami w rozpoczętej właśnie dekadzie XXI wieku. Sprawdź, z czym – według WHO – będziemy się mierzyć przez najbliższe 10 lat.

Fot. PAP
Fot. PAP

Organizacja zastrzega, że nie nadawała priorytetu poszczególnym wyzwaniom.

1. Zwrócić uwagi na aspekty zdrowotne zmian klimatycznych

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do około 7 milionów śmierci rocznie, zaś zmiany klimatyczne skutkują ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W efekcie częściej dochodzi w niektórych rejonach do klęsk głodu, niedożywienia i rozpowszechniania się chorób zakaźnych. Ale Who zwraca też uwagę, że globalne ocieplenie to także o ok. ¼ więcej śmierci z powodu nowotworów , zawałów serca czy przewlekłych chorób układu oddechowego. 

2. Zdążyć z pomocą medyczną w rejony konfliktów i kryzysów naturalnych i ucywilizować jej udzielanie

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nierówności w zdrowiu, czyli o nieoczywistych korzyściach dobrej edukacji

Nierówności w zdrowiu to temat gorący zarówno wśród ekspertów ochrony zdrowia, jak i polityków. Na całym świecie obserwuje się bowiem duże różnice w stanie zdrowia mieszkańców nie tylko tego samego kraju, ale i miejscowości. Co ciekawe, wyższe wykształcenie to lepszy stan zdrowia i dłuższe życie.

WHO zauważa, że w 2019 roku najwięcej chorób i groźnych dla zdrowia stanów zdarzyło się w rejonach, w których albo doszło do konfliktu zbrojnego, albo katastrofy naturalnej. Co gorsza, atakowani są też ci, którzy w tych trudnych warunkach niosą pomoc medyczną – w ubiegłym roku WHO zarejestrowała aż 978 ataków na służbę zdrowia w 11 krajów świata, w których zginęło 193 pracowników medycznych. 

3. Zmniejszyć nierówności w zdrowiu

Ci z wyższym statusem społecznym i finansowym żyją dłużej i w lepszym zdrowiu niż ci z niższym. Różnice choćby w długości życia sięgać mogą nawet dwudziestu lat, przy czym obserwuje się je zarówno między krajami, jak i dzielnicami tego samego miasta, na przykład mieszkańcami różnych dzielnic Warszawy! Co ciekawe, nie chodzi tylko o dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej.

4. Zwiększyć dostęp do leków

To także globalny problem, choć z wieloma dużymi różnicami pomiędzy krajami. Tam, gdzie jest z dostępem do leków naprawdę kiepsko, szerzą się choroby oraz… alternatywne, nie zawsze dobre dla zdrowia sposoby leczenia.

5. Zwalczyć choroby zakaźne

Dzięki szczepieniom, w krajach, które od lat je stosują, dzieci przestały umierać na krztusiec, niemal cały świat był bliski uwolnienia się od polio. Wskutek kataklizmów, wojen, działania ruchów antyszczepionkowych i biedy, choroby zakaźne zbierają coraz większe żniwo: np. w ubiegłym roku na polio zachorowało 156 osób (najwięcej od pięciu lat), a odra spowodowała 140 tysięcy śmierci, głównie dzieci.

6. Przygotować się na epidemię

WHO uważa, że to tylko kwestia czasu, kiedy wybuchnie pandemia choroby wywołanej przez nieznanego dotąd, wysoko zakaźnego, przenoszonego drogą kropelkową wirusa.

7. Lepiej chronić ludzi przed groźnymi produktami

Chodzi nie tylko o zanieczyszczoną żywność, ale też groźne dla zdrowia, a propagowane przez szarlatanów diety oraz „leki”, plus obecną na rynku od lat, a spożywaną w nadmiarze niezdrową żywność zawierającą za dużo cukru, soli i tłuszczu.

8. Lepiej inwestować w profesjonalistów medycznych

Brak kadr medycznych to globalny problem świata, który przyczynia się do opóźnienia leczenia lub/i niemożności podjęcia terapii w razie choroby.

9. Zadbać o bezpieczeństwo młodzieży

Infografika/PAP

Raport NIZP-PZH: nierówni w zdrowiu

To, skąd pochodzisz, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz, jaki jest twój status społeczny, jakiej jesteś płci – w dużym stopniu determinuje, jaki masz stan zdrowia oraz ile lat życia cię czeka. Nierówności pomiędzy ludźmi to nie tylko domena nauk społeczno-ekonomicznych - to jeden z podstawowych problemów i wyzwań zdrowia publicznego.

Ponad 1 milion młodych osób w wieku 10-19 lat umiera co roku przedwcześnie, głównie z powodu wypadków, urazów, chorób przenoszonych drogą płciową, samobójstw i przemocy doznawanej od dorosłych i rówieśników.

10. Zyskać zaufanie publiczne do sprawdzonych metod profilaktyki i leczenia

Profesjonaliści medyczni nie od dziś apelują, by szczepić się przeciwko chorobom zakaźnym, stosować prezerwatywy, przestrzegać zaleceń lekarskich. Jednak z zaufaniem do nich coraz gorzej, co pokazały działania ruchów antyszczepionkowych. Rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych to zdaniem WHO, także ich zasługa.

11. W dobry sposób wykorzystywać nowe technologie

WHO zwraca uwagę na etyczne i społeczne zagrożenia związane z nowymi technologiami. Bez wątpienia zrewolucjonizowały medycynę, pozwalając na lepszą diagnostykę i leczenie, ale stosowanie ich stwarza też problemy natury prawnej, etycznej i relacji społecznych.

12. Zadbać o leki, które już mamy

Antybiotykooporność to znane już i bardzo groźne zjawisko, które może nas uczynić bezbronnymi wobec chorób, które kiedyś udało się nam pokonać. 

13. Zadbać o czystość i higienę

W wielu regionach świata dostęp do czystej wody jest wciąż problematyczny. W tych rozwiniętych – wskutek nieprawidłowej higieny rąk wciąż zdarzają się groźne zakażenia.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: WHO

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku