Ile farmaceutki są w stanie poświęcić dla pracy?

Po szturmie Polaków na apteki w czasie pandemii, 73 proc.  farmaceutek deklaruje wydłużenie czasu pracy, ale dla ponad połowy z nich motywacją do pracy pozostaje zauważalny wzrost prestiżu zawodu farmaceuty. To jedna z konkluzji wynikających z analizy raportu „Farmaceutki podczas pandemii” przygotowanego na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Nutropharma, w ramach kampanii edukacyjnej „Farmacja jest kobietą”.

Infografika nadawcy informacji prasowej
Infografika nadawcy informacji prasowej

Wnioski są tożsame z innymi badaniami przeprowadzonymi za pomocą narzędzia do badania wewnętrznych potrzeb i motywacji – Reiss Motivation Profile®*, wg którego większe znaczenie dla kobiet ma uznanie, a przestrzeń, gdzie jest miejsce na empatię, ma na nie bardziej motywujący wpływ. Co jeszcze motywuje farmaceutki? Ile są w stanie poświęcić dla pracy? Jak zmieniła się ich rzeczywistość po wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty?  

Farmacja to jedna z branż, którą dotknęły spore zmiany w trakcie pandemii COVID-19. Pacjenci częściej niż wcześniej korzystali z porad farmaceutów, również ze względu na ograniczony dostęp do lekarzy, a apteki nie zamknęły swoich drzwi w tym trudnym okresie. Ostatnie dwa lata mocno zmieniły postrzeganie „aptekarzy” oraz uplasowanie ich w polskim systemie ochrony zdrowia. 

„Nie dość, że zawsze byliśmy w  gotowości, aby tego wsparcia udzielać, to jeszcze zaczęliśmy pomagać innym pacjentom, oferując większy zakres usług. W aptece można się już zaszczepić, uzyskać lek na receptę farmaceutyczną – po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, w wybranych aptekach przeprowadzić przegląd lekowy, a nawet wykonać podstawowe badania diagnostyczne” – relacjonuje mgr. farm. Marian Witkowski, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, która udzieliła kampanii „Farmacja jest kobietą” patronatu merytorycznego.

Infografika nadawcy informacji prasowej

Zmęczone, ale na posterunku

Ponieważ to farmaceutki stanowią koło napędowe polskich aptek (83 proc. osób z tytułem magistra stanowią kobiety), na podstawie ogólnopolskiego badania wśród aktywnych zawodowo farmaceutek powstał raport „Farmaceutki podczas pandemii”. Sprawdza on, jak pandemia oraz związane z nią i zmianą ustawy o zawodzie farmaceuty uprawnienia, wpłynęły na pracę, zdrowie, rodzinę i życie prywatne polskich farmaceutek. Wnioski są niejednokrotnie zaskakujące. Ponad 2/3 farmaceutek (75 proc.) deklaruje wzrost zmęczenia, ale jednocześnie dla 82 proc. poczucie większej odpowiedzialności za zdrowie pacjenta jest największą motywacją w pracy. 

Farmaceutki na rzecz pracy często rezygnują z czasu na odpoczynek i zadbanie o siebie w kontekście zdrowotnym, a u większości z nich nasiliły się stres i zmęczenie. Zwiększona w okresie pandemii ilość pracy istotnie wpłynęła na spędzanie czasu z rodziną, obowiązki domowe, aktywność fizyczną, realizację hobby. Ponad połowa badanych uznała, że pogorszył się stan ich zdrowia na skutek skrócenia czasu, jaki mogły poświęcić na zatroszczenie się o własną kondycję fizyczną. Wprawdzie 61 proc. farmaceutek wykonywało badania profilaktyczne, ale realizacja badań specjalistycznych, takich jak np. USG piersi – była wykonywane rzadziej. 

„Z moich doświadczeń wynika, że kobiety na rzecz pracy i rodziny często rezygnują z czasu, który mogłyby przeznaczyć na odpoczynek i rozwijanie zainteresowań. Nie inaczej jest w przypadku farmaceutek” – sugeruje psycholożka Katarzyna Miller. 

Farmaceutka to kobieta

A farmaceutki to kobiety takie same, jak wszystkie inne. I tak, jak na co dzień dbają o zdrowie innych, tak samo powinny zadbać o swoje zdrowie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, iż przed nimi kolejne wyzwania związane z następnymi etapami rozszerzania uprawnień. Nutropharma, firma farmaceutyczna od ponad 30 lat troszcząca się o zdrowie kobiet, chciała podnieść kwestię zdrowia farmaceutek, dlatego zainicjowała i realizuje kampanię edukacyjną „Farmacja jest kobietą”.

„Chcemy wesprzeć Was w refleksji nad własnym zdrowiem i podejściu do samych siebie. Jednocześnie chcemy uświadomić społeczeństwu, jaka jest dzisiejsza rola farmaceutek i w jak wielu obszarach możecie i będziecie pomagać Polkom i Polakom. A jak wynika z raportu wiemy, że praca z pacjentem i realny wpływ na jego zdrowie jest tym, co Was najbardziej motywuje” – mówi dr n.med. Ewa Wietrak, prezeska Nutropharmy, inicjatorka kampanii.

Materiały prasowe nadawcy informacji prasowej

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Farmacja jest kobietą” stworzono dedykowany farmaceutkom profil na Instagramie. Realizowany jest cykl motywujących podcastów i webinarów, dotyczący różnych aspektów wspierania życia, rozwoju i zdrowia; zakres kampanii obejmuje także treści szkoleniowe skierowane do farmaceutek. Dokładne informacje o webinarach i podcastach znajdują się na www.farmawiedzy.pl.

_________
„Farmacja jest kobietą” to kampania edukacyjna, której celem jest promocja nowych kompetencji zawodowych farmaceutek i zwrócenie uwagi na obecną, uaktualnioną o rozszerzone uprawnienia i niezwykle ważną w procesie dbania o zdrowie Polaków, rolę farmaceutek. Organizatorem kampanii jest Nutropharma, polska firma farmaceutyczna obecna na ryku polskim od ponad 30 lat, angażująca się w wiele akcji społecznych, mających na celu promocję zdrowia kobiet w szczególności; właściciel Nutropharma Quality System – nowoczesnego systemu certyfikacji jakości produktów farmaceutycznych www.nqs.info.pl

Kampanijne materiały obejmują:

  • filmy z Katarzyną Bosacką, Aną Krysiewicz, Zofią Winczewską, Pauliną Front, tłumaczące tematykę nowych uprawnień farmaceutycznych;
  • cykl podcastów dotyczących aspektów zdrowotnych z udziałem znanych farmaceutek: Zofii Winczewskiej, Agnieszki Stankiewicz, Pauliny Front, Any Krysiewicz, Justyny Habas;
  • webinaria ze specjalistami m.in. psycholożką Katarzyną Miller, ginekologiem Maciejem Sochą, statystyczką Janiną Bąk;
  • raport o wpływie pandemii na zdrowie farmaceutek pt. „Farmaceutki w pandemii”.

Akcja ma zasięg ogólnopolski, wystartowała 14 maja i potrwa do października 2022 r. Komunikacja odbywa się na stronach www.farmacjajestkobieta.pl oraz www.farmawiedzy.pl, a także w social mediach Farmacja jest kobietą i Nutropharma. Patronami kampanii jest Wirtualna Polska (patronat medialny) oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie (patronat merytoryczny).

Więcej na www.farmawiedzy.pl

*https://www.reissprofile.pl/reiss-motivation-profile-otrzymuje-najnowsze-normy/ 

Źródło informacji prasowej: Nutropharma

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy