Pandemia a odsetek przedwczesnych porodów

To bardzo dobra wiadomość: mimo wyższego poziomu stresu czy gorszej opieki medycznej pandemia koronawirusa nie spowodowała wzrostu liczby przedwczesnych porodów, ani też martwo urodzonych dzieci. Przynajmniej w Kanadzie.

Pandemia SARS-CoV-2 wywróciła do góry nogami życie większości ludzi na świecie. Lockdowny, obostrzenia, utrudniony dostęp do opieki medycznej, a co za tym idzie i pogłębiający się stres, miały negatywny wpływ na zdrowie psychiczne znacznej części osób mieszkających w krajach dotkniętych pandemią. 

A niepokój może mieć wpływ na przebieg ciąży - podobnie jak niedostępność odpowiednich lekarzy czy sprzętu medycznego niezbędnego do przeprowadzenia specjalistycznych badań. Nic dziwnego, że wielu położników obawiało się, iż na skutek tych wszystkich czynników wzrośnie liczba przedwczesnych porodów (między 22 a 37 tygodniem ciąży) lub też martwo urodzonych dzieci. 

Wstępne badania prowadzone w tej dziedzinie dawały niejednoznaczne wyniki. Dane holenderskie, irlandzkie czy amerykańskie rejestrowały spadek liczby takich zdarzeń. Z kolei informacje zebrane w Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Indiach dowodziły czegoś wręcz przeciwnego. Większość z tych badań dotyczyła jednak małych grup kobiet.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Trzy mity o diecie w ciąży

Nieprawdą jest, że w ciąży trzeba więcej jeść. Nieprawdą jest, że trzeba unikać pokarmów najczęściej wywołujących alergię. Nieprawdą jest, że w ciąży trzeba garściami łykać suplementy diety.

Chcąc zweryfikować te niejednoznaczne dane kanadyjscy naukowcy pod kierunkiem prof. Prakesha Shah z Sinai Health oraz University of Toronto przeprowadzili własne badania, w których przeanalizowano blisko 2,5 miliona ciąż. Informacje na ich temat pochodziły z rejestrów medycznych kanadyjskiej prowincji Ontario i obejmowały okres od lipca 2002 do grudnia 2020. 

Naukowcy porównali dane z okresu przedpandemicznego (2002-2019) do okresu pandemii (styczeń-grudzień 2020.  

– Nie znaleźliśmy żadnych niezwykłych zmian w odsetku przedwczesnych ciąż oraz martwych urodzeń w czasie pandemii, co jest pocieszające – mówi prof. Shah.

Strata każdej ciąży jest trudną do wyobrażenia tragedią, a przedwczesny poród to ryzyko komplikacji zdrowotnych, jednak dzięki postępowi medycyny oraz świadomości społecznej w krajach rozwiniętych udaje się te zjawiska trzymać na relatywnie niskim poziomie. W Kanadzie – jak wykazało omawiane badanie, niezależnie od analizowanego zakresu, odsetek przedwczesnych porodów wynosił ok. 8 proc., natomiast urodzeń martwych dzieci - ok. 0,5 proc.     

Jak twierdzi zespół kanadyjskiego naukowca na łamach „Canadian Medical Association Journal”, na otrzymane wyniki nie miało wpływu ani miejsce zamieszkania matki, jej dochód, ani też – co ważne – czy w jej okolicy liczba zachorowań na COVID-19 była szczególnie wysoka.   

PAP

Ciąża i połóg – czas na ćwiczenia!

Umiarkowanie, łagodnie i z pewnymi zastrzeżeniami – takie są ogólne zasady aktywności fizycznej w okresie ciąży i połogu. Zobacz, jak zwiększyć szanse na prawidłowy poród i powrót do pełnej formy po urodzeniu dziecka.

Siłą opisywanych powyżej badań jest duża grupa analizowanych przypadków, pochodzących z jednego regionu na przestrzeni wielu lat. Z drugiej strony zawężenie badań do jednej tylko populacji jest jednak słabością badania – należy się zastanawiać, czy podobne analizy przeprowadzone w innym miejscu, np. Polsce, przyniosłyby podobne wyniki. Na odsetek powikłań okołoporodowych duży wpływ ma na przykład poziom opieki medycznej.

Nie należy jednak zapominać też, że jako gatunek jesteśmy ewolucyjnie dobrze dostosowani do sytuacji mniej lub bardziej stresujących. Drapieżniki na sawannie, rywalizacja z innymi grupami ludzkimi, walka z trudnymi warunkami epoki lodowcowej – to wszystko zdążyło nas już wzmocnić.  A i pandemia koronawirusa nie jest pierwszą, z jaką – jako gatunkowi - przyszło nam się mierzyć. Warto tu wspomnieć chociażby dżumę Justyniana, Czarną Śmierć czy grypę hiszpankę – przetrwaliśmy je wszystkie. Wygląda na to, że i z COVID-19 damy radę. Zwłaszcza wtedy, gdy się zaszczepimy.
   
Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl


Źródło: Press release na temat kanadyjskiego badania
    
 

Autorka

Anna Piotrowska

Anna Piotrowska - Dziennikarka oraz publicystka. W jej CV znajdziemy artykuły, które ukazywały się w takich tytułach prasowych, jak ”Newsweek”, ”Wiedza i Życie”, ”Dziennik”, ”Przekrój”, ”Focus”, ”Rzeczpospolita”. W części z nich z powodzeniem prowadziła również własne rubryki. W TVP Warszawa prowadziła program ”Porozmawiajmy o nauce”, w PR24 ”Zdziwienie tygodnia”.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać