Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.09.2019 , 16:18 Aktualizacja: 18.09.2019, 16:31

10 porad, jak dbać o wzrok niemowlaka

Monika Grzegorowska

Często nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka ma wzrok - od tego, czy maluch dobrze widzi, zależy, czy nauczy się prawidłowo chodzić, mówić, będzie miał odpowiednią koordynację ruchową. Poza wyjątkowymi sytuacjami możemy jednak zadbać o to, aby wzrok dziecka rozwijał się prawidłowo. Sprawdź, jak.

Fot. PAP Fot. PAP

Wzrok to zmysł, który dostarcza nam najwięcej informacji o świecie zewnętrznym. Oczy  wysyłają do mózgu odpowiednie sygnały, które przetwarzane są tam na obrazy. 

- To, jak bodźce do niego docierają, wpływa zarówno na rozwój centralnego układu nerwowego, jak i nasz proces postrzegania świata. Mówiąc innymi słowy – jeśli dziecko będzie widziało dobrze, w niezakłócony sposób będzie mogło poznawać świat i prawidłowo się rozwijać – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak z Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie.

Choć wzrok dziecka rozwija się aż do około 8. roku życia, to najważniejsze są pierwsze lata. Specjaliści ostrzegają, że jeśli nie nauczymy mózgu widzieć prawidłowo do 3., najpóźniej do 5. r.ż., nie da się nadrobić tego czasu. 

- Dlatego tak ogromnie ważne jest zatroszczenie się o to, by oczy malca od jego pierwszych dni na świecie były zdrowe, a jego wzrok rozwijał się prawidłowo – podkreśla okulistka.

Sprawdź, ile ruchu i snu potrzebują dzieci

Jak widzi niemowlę

Noworodek po przyjściu na świat widzi bardzo nieostro i w czarno-białych barwach. Mózg uczy się rozróżniania kolorów z czasem: dwumiesięczne niemowlę rozpoznaje czerwień i zieleń, trzymiesięczne – żółty, a czteromiesięczne niebieski.

Podczas pierwszych miesięcy życia niemowlęta widzą wyraźnie tylko w odległości 16-25 cm od ich twarzy. Ostrość wzroku poprawia się stopniowo od ok. 12.-16. tygodnia życia: maluch widzi wówczas wyraźniej i w dalszej odległości.

Reagowanie zaczyna się najpierw od światła (1. miesiąc), potem zaczyna zauważać osoby i nawiązywać kontakt wzrokowy (ok. 2 miesiąca), w 3. miesiącu zaczyna wybierać, na co chce patrzeć, wyraźnie lubi poruszające się przedmioty, około 6. miesiąca zaczyna odróżniać osoby bliskie od nieznanych. Między 7. a 10. miesiącem zaczyna potrzebować kolorowych przedmiotów. 

Oczy malucha muszą nauczyć się ze sobą współpracować: najpierw dziecko uczy się patrzeć jednym okiem, potem drugim, wreszcie obojgiem. Ale dopiero, gdy dziecko skończy 3 miesiące, mózg będzie w stanie nałożyć na siebie obydwa obrazy przekazywane przez oczy. Dziecko zaczyna wtedy widzieć  przestrzennie.

Jak wspierać prawidłowy rozwój wzroku niemowlęcia? 

Uwaga! Poniższe porady dotyczą dzieci urodzonych o czasie, wcześniaki od urodzenia powinny znajdować się pod stałą opieką okulistyczną i mogą mieć inne zalecenia.

 • W odległości kilkunastu centymetrów pokazuj niemowlęciu czarno-białe figury geometryczne – możesz z odpowiednich obrazków zrobić np. karuzelę nad łóżeczkiem - kolory dziecko zaczyna rozróżniać po 3. miesiącu życia!
 • Baw się z dzieckiem zabawkami, oddalając je, zbliżając i przesuwając na boki. Podczas tej zabawy zaobserwuj, czy wodzi za nimi wzrokiem, czy skupia wzrok, czy fiksuje oczy w tej samej linii. Powtarzaj zabawę zasłaniając dziecku raz prawe, raz lewe oko.
 • Czytaj dziecku i pokazuj mu książeczki z obrazkami. W trakcie czytania zasłaniaj mu jedno oko i zobacz, jak reaguje. Jeśli jednym okiem widzi gorzej, będzie się buntowało i warto skonsultować to z pediatrą.
 • Bezwzględnie nie pal przy dziecku papierosów. Nie pozwalaj, aby twoje dziecko przebywało w zadymionych pomieszczeniach. Udowodniono, że dym papierosowy jest największym czynnikiem rozwoju chorób oczu u dzieci.
 • Do 2 r. ż. absolutnie nie powalaj mu patrzeć w ekran smartfona czy tabletu – może to zaburzyć rozwój wzroku! Niebieskie światło, jakie emitują te urządzenia, są szkodliwe dla rozwoju wzroku (mogą uszkodzić siatkówkę) i mózgu małego dziecka.
 • Dbaj o to, aby dziecko spędzało możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu – naturalne światło koryguje normalną w tym wieku nadwzroczność.
 • W słoneczne dni zakładaj dziecku kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem osłaniającym oczy. Aby dodatkowo ochronić oczy dziecka przed ekspozycją na światło UV, możesz założyć mu okulary przeciwsłoneczne z atestowanymi szkłami z filtrami UV.
 • Pamiętaj, że jeśli jedno z rodziców jest krótkowidzem, ryzyko, że także dziecko będzie miało tę wadę wzroku wzrasta co najmniej 3-krotnie. Jeśli obydwoje rodziców ma tę wadę – nawet 6-krotnie. W takiej sytuacji zadbaj, by dziecko było pod stałą opieką okulisty. Wada odpowiednio korygowana na wczesnym etapie ma szansę rozwinąć się później i w mniejszym stopniu, niż taka, którą się zaniedba.
 • Zabezpiecz oczy swojego dziecka przed urazami
 • Zapewnij dziecku prawidłową dietę. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. Potem należy stopniowo rozszerzać dietę dziecka. Dobieraj produkty tak, aby w składzie znalazły się: wielonasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na rozwój ośrodkowego układu nerwowego (kwas alfa-linolenowy), oraz na ostrość widzenia u dziecka (kwas dokozaheksaenowy, DHA).

Niepokojące sygnały mogące świadczyć o problemie ze wzrokiem

 • Jeśli dziecko w trzecim miesiącu życia nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z opiekunami, nie reaguje na nich uśmiechem
 • Jeśli w trzecim miesiącu życia ma zeza
 • Jeśli źrenice mają dziwny kształt (np. różny w obojgu oczach), są stale powiększone\
 • Jeśli niemowlę przybliża przedmioty tylko do jednego oka

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródło: Materiały prasowe Centrum Okulistycznego Świat Oka
Artykuł o rozwoju wzroku dziecka na portalu Medycyna Praktyczna

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1369

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.